Po ponad dwóch miesiącach szpital tymczasowy w Gdańsku ponownie zostanie zamknięty. To efekt decyzji Ministerstwa Zdrowia, zgodnie z którą oddziały covidowe oraz szpitale tymczasowe przestają być finansowane. Od 1 kwietnia 2022 r. chorzy na COVID-19 będą kierowani do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy. Ponadto, testy wykrywające zakażenie wirusem SARS CoV-2 nie będą już bezpłatne i powszechnie dostępne.
Pacjenci trafiali do szpitala tymczasowego od 19 stycznia br.
Szpital w liczbach
W czasie ponad dwóch miesięcy placówka przyjęła 559 pacjentów. Średni czas pobytu pacjenta wyniósł 8 dni.
– Obiekt był przygotowany na 320 miejsc dla pacjentów zakażonych SARS CoV-2 (w tym 20 intensywnej terapii). Oprócz łóżek internistycznych znajdował się punkt przyjęć i radiologia dzięki czemu pacjent miał zapewniony 24-godzinny dostęp do badań diagnostycznych (wykonano 705 badań). Każde łóżko miało dostęp do tlenu, próżni, posiadało system monitorowania i przyzywania – informuje Katarzyna Brożek, rzecznik spółki Copernicus zarządzającej szpitalem.
Brak pieniędzy
Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że od 1 kwietnia nie będą już finansowane oddziały covidowe i szpitale tymczasowe. W związku z tym Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie wypłacać dodatków na leczenie chorych na COVID-19. Dlatego od 15 marca szpital tymczasowy w Gdańsku przestał przyjmować nowych pacjentów.
Pacjenci trafią do zakaźnego, a sprzęt do innych placówek
Pacjenci, którzy będą wymagali hospitalizacji, będą transportowani do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Obecnie w szpitalu zakaźnym w Gdańsku hospitalizowanych jest 88 pacjentów, w tym trzy osoby przebywają na Oddziale Intensywnej Terapii (stan na 31 marca 2022 r.). Wykorzystywany do tej pory przy ul. Żaglowej w Gdańsku sprzęt trafi do kilku pomorskich szpitali m.in. do spółki Copernicus, która zarządzała tymczasową placówką.
Darmowe testy dla wybranych
Zgodnie z decyzją NFZ również od 1 kwietnia wstrzymane zostanie finansowanie wykonywania bezpłatnych testów wykrywających zakażenie koronawirusem przez apteki, laboratoria i mobilne punkty pobrań. Darmowe testy będzie mógł zlecić jedynie lekarz. Testy nie będą wykonywane u osób bezobjawowych i u chorych z symptomami infekcji górnych dróg oddechowych. Na przykład z diagnostyki w kierunku SARS CoV-2, po uzyskaniu skierowania od lekarza, będzie mógł skorzystać chory z immunosupresją lub niezaszczepiony przeciwko COVID-19 senior. Ponadto, w czasie przyjęcia do szpitala osoba z silnymi objawami infekcji będzie mogła mieć wykonany test.