Sezon programu Kultura dostępna w Teatr Wybrzeże powoli dobiega końca. W niedzielę, 9 grudnia 2018 r. na Dużej Scenie w Gdańsku zaprezentowany zostanie spektakl „Trojanki" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.
Celem programu jest wspieranie działań, które ułatwiają dostęp do kultury i sprzyjają integracji społecznej. Jego odbiorcami mają być przedstawiciele różnych grup m.in dzieci i młodzież szkolna, osoby starsze i z niepełnosprawnością, a także tych środowisk, które np. z powodu różnych barier pozostają poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego lub mają do niego utrudniony dostęp.
W ramach programu do grudnia 2018 r. Teatr Wybrzeże realizować będzie projekt Rozsmakuj się w teatrze. Jest to cykl pokazów pięciu spektakli repertuarowych z tłumaczeniem na język migowy oraz audiodeskrypcją dla osób niewidzących, niedowidzących, niesłyszących oraz niedosłyszących. Osoby zainteresowane uczestnictwem w spektaklach powinny kontaktować się z koordynatorem projektu telefonicznie: 502 756 973 lub mailowo: zapisy@teatrwybrzeze.pl.
* * *
„Trojanki”
Do naszych czasów nie zachowały się żadne wzmianki, by Eurypides – jeden z najwybitniejszych dramatopisarzy starożytnej Grecji angażował się w jakąkolwiek działalność publiczną na rzecz swojego miasta. Nie wiemy również, by przyjaźnił się z wpływowymi politykami. Możliwe, że właśnie dlatego najczęściej przegrywał w konkursach tragediowych, które każdego roku odbywały się w Atenach ku czci Dionizosa…
Eurypidesa, który pozostawał na uboczu życia swojej społeczności cechował jednak ostry zmysł publicysty. Ten enfant terrible ówczesnej dramaturgii miał odwagę, by przemawiać własnym, często odosobnionym głosem. Przedstawiał znane mity z nowej, nieoczywistej strony. Wykorzystywał je do stawiania trudnych, często bardzo niewygodnych pytań i nie podpowiadał łatwych odpowiedzi.
W odróżnieniu od współczesnych mu artystów – przełamywał dotychczasowe konwencje tragediopisarskie i w sposób zupełnie nowy przedstawiał postaci kobiecie, które często stawały się głównymi bohaterkami jego utworów. Niejednokrotnie w sposób znaczący przewyższały inteligencją swoich scenicznych partnerów (tym bardziej nie powinny dziwić kolejne klęski Eurypidesa, ponieważ o wyniku konkursu tragediowego decydowali mężczyźni).
Nie dostarczał on obywatelom swojego miasta łatwej i przyjemnej rozrywki. W „Trojankach” pokazał to, czego nie opowiedział nam Homer w „Iliadzie”. Jak wyglądał poranek po zdobyciu Troi. Jak kobiety, do tej pory przedstawicielki królewskiego rodu, zostały zepchnięte na samo dno ludzkiej egzystencji. Jak wygląda ich relacja ze zwycięzcami, przedstawicielami wysokiej kultury helleńskiej, którzy mordując niewinnych i bezbronnych przekraczają granice barbarzyństwa.
Pracując nad tym spektaklem twórcy starali się przyjrzeć procesowi dojrzewania do zemsty – ofiar na oprawcach. Pisząc „Trojanki” w kontekście trwającej wojny peloponeskiej Eurypides otwarcie krytykował imperialne ambicje Ateńczyków. Starał się im uświadomić, że w żadnym konflikcie zbrojnym nie ma zwycięzców ani zwyciężonych. Grecy z eposu Homera podobnie, jak współcześni Eurypidesowi Ateńczycy, uwierzyli, że są niepokonani i to sprawdziło na nich zgubę.
- 9 grudnia 2018 r., niedziela, godz. 16.30
- Teatr Wybrzeże
- Duża Scena
- ul. Świętego Ducha 2
- Gdańsk
Autor sztuki: Eurypides
Reżyseria: Jan Klata
Przekład: Jerzy Łanowski
Współpraca dramaturgiczna: Olga Śmiechowicz
Scenografia i kostiumy: Mirek Kaczmarek
Muzyka: Michał Nihil Kuźniak
Ruch sceniczny: Maćko Prusak
Asystent reżysera: Marcin Starosta
Inspicjent: Jerzy Kosiła
Sufler: Katarzyna Wołodźko
W spektaklu występują:
- Dorota Kolak – Hekabe
- Jacek Labijak – Posejdon, Theoklymenos
- Sylwia Góra-Weber – Atena, Apolonia
- Piotr Biedroń – Zjawa Polydora
- Magdalena Boć – Akanta
- Agata Bykowska – Enyo
- Małgorzata Brajner – Sophia
- Cezary Rybiński – Talthybios
- Małgorzata Gorol (gościnnie) – Kasandra
- Magdalena Gorzelańczyk – Polyksena
- Michał Kowalski – Odyseusz
- Antoni Łaciński/Marcel Pawłowski – Astyanaks
- Katarzyna Dałek – Andromacha
- Michał Jaros – Neoptholemos
- Grzegorz Gzyl – Menelaos
- Katarzyna Figura – Helena
- Robert Ninkiewicz – Agamemnon
- Krzysztof Matuszewski – Polymestor
* * *
Warsztaty do spektaklu „Trojanki”
Pokaz będzie poprzedzony warsztatem teatralnym, na którym zgłębiane będą tematy podejmowane przez twórców przedstawienia. Nie tylko w „Trojankach” wojna dzieli ludzi. Na katów i ofiary, zwyciężonych i zwycięzców. Jaki wpływ na człowieka może mieć dziesięć lat wojny? W trakcie warsztatów jego uczestnicy przyjrzą się temu, co zwykle określane jest jako wygrana i przegrana oraz jakie są tego konsekwencje.
Warsztat odbędzie się w Czarnej Sali w Gdańsku w poniedziałek, 3 grudnia 2018 r. o godz. 19.00. Zajęcia poprowadzi pedagog teatru Weronika Łucyk. Czas ich trwania wyniesie około 2 godz. Warsztat przystosowany będzie dla osób niewidzących, niedowidzących, niesłyszących i niedosłyszących. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: zapisy@teatrwybrzeze.pl.