Celem konkursu jest promocja dobrych wzorców i praktyk w zakresie kształtowania ładu przestrzennego naszego regionu. Są w nim oceniane szczególności ogólnodostępne place i ulice, punkty oraz ciągi widokowe, przestrzenie nadwodne, parki oraz zieleńce. Równie ważne są też miejsca, takie jak publiczne targowiska, transportowe węzły integracyjne czy też przestrzenie związane z obsługą ruchu turystycznego lub otoczeniem obiektów użyteczności publicznej.

Jak można dokonać zgłoszenia?

Począwszy od bieżącej edycji konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego będzie odbywać się co dwa lata w nowej formule.

– Najważniejszą spośród wprowadzonych zmian jest możliwość dokonywania zgłoszeń przedsięwzięć zrealizowanych nie tylko przez instytucje publiczne, ale również podmioty prywatne – informuje Jakub Pietruszewski, dyrektor Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego.

Zgłaszającymi mogą być np. organy jednostek samorządu terytorialnego, organizacje samorządów zawodowych lub stowarzyszenia architektów, urbanistów, architektów krajobrazu oraz inżynierów budownictwa, jak również organizacje społeczne działające na rzecz rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych czy firmy realizujące zadania związane z kształtowaniem przestrzeni publicznej.

Przedsięwzięcia w ramach konkursu można zgłaszać do 30 września 2024 r. z wykorzystaniem elektronicznego formularza, który dostępny jest TUTAJ.

Zgłoszenia będą podlegać ocenie przez kapitułę konkursu, w której skład wejdą przedstawiciele środowiska projektowego oraz środowiska akademickiego, w tym członkowie Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Do udziału w pracach kapituły zaproszenie otrzymało m.in. Stowarzyszenie Architektów Rzeczypospolitej Polskiej, Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu, Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej.

Kiedy poznamy wyniki konkursu?

Przewidywane rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie 2024 r. Przyznane wtedy zostaną nagroda główna oraz dwa wyróżnienia dla najlepszych przedsięwzięć zrealizowanych na terenie miast i na obszarach wiejskich. Kapituła może też podjąć decyzję o wręczeniu nagrody specjalnej.

– Przyznawane w konkursie nagroda oraz wyróżnienia mają szczególny wymiar honorowy. Bardzo duża część spośród dotychczas docenionych przedsięwzięć została bowiem następnie dostrzeżona w konkursach o charakterze ogólnopolskim – dodaje dyrektor Jakub Pietruszewski.

W konkursie od wielu lat doceniani są zarówno inwestorzy, jak również projektanci czy wykonawcy. Bieżąca edycja obejmie dodatkowo nagrody i wyróżnienia o charakterze finansowy, przy czym zostaną one przyznane zespołom projektowym odpowiadającym za całokształt realizowanych przedsięwzięć.

Organizatorem konkursu jest Zarząd Województwa Pomorskiego, natomiast patronat nad nim objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

*  *  *

Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego został zainicjowany przez samorząd województwa pomorskiego w 2005 r.

– W jego blisko dwudziestoletniej historii wyróżniono szereg realizacji z różnych części naszego regionu, które uwzględniały przedsięwzięcia o zróżnicowanym charakterze i skali. Należą do nich miejsca, które na trwałe wpisały się w przestrzeń województwa stając się miejscami popularnymi wśród mieszkańców i turystów – podkreśla dyrektor Jakub Pietruszewski.

Należy do nich m.in. Park im. Prezydenta Reagana w pasie nadmorskim w Gdańsku, ulica Wajdeloty w Dolnym Wrzeszczu, ulica Stągiewna na gdańskiej Wyspie Spichrzów, ulica Kościuszki w Malborku, bulwary nadwiślańskie w Tczewie czy też park podworski w Wojanowie w gminie Pruszcz Gdański