Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/12/online-shopping-1082728_1280.jpg Taniej czy drożej niż rok temu? Ile wydamy na tegoroczne święta?

Taniej czy drożej niż rok temu? Ile wydamy na tegoroczne święta?

Fot. Pixabay.com
11.12.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
11.12.2023

Prawie 1500 zł na nadchodzące święta Bożego Narodzenia planują wydać Polacy. Niespełna połowę tej kwoty pochłoną wydatki na produkty spożywcze. Warto dodać, że w porównaniu z ubiegłym rokiem wydamy o ok. 4 proc. więcej.

Dane pochodzą z badania Świąteczny Portfel Polaków 2023 Związku Banków Polskich.

Drożej niż roku temu

Badanie pokazuje, że statystyczny Kowalski na święta zamierza wydać 1490 zł. Oznacza to, że tegoroczne Boże Narodzenie będzie o 63 zł droższe niż w 2022 r. Prawie połowę, bo 607 zł, przeznaczymy na jedzenie i organizację świąt. Sprawdziliśmy ceny w jednym w gdańskich sklepów rybnych. Ile kosztują ryby? Za kilogram filetów z karpia trzeba zapłacić 62 zł, kilogram filetów z pstrąga tęczowego kosztuje 60 zł, a na kilogram dorsza atlantyckiego ze skórą wydamy 58 zł. Każda z wymienionych ryb podrożała o ok. 10 zł na kilogramie w stosunku do cen z ubiegłego roku. A jak mówiła pani sprzedawczyni przed świętami na pewno będzie jeszcze drożej, więc już warto zrobić zakupy. Kolejną pozycję na liście bożonarodzeniowych wydatków stanowią prezenty. Na podarki dla bliskich zamierzamy wydać 565 zł. To o 13 proc. więcej niż rok temu. Na podróże świąteczne i dojazdy przeznaczymy średnio 318 zł, co w porównaniu z 2022 r. oznacza spadek o 7 proc. Warto dodać, że w tym roku w porównaniu z 2022 r. inflacja spadła. Jednak nie oznacza to automatycznej obniżki cen. Jak wskazują w raporcie ceny w październiku 2023 r. były o 8 proc. wyższe niż rok temu. Dla przykładu ceny artykułów spożywczych wzrosły o 7,6 proc.

Święta czteroosobowej rodziny

Według wyliczeń 4-osobowa rodzina, składająca się z dwojga dorosłych i dwójki dzieci, w tym roku wyda na święta 3739,70 zł. W tej kwocie mieszczą się zakupy świątecznych ubrań i fryzjer, które wyniosą średnio 1160 zł. To oznacza wzrost o 360 zł w porównaniu z 2022 r. Także świąteczny wystrój domu okazuje się sporym wydatkiem. Ceny choinek wahają się od 90 do 225 zł za żywą i 149-380 zł za sztuczną. Za pozostałe ozdoby świąteczne zapłacimy łącznie 323 zł. Do tego trzeba doliczyć koszty zakupu upominków.

Gdzie spędzimy święta?

Zdecydowana większość, bo 88 proc. z nas, planuje spędzić Boże Narodzenie w domu. Tylko 5 proc. zamierza spotkać się w przyjaciółmi, a tyle samo osób deklaruje wtedy wyjazdy wakacyjne.

Bieżące środki czy kredyty świąteczne?

Jak tłumaczy dyrektor Zespołu Komunikacji i PR ZBP dr Przemysław Barbrich większość Polaków (86 proc.) sfinansuje święta z bieżących dochodów. Warto dodać, że mniej z nas wyda na święta z oszczędności.

– Jednocześnie dla 30 proc. badanych bieżące dochody nie będą wystarczające, aby w całości pokryć wszystkie wydatki związane z organizacją świąt. Zakładają oni, że aby zrealizować swoje świąteczne plany będą musieli sięgnąć do zgromadzonych oszczędności lub też wspomóc się pożyczką – dodaje Barbrich.

Raport powstał na podstawie badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Minds&Roses za pomocą wywiadów internetowych w dniach 9-15 listopada 2023 roku na reprezentatywnej ze względu na wiek, płeć, wykształcenie i miejsce zamieszkania próbie dorosłych Polaków. Raport został także uzupełniony o wybrane zewnętrzne dane pochodzące od takich instytucji, jak GUS, CBOS, Eurostat.

Świąteczny Portfel Polaków 2023  na stronie Związku Banków Polskich

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.