Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/335603057_157918707114051_5289032536083409914_n.jpg Wydarzenie, jakiego jeszcze nie było. Rozpoczęły się edukacyjne targi kariery EDU OFFSHORE WIND 2023

Wydarzenie, jakiego jeszcze nie było. Rozpoczęły się edukacyjne targi kariery EDU OFFSHORE WIND 2023

Fot. https://eduoffshorewind.pl/
07.03.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
07.03.2023

Jeśli zastanawiasz się nad karierą w branży offshore i morskiej energetyce wiatrowej, to musisz tu być. Może to właśnie na targach EDU OFFSHORE WIND zrobisz pierwszy krok na drodze do zawodowej kariery. A czekać tu na ciebie będą dziesiątki firm, mnóstwo warsztatów, prelekcji, wykładów. Nie czekaj, przyjedź 14 i 15 marca do gdańskiego Amber Expo.

EDU OFFSHORE WIND 2023 jest pierwszym w skali kraju wydarzeniem konsolidującym branżę, które ma na celu pokazanie przyszłego rynku pracy w Morskiej Energetyce Wiatrowej w Polsce.

Co słychać na Amber Expo?

Trwa pierwszy dzień targów. Wydarzenie otworzył m.in. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

– Cieszę się, że podjęliśmy się zorganizowania tych targów. Stawiamy na branżę offshore, na przyszłość. I jestem też przekonany, że Wy, uczestnicy targów z odwagą w tą przyszłość spoglądacie – mówił.

Od rana halę Amber Expo odwiedziło już około 2,5 tys. osób., głównie uczniów i studentów.Ale często towarzyszą im nauczyciele oraz rodzice. Bo targi to miejsce dla wszystkich, każdy znajdzie coś interesującego.

– Bardzo się cieszymy, że zainteresowanie jest tak duże. To właśnie z myślą o młodych ludziach przygotowaliśmy te targi. –mówi dr Karolina Lipińska, zastępczyni dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP.

Największe zainteresowanie dotyczy szkoleń związanych z branżą offshore, oblegane są stanowiska uczelni z ofertą edukacyjną dla młodzieży. Furorę robi symulator spawania, kolejki ustawiają się również do ścianki wspinaczkowej.

 

Z myślą o przyszłości

Offshore, morska energetyka wiatrowa. Brzmi skomplikowanie, ale to przyszłość pomorskiej gospodarki. Szacunki mówią, że w branży może znaleźć pracę nawet ok 70 tys. osób w skali kraju. Nasz region będzie odgrywać w tym kluczową rolę.

– Nowy sektor wykreuje nawet to 30 tys. nowych miejsc pracy w województwie pomorskim.  Żeby uzupełnić tą lukę, już teraz musimy pomyśleć o młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. To właśnie oni, stojąc u progu wyboru swojej ścieżki kariery, mogą stać się siłą napędową tej wielkiej zmiany, jaką niesie branża offshore – mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Ideą Targów EDU OFFSHORE WIND 2023 jest właśnie stworzenie możliwości bezpośredniego kontaktu przyszłych pracowników i pracodawców w przyjaznej atmosferze.

Będzie się działo

Nie sposób wymienić wszystkie wydarzenia podczas targów.

– W salach Amber Expo staną dwie sceny. Będą się tam odbywały nie tylko spotkania z ekspertami, ale także pokazy, panele dyskusyjne czy debaty – wylicza dr Karolina Lipińska, zastępczyni dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego UMWP.

Będą także wyspy tematyczne. Np. na wyspie centrów szkoleniowych GWO odwiedzający zapoznają się m.in. z zasadami ratownictwa wysokościowego czy poznają zasady udzielania pierwszej pomocy w ekstremalnych warunkach. Zobaczą też mobilne centrum szkoleniowe do pracy na wysokości.

– Będzie też wyspa uczelni wyższych, której program będzie niespodzianką, na którą warto czekać – dodaje dyrektor Lipińska.

Przez dwa targowe dni prezentowane będą liczne eksponaty związane z tematyką offshore i MEW. Będzie to między innymi autonomiczna łódź „Hornet”, elementy śmigła i łopat turbiny wiatrowej czy podwodny pojazd „Albatros”. Organizatorzy przygotowali także kosmiczną niespodziankę. Pierwszego dnia targów na głównej scenie będzie można spotkać się z Sławoszem Uznańskim. To polski kandydat na astronautę Europejskiej Agencji Kosmicznej. Gość opowie m. in. o testach jakie musiał przejść aby zakwalifikować się do elitarnego grona Europejskiego Korpusu Astronautów oraz o pasji i konsekwencji w działaniu.

– To wszystko czeka nas już za tydzień. A tym czasem zapraszamy na nasze media społecznościowe, gdzie prezentujemy wiele interesujących materiałów. Czekamy na wszystkich zainteresowanych – zaprasza dr Lipińska.

Na koniec ważna informacja – udział w targach jest bezpłatny, ale ze względów bezpieczeństwa wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Niezbędne formularze oraz dodatkowe informacje znajdziecie na stronie EDU OFFSHORE WIND 2023.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.