Zdrowie
Szpital im. M. Kopernika ma nowy endoskop. To pierwszy taki sprzęt do zabiegów kręgosłupa w Gdańsku

Szpital im. M. Kopernika ma nowy endoskop. To pierwszy taki sprzęt do zabiegów kręgosłupa w Gdańsku

Endoskop w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. Fot. materiał prasowy Copernicusa
08.02.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
08.02.2021

Oddział Neurochirurgii Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku ma nowy endoskop służący do operacji kręgosłupa. Urządzenie umożliwia wykonywanie małoinwazyjnych zabiegów, dzięki którym pacjent szybciej staje się sprawny.

Sprzęt trafił do placówki 5 lutego 2021 r.

Operacje na miarę XXI wieku

Do tej pory leczenie chirurgiczne endoskopem dostępne było tylko w prywatnych ośrodkach, a od piątku możliwe jest w Gdańsku. Ze sprzętu mogą korzystać osoby w różnym wieku. Zabiegi są refundowane przez NFZ.

– To jest sprzęt, którego praktycznie nie ma na północy Polski. Dzięki temu, osoby ubezpieczone nie będą musiały robić zabiegów prywatnie czy jeździć dalej – mówi kierownik Oddziału Neurochirurgii i prezes Stowarzyszenia Neurochirurgia Pomorska prof. Wojciech Kloc. – Endoskop do chirurgii kręgosłupa pomoże nam ominąć niektóre nerwy, nie będziemy naruszać kości, stawów. Najczęstsze wskazanie do wykorzystania tego typu endoskopu to bardzo bolesne wypadnięcie dysku do otworu tam, gdzie nerw wychodzi na zewnątrz. Tam mamy tylko 5 mm średnicy. Należy dodać, że zakup tego sprzętu jest rozwojowy. W przyszłości będziemy mogli wykonywać zabiegi w innych schorzeniach – dodaje prof. Wojciech Kloc.

Co ważne, dzięki zastosowaniu endoskopowej metody chirurgii kręgosłupa, pacjent szybciej przechodzi przez proces gojenia i rehabilitacji.

Jedyny taki ośrodek w Polsce

Oddział Neurochirurgii jest jedynym w Polsce certyfikowanym ośrodkiem szkoleniowo-naukowym akredytowanym przez AO Spine. Pacjenci ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego oraz kręgosłupa są leczeni najnowocześniejszymi metodami. Na oddziale wykonywane są też zabiegi z neurochirurgii czynnościowej i neuromodulacji.

 – To jest faktycznie jeden z najlepiej wyposażonych oddziałów neurochirurgii w Polsce, ale i osiągający najlepsze wyniki – zauważa prezes spółki Copernicus Dariusz Kostrzewa.

Endoskop kosztował prawie 600 tys. zł. Jest darem Fundacji Lotos i Stowarzyszenia Neurochirurgia Pomorska. W skład urządzenia wchodzą: narzędzia, kosze, pompa irygacyjna, shaver uchwyt i konsola z bezprzewodowym włącznikiem nożnym oraz zestaw instrumentarium do małoinwazyjnych endoskopowych zabiegów kręgosłupa w odcinku lędźwiowym z dostępu inter-laminarnego i radiodiatermia 4MHz Wolf do zabiegów endoskopii kręgosłupa.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.