Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Przedwiośnie”

Teatr Wybrzeże ułatwia dostęp do kultury. Przyjdź na specjalny pokaz spektaklu „Przedwiośnie”

Scena ze spektaklu „Przedwiośnie". Fot. Dominik Werner

Trwa kolejny sezon programu Kultura dostępna w Teatr Wybrzeże. W piątek, 16 listopada 2018 r. na Dużej Scenie w Gdańsku zaprezentowany zostanie spektakl „Przedwiośnie" z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. Dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu oraz ich opiekunów przewidziano specjalną pulę biletów.

 

Celem programu jest wspieranie działań, które ułatwiają dostęp do kultury i sprzyjają integracji społecznej. Jego odbiorcami mają być przedstawiciele różnych grup m.in dzieci i młodzież szkolna, osoby starsze i z niepełnosprawnością, a także tych środowisk, które np. z powodu różnych barier pozostają poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego lub mają do niego utrudniony dostęp.

W ramach programu do grudnia 2018 r. Teatr Wybrzeże realizować będzie projekt Rozsmakuj się w teatrze. Jest to cykl pokazów pięciu spektakli repertuarowych z tłumaczeniem na język migowy oraz audiodeskrypcją dla osób niewidzących, niedowidzących, niesłyszących oraz niedosłyszących. Osoby zainteresowane uczestnictwem w spektaklach powinny kontaktować się z koordynatorem projektu telefonicznie: 502 756 973 lub mailowo: zapisy@teatrwybrzeze.pl.
Logo Kultura dostępna

 

 

*  *  *

 

„Przedwiośnie”

Rewolucja? Wojna? Zmiana? Coś. „Istotne wydarzenie o charakterze wstrząsowym””. Dojrzewa, budzi się do życia – straszy. Czy historia musi się powtarzać – i jako tragedia, i jako farsa? Czy znowu doszliśmy do takiego momentu naszej historii, w którym rozczarowanie, niezadowolenie, oburzenie wyleją się na ulice i uformują rewolucyjny pochód? Jak daleko tym razem ten pochód się posunie i kto, z jakimi hasłami stanie na jego czele? I przeciw komu? Można oczywiście udawać, że nic takiego się nie dzieję i że „jakoś to będzie”. Ale to nieprawda, co mówią w serialach, że „winter is comming”. Zima już była. Przeżyliśmy ją, przespaliśmy. Teraz nadchodzi wiosna. Ale zanim nadejdzie, zanim to „coś” ostatecznie zakwitnie i dojrzeje mamy jeszcze ten krótki moment, w którym można jeszcze coś zrobić, „coś” przyciąć, o coś zadbać. Mamy przedwiośnie.

 

 • 16 listopada 2018 r., piątek, godz. 19.00
 • Teatr Wybrzeże
 • Duża Scena
 • ul. Świętego Ducha 2
 • Gdańsk

 

Sztuka na motywach powieści Stefana Żeromskiego
Adaptacja i reżyseria: Natalia Korczakowska
Współpraca adaptacyjna i dramaturgia: Wojtek Zrałek-Kossakowski
Scenografia i kostiumy: Anna Met
Muzyka: Marcin Lenarczyk, Jerzy Rogiewicz
Światło: Michał Głaszczka
Choreografia: Mikołaj Mikołajczyk
Konsultacje językowe: Aleksandra Husar-Trojanowska
Przygotowanie wokalne: Marek Kaczanowski
Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak
Asystent reżysera: Cezary Rybiński

 

Plakat spektaklu Przedwiośnie

 

W spektaklu występują:

 • Dorota Androsz – Karolina
 • Justyna Bartoszewicz – Wanda, urzędniczka kolejowa
 • Małgorzata Brajner – Jadwiga Barykowa
 • Katarzyna Kaźmierczak – Księżna, Laura
 • Anna Kociarz – Pani Wielosławska
 • Piotr Biedroń – Cezary Baryka
 • Grzegorz Gzyl – Gajowiec
 • Maciej Konopiński – Barwicki, urzędnik, marynarz
 • Jacek Labijak – ks. Anastazy, konduktor, marynarz
 • Jakub Mróz – Lulek, cień, marynarz
 • Andrzej Nowiński – Storzan, Hessel
 • Cezary Rybiński – Seweryn Baryka
 • Piotr Witkowski – Hipolit, żołnierz turecki, marynarz

 

*  *  *

 

Warsztaty do spektaklu „Przedwiośnie”

Pokaz będzie poprzedzony warsztatem teatralnym, na którym uczestnicy zgłębiać będą tematy podejmowane przez twórców przedstawienia. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego to powieść o różnych rodzajach dojrzewania. W związku z tym uczestnicy zajęć będą się zastanawiać nad tym, co to znaczy być dorosłym obywatelem oraz czy polityka i współczesna młodzież mają ze sobą coś wspólnego.

Warsztat odbędzie się w Czarnej Sali w Gdańsku w poniedziałek, 12 listopada 2018 r. o godz. 19.00. Zajęcia poprowadzi pedagog teatru Weronika Łucyk. Czas ich trwania wyniesie około 2 godz. Warsztat przystosowany będzie dla osób niewidzących, niedowidzących, niesłyszących i niedosłyszących. Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: zapisy@teatrwybrzeze.pl.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.