Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/Fot.-facebook.comEDU-offshore-WIND.jpg Targi kariery EDU OFFSHORE WIND były strzałem w „10”. Młodzi Pomorzanie chcą pracować w branży offshore

Targi kariery EDU OFFSHORE WIND były strzałem w „10”. Młodzi Pomorzanie chcą pracować w branży offshore

Fot. facebook.com/eduoffshorewind
17.03.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
17.03.2023

Prawie 5 i pół tysiąca gości, 70 wystawców, dziesiątki wykładów, warsztatów i spotkań. Takie były I Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2023. Uczestnicy mówili jedno – to była świetna okazja do wyboru ścieżki kariery w tej innowacyjnej i przyszłościowej branży, która może stać się pomorską specjalnością. Zobacz film

Targi trwały dwa dni.

Tu rosną nowe kadry

Dwa targowe dni pokazały jak ogromne jest zainteresowanie uczniów morską energetyką wiatrową i pracą w tym obszarze.  Szacunki mówią, że w branży może znaleźć zatrudnienie nawet ok 70 tys. osób w skali kraju. Nasz region będzie odgrywać w tym kluczową rolę.

– Nowy sektor wykreuje nawet to 30 tys. nowych miejsc pracy w województwie pomorskim – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Żeby uzupełnić tą lukę i zapewnić przyszłe wyspecjalizowane kadry, już teraz trzeba pomyśleć o młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

– Dlatego bardzo nam zależało na tym, aby młodzi ludzie, podczas pierwszych edukacyjnych targów w zakresie branży wind offshore zaczęli poznawać tę technologię i nowe ścieżki kariery zawodowej – dodał marszałek.

I właśnie po to zorganizowane zostały edukacyjne targi kariery.

Archipelag przyszłości

Offshore, czyli poza brzegiem, na morzu. A jak morze to i wyspy. W targowej hali było wiele wysp dedykowanych konkretnym tematom. Można było przybić do wyspy uczelni wyższych. Tam na przyszłych studentów czekała oferta studiów powiązanych z branżą offshore. Do studiów zachęcało również działające na Politechnice Gdańskiej Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej. Z kolei na wyspie centrów szkoleniowych GWO można było poznać zasady ratownictwa wysokościowego czy poznać zasady udzielania pierwszej pomocy w ekstremalnych warunkach.

Lecimy w kosmos

Podczas targów odbyło się wiele ciekawych debat i rozmów. Prawdziwą furorę wzbudził Sławosz Uznański.

– Laikom to nazwisko wiele nie powie, ale jestem przekonana, że już niedługo cała Polska będzie znać pana Sławosza, tak jak zna Mirosława Hermaszewskiego – zaznacza Karolina Lipińska, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP.

Kim zatem jest Uznański? To polski kandydat na astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na spotkaniu opowiadał nie tylko o testach, jakie musiał przejść, aby zakwalifikować się do elitarnego grona Europejskiego Korpusu Astronautów oraz o pasji i o tym jak ważna w karierze jest konsekwencja w działaniu. Trzeba też pamiętać, że technologie kosmiczne będą miały kluczowe znaczenie w rozwoju branży morskiej energetyki wiatrowej.

Cyfry mówią same za siebie

W ciągu dwóch dni targi EDU OFFSHORE WIND 2023 odwiedziło ponad 5,5 tysiąca osób. W tym prawie 4900 uczniów szkół ponadpodstawowych. Rozstawionych było 76 stoisk.

– To były wspaniałe dwa dni. Targi pierwsze, ale nie ostatnie. Już planujemy kolejne, cykliczne edycje spotkań – zapowiada Karolina Lipińska.

Ale, co ważne, wystawców branżowych było łącznie 157, po prostu nie wszyscy prezentowali się na wydzielonych stoiskach. Do udziału w targach i specjalnym warsztacie dla rodziców, który poświęcony był wspieraniu uczniów w wyborze ścieżki zawodowej zarejestrowało się 80 rodziców. Rozdanych zostało również kilka tysięcy sztuk specjalnego informatora, który jest kompendium wiedzy na temat wykształcenia i umiejętności niezbędnych w pracy w branży offshore. Wszystkiego, co działo się na Amber Expo nie sposób opisać, dlatego najlepiej zobaczyć to na filmie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.