Najciekawszą prezentację przygotował powiat gdański. Natomiast najpiękniejszy wieniec wykonało sołectwo Łobzowo z powiatu bytowskiego. Tegorocznemu Pomorskiemu Świętu Plonów towarzyszyły też Kongres Pomorskiej Wsi, a także porady medyczne i badania w ramach Pomorskiego dla zdrowia oraz porady radców prawnych. Dowiedz się, jak było podczas tegorocznego dożynek, na których nas nie mogło zabraknąć.
Święto Plonów trwało cały, pełen atrakcji weekend.
Radośnie, gwarno, smacznie, ale ….
Piękna, słoneczna i prawdziwie letnia pogoda sprawiła, że do Szemudu zjechało wiele osób spoza gminy. Wszędzie można było zobaczyć rejestracje samochodów nie tylko z powiatu wejherowskiego, ale też z całego Trójmiasta, a nawet innych województw. Przybyli do Szemudu chętnie odwiedzali stoiska lokalnych wystawców i kosztowali regionalne specjały, podziwiali rękodzieło twórców ludowych, a nawet sami próbowali umiejętności na kole garncarskim. Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych, którzy chętnie bawili się w wesołym miasteczku np. skacząc czy zjeżdżając. Dużo osób robiło zdjęcia w specjalnej dożynkowej ramce.
… też zdrowo i muzycznie
Wiele osób stało w kolejkach do punktów medycznych organizowanych przez Szpitale Pomorskie, w których można było zasięgnąć porad m.in. dermatologów, chirurgów dziecięcych oraz położnych. Sporo chętne sprawdziło też poziom glukozy we krwi, zmierzyło ciśnienie tętnicze oraz określiło BMI. Dużym zainteresowaniem cieszyły się nauka udzielania pierwszej pomocy. Wieczorem pierwszego dnia dożynek odbył się koncert. Na scenie wystąpili Mr Polska i Tribbs. Rozemocjonowana publiczność przy muzyce bawiła się do późnych godzin nocnych. Natomiast kulminacyjnym punktem drugiego dnia był dożynkowy korowód złożony z bryczek, zabytkowych samochodów, motocykli i maszyn rolniczych, które szczególnie przypadły do gustu najmłodszej publiczności. Zachwytom nie było końca, a po tej paradzie nastąpiło łamanie chleba z tegorocznych zbóż, które ma zapewnić, że nigdy go nie zabraknie.
Najpiękniejsze stoisko i wieniec
Podczas tegorocznego Pomorskiego Święta Planów odbywały się też konkursy na najciekawszą prezentację powiatu oraz najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Z nie lada wyzwaniem musieli zmierzyć się jurorzy, którzy oceniali te prezentacje. W konkursowe szranki stanęło 10 powiatów: bytowski, chojnicki, gdański, kartuski, kwidzyński, kościerski, nowodworski, starogardzki, sztumski i wejherowski.
– Poziom, jaki pokazały powiaty w tym roku był naprawdę wysoki. Jurorzy brali pod uwagę m.in.: oryginalność stoiska, program artystyczny i zaangażowanie mieszkańców. Na stoiskach można było też spróbować np. regionalnych smaków – tłumaczyła pani Katarzyna, członkini składu jurorskiego.
W tym roku zwycięstwo przypadło powiatowi gdańskiemu, II miejsce zajął powiat bytowski, a III starogardzki. Dodatkowe wyróżnienie JOTV przyznała powiatowi kościerskiemu.
Również wybór najładniejszego wieńca dożynkowego okazał się trudny. Do konkursu zgłoszono aż 30 bukietów. Tegoroczne wieńce zdominowały zboża, kwiaty, ale też płody ziemi. Motywem wielu w nich była hostia lub krzyż. Poziom artystyczny i dbałość o najdrobniejsze szczegóły były naprawdę wysokie. Wszystko to sprawiło, że przyznano trzy nagrody. Laureatami zostały:
- I miejsce i trzy tysiące złotych przypadło sołectwu Łobzowo w gminie Kołczygłowy (powiat bytowski),
- II pozycję i dwa tysiące złotych zajęła gmina Starzy Dzierzgoń (powiat sztumski),
- III lokatę i 1500 zł zdjęcia zdobyło sołectwo Linia w gminie Linia (powiat wejherowski).
Ponadto, przyznano trzy wyróżnienia po 500 zł każde. Otrzymały je: sołectwo Warzno w gminie Szemud (powiat wejherowski), KGW w Nadziejewie w gminie Czarne (powiat człuchowski) oraz sołectwo Stanięcino w gminie Słupsk (powiat słupski).
Na zakończenie tegorocznego Pomorskiego Święta Plonów ogłoszono, że w przyszłym roku dożynki wojewódzkie odbędą się w powiecie starogardzkim. Już się cieszymy i czekamy na to, jakie będą atrakcje za rok.