Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/03/IMG_6338-—-kopia.jpg Szpitale w Gdyni dostaną dodatkowe 6,5 mln zł z UE. To środki na walkę z COVID-19

Szpitale w Gdyni dostaną dodatkowe 6,5 mln zł z UE. To środki na walkę z COVID-19

Od lewej: członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski, prezes Szpitali Pomorskich Jolanta Sobierańska-Grenda i wiceprezes Dariusz Nałęcz. Fot. Aleksander Olszak
17.03.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
17.03.2021

Dzięki unijnemu wsparciu w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie zintegrowana Izba Przyjęć. Dla pacjentów będzie kupionych też 17 łóżek. Ponadto, w obu gdyńskich placówkach zostanie unowocześniony system teleinformatyczny, który umożliwi zdalną diagnostykę radiologiczną chorych.

Wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski oraz członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska 17 marca 2021 r. podpisali z prezes spółki Szpitale Pomorskie Jolantą Sobierańską-Grendą aneks do umowy. Dodatkowe środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 otrzymają Szpital św. Wincentego a Paulo oraz Szpital Morski im. PCK.

Na co szpitale wydadzą pieniądze?

W budynku Szpitala Morskim im. PCK zostaną przeprowadzone roboty budowlane. Powstanie zintegrowana Izba Przyjęć, która przejmie funkcje trzech izb przyjęć: ginekologicznej, internistycznej i ogólnej. Placówka kupi też 17 łóżek.
W obu szpitalach podwyższona zostanie funkcjonalność systemu teleinformatycznego linii radioterapeutycznej Aria Oncology Information System. Dzięki tej inwestycji możliwe będzie zdalne diagnozowanie radiologiczne pacjentów. Pozwoli to personelowi medycznemu na wykonywanie pracy z różnych miejsc, co jest niezwykle istotne w przypadku kwarantanny.

 

Podpisanie aneksu do umowy między Zarządem Województwa Pomorskiego a Szpitalami Pomorskimi. Fot. Aleksander Olszak

Unijna pomoc dla szpitali

To już trzecia pomoc z funduszy europejskich na walkę z COVID-19, z której skorzystają podczas pandemii Szpitale Pomorskie. W maju 2020 r. gdyńskie placówki otrzymały 2 mln zł na zakup środków ochrony osobistej i preparatów do dezynfekcji. W styczniu 2021 r. za ponad 7,1 mln zł zakupiono dla tych podmiotów nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia chorych zakażonych wirusem SARS CoV-2. Łącznie od początku pandemii szpitale w Gdyni otrzymały 16,1 mln zł.
Do tej pory ze środków unijnych, na wsparcie szpitali w walce z COVID-19 (sprzęt, dostosowanie budynków, środki ochrony dla personelu medycznego), przekazanych zostało prawie 117 mln zł. Natomiast na walkę z pandemią Zarząd Województwa Pomorskiego przeznaczył łącznie ponad 308 mln zł.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.