Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/11/Telerehabilitacja-scaled-e1604492495871.jpg Telerehabilitacja kardiologiczna w słupskim szpitalu, czyli pomoc w domu pacjenta

Telerehabilitacja kardiologiczna w słupskim szpitalu, czyli pomoc w domu pacjenta

Personel medyczny Oddziału Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku. Fot. materiał prasowy szpitala
04.11.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
04.11.2020

Pomimo pandemii pacjenci z chorobami układu krążenia nie mogą być pozbawieni specjalistycznej pomocy. Zdalnie, ale pod nadzorem wykwalifikowanych i przeszkolonych fizjoterapeutów oraz nowoczesnego sprzętu, mogą wykonywać zalecane im ćwiczenia. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku otrzymał osiem kompletów sprzętu specjalistycznego, z którego mogą korzystać pacjenci.

Wśród urządzeń do telerehabilitacji kardiologicznej firmy dr Eryk znalazły się: aparat EKG, ciśnieniomierz i waga. Sprzęt posiada komunikację bluetooth z dedykowanym smartphonem z oprogramowaniem do rehabilitacji. Został nieodpłatnie użyczony w ramach programu Rehabilitacja kardiologiczna szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego finansowanego z budżetu województwa i współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Przeszkolony personel pomoże w telerehabilitacji

Personel medyczny Oddziału Kardiologicznego słupskiego szpitala został przeszkolony do pracy z użyciem zestawów do telerehabilitacji kardiologicznej. Dodatkowo, z zachowaniem reżimu sanitarnego, odbyło się szkolenie z obsługi dedykowanej platformy informatycznej.  Dzięki temu pacjenci kardiologiczni, pozostając w domach i minimalizując narażenie zakażenia koronawirusem, mogą korzystać z rehabilitacji. – W trakcie pandemii SARS-CoV-2 użycie metod telemedycznych zgodnie z zaleceniami PTK (Polskie Towarzystwo Kardiologiczne – przyp. red.) /ESC (Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne – przyp. red.) jest zalecany jako metoda bezpiecznego prowadzenia rehabilitacji u szerokiego grona naszych pacjentów – mówi Damian Sendrowski, koordynator Oddziału Kardiologicznego. – Wysiłek fizyczny w warunkach domowych nadzorowany zdalnie przez transmisję EKG, pomiar RR (ciśnienie tętnicze – przyp. red.) oraz ciągły kontakt specjalisty fizjoterapeuty z pacjentem umożliwia skuteczną i bezpieczną rehabilitację. Pomiar wagi ciała pozwala na obiektywną ocenę ewentualnego przewodnienia pacjentów z niewydolnością serca. Wprowadzamy najnowsze technologie w rehabilitacji kardiologicznej dla naszych pacjentów – tłumaczy dr Sendrowski.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.