Centrum Geriatrii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym z udziałem m. in. marszałka Mieczysława Struka zostało otwarte 22 listopada 2024 r.

Czym jest?

Centrum Geriatrii w Gdańsku to jednostka dedykowana opiece nad osobami starszymi. Pomysł był odpowiedzią na wyzwania demograficzne i rosnące potrzeby seniorów w regionie. Chodziło o opracowanie i wdrożenie nowego modelu opieki środowiskowej nad pacjentem w wieku podeszłym poprzez zwiększenie dostępności do usług zdrowotnych dla seniorów z obszaru metropolitalnego. W jednym miejscu pacjenci 65 plus mogą liczyć na fachową pomoc. W centrum jest interdyscyplinarny zespół opieki geriatrycznej, w którego skład wchodzą: specjalista geriatrii, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub kardiolog/pneumonolog, koordynator i asystent pacjenta, fizjoterapeuta, psycholog i pielęgniarka oraz inni specjaliści.

– To był bardzo ważny projekt, dlatego zdecydowaliśmy się na jego dofinansowanie – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Jako samorząd województwa widzimy ogromne potrzeby w zakresie opieki geriatrycznej i paliatywnej. Społeczeństwo się starzeje, a procesy demograficzne są nieodwracalne, dlatego projekty takie jak ten są kluczowe dla przyszłości naszego regionu. Chciałbym szczególnie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia – to nasz wspólny sukces – dodał marszałek Struk.

Jak wygląda pomoc?

Całość opieki opiera się na regularnych wizytach u pacjenta, przeprowadzaniu kompleksowej oceny geriatrycznej oraz tworzeniu indywidualnego planu opieki. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrywanie pogorszenia stanu zdrowia i podejmowanie szybkich interwencji medycznych. Z pomocy skorzystają rodziny i opiekunowie osób starszych, których członkowie rodzin lub podopieczni dzięki sprawniej poprowadzonemu leczeniu lub rehabilitacji szybciej uzyskają samodzielność.

Gdzie po pomoc?

Centrum Geriatrii działa jako oddział dzienny w nowo wyremontowanym budynku nr 4 przy ul. Dębinki 7 w Gdańsku. Prace budowlano-remontowe polegały głównie na dostosowaniu budynku do potrzeb kompleksowej ambulatoryjnej opieki geriatrycznej.
W tym miejscu otwarto również oddziały dzienne Klinik alergologii, pneumonologii oraz reumatologii, immunologii klinicznej, geriatrii i chorób wewnętrznych, a także endokrynologii i chorób wewnętrznych, jak również nefrologii, transplantologii i chorób wewnętrznych.

– Jesteśmy dumni, że nasza uczelnia, należąca do dziesięciu najlepszych uniwersytetów badawczych w kraju, może współuczestniczyć w projektach, które realnie zmieniają opiekę zdrowotną w regionie – podkreślał prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed. – Nowe oddziały dzienne są przykładem, jak skracanie czasu hospitalizacji i unowocześnianie infrastruktury poprawia komfort pacjentów i efektywność pracy szpitala. Dziękuję wszystkim, którzy wytrwale dążyli do realizacji tej inwestycji  – doda rektor GUMedu.

Oddziały dzienne, oprócz podstawowej opieki medycznej, są częścią szerszej wizji poprawy dostępności do usług zdrowotnych w regionie.

– Dzięki temu projektowi możemy teraz oferować naszym pacjentom opiekę na najwyższym poziomie w warunkach, jakich wcześniej nie mieliśmy. Nowoczesna infrastruktura znacząco podnosi komfort zarówno pacjentów, jak i personelu. Oddziały dzienne to przyszłość opieki zdrowotnej – pozwalają pacjentom wracać do domu po niezbędnych zabiegach, co ma ogromną wartość zarówno medyczną, jak i społeczną – zaznaczał dyrektor naczelny UCK Jakub Kraszewski.

Projekt Centrum Geriatrii przyczyni się do wdrożenia zasad opieki koordynowanej, zapewniając równocześnie współpracę pomiędzy różnym poziomami świadczeniodawców. Dzięki nowej placówce seniorzy z Pomorza zyskają dostęp to bardziej wszechstronnych i specjalistycznych usług zdrowotnych, jeszcze lepiej dopasowanych do ich specyficznych potrzeb.

Ile kosztował?

Projekt pochłonął ponad 26 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło prawie 24,5 mln zł. W tej kwocie poza pracami remontowo-budowalnymi znalazły się też zakup wyposażenia rehabilitacyjnego w zakresie rehabilitacji ruchowej, kardiologicznej i pneumonologicznej. Kupiono również wyposażenie diagnostyczne i terapeutyczne w zakresie funkcji poznawczych, a także system do teleopieki nad pacjentem, telerehabilitacji domowej oraz monitoringu pacjentów w wieku podeszłym. Ponadto, wyposażono pomieszczenia w podstawowe sprzęty biurowe i medyczne. W ramach projektu przeprowadzono też specjalistyczne szkolenia dostosowane do wypracowania i wdrożenia nowego modelu udzielania nowych form świadczeń.