Liczne trasy na terenach objętych ochroną przyrody, w lasach, obszarach nadmorskich czy w miastach dostarczą Ci niezapomnianych przeżyć. Wybierz się na kilkudniową wycieczkę przez Kaszuby lub Kociewie, poznaj osobliwości przyrodnicze i krajobrazy Borów Tucholskich, Słowińskiego Parku Narodowego czy parków krajobrazowych. Zwiedzaj Pomorskie pieszo, rowerem lub kajakiem

Różnorodność krajobrazu oraz rzeźby terenu sprawia, że Pomorskie to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki rowerowej.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie: Kaszuby to wzgórza, na Żuławach dominują równiny, natomiast na Kociewiu i Powiślu występują obie te formy.

Amatorzy górskiej jazdy upodobają sobie zapewne kaszubskie wzgórza w okolicach Kartuz i Chmielna. Sieć szlaków rowerowych nie jest tu może nadzwyczaj rozwinięta, ale można skorzystać ze szlaków pieszych, których nie brakuje, a które obejmują najpiękniejsze rejony Szwajcarii Kaszubskiej. Należy jednak mieć na uwadze występujące znaczne różnice wysokości, przez co szlaki przybierają momentami niemal górski charakter. W zachodniej części Kaszub, między Bytowem a Słupskiem warto odbyć wycieczkę szlakiem rowerowym  przez teren Parku Krajobrazowego Dolina Słupi, którego główną atrakcją są unikalne w skali Europy elektrownie wodne. Natomiast najważniejszym szlakiem okolic Słupska jest Pierścień Grafitów, obejmujący m.in. fragment Krainy w Kratę ze swoją stolicą Swołowem, nazwaną Pomorską Wsią Dziedzictwa Kulturowego. Szlak doskonale przybliża budownictwo regionalne tamtych stron, z charakterystycznymi chatami o konstrukcji szkieletowej.

Nieco łatwiejsze trasy,  w innych częściach  Kaszub, oferują okolice Kościerzyny i Chojnic. Najciekawsze szlaki rowerowe zlokalizowane są w rejonie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego (okolice Kościerzyny) oraz Parku Narodowego Bory Tucholskie (okolice Chojnic). Trasy przebiegają przez najcenniejsze przyrodniczo tereny obu parków, dzięki czemu turysta ma możliwość bezpośredniego obcowania z bogactwem przyrody tych miejsc oraz podziwiać wyjątkowy krajobraz jak np.: okolice jeziora Wdzydze na terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego czy Struga Siedmiu Jezior w Parku Narodowym Borów Tucholskich.

Na północy Kaszub powstaje atrakcyjna trasa rowerowa zwana Turystycznym Szlakiem Północnych Kaszub przebiegająca przez  powiat pucki i wejherowski. Stanowić będzie pętlę obejmującą najciekawsze turystycznie miejscowości i tereny obu powiatów. Łączna długość szlaku wynosi 133 km. Kluczowym  elementem w sieci szlaków rowerowych na Kaszubach Północnych jest droga rowerowa na Półwyspie Helskim. Należy do najatrakcyjniejszych i najbardziej popularnych tras rowerowych w Pomorskim. Wiedzie wzdłuż Mierzei Helskiej dostarczając rowerzystom niezwykłych widoków na Zatokę Pucką. Dodatkowym atutem trasy jest doskonała dostępność komunikacyjna (kolejowa oraz wodna!) na każdym odcinku szlaku.

Wyjątkowo dobrze rozwiniętą sieć szlaków rowerowych o różnej skali trudności posiada natomiast Kociewie. Szlaki poprowadzone zostały drogami polnymi, leśnymi i publicznymi o niskim natężeniu ruchu. Oprócz walorów przyrodniczych, przemierzając kociewskie szlaki zwiedzić można liczne zabytki w najważniejszych miejscowościach powiatu starogardzkiego i tczewskiego ( m.in. Tczew, Pelplin, Gniew, Skarszewy czy Starogard Gdański). Ważnym aspektem sieci kociewskich szlaków jest ich dostępność komunikacyjna. Punktami wypadowymi są bowiem miasta posiadające połączenie kolejowe ( Starogard Gdański i Tczew), dzięki czemu turyści mogą dotrzeć koleją do miejsc wypadowych oraz dowolnie łączyć trasy, gdyż cała sieć jest ze sobą zintegrowana.

Powiśle oferuje sieć szlaków zlokalizowanych między Kwidzynem, Sztumem, Prabutami, Dzierzgoniem i Malborkiem. Głównym produktem turystyki rowerowej jest tu Szlak Zamków Powiśla liczący ponad 80 km, który łączy obiekty w Malborku, Sztumie, Prabutach, Przezmarku i Dzierzgoniu.. Łączna  długość całej sieci szlaków na Powiślu wynosi 240 km.

Z kolei najciekawszym  szlakiem rowerowym na Żuławach jest Szlak Mennonitów, stanowiący oś rozwoju turystyki na tym niezwykłym terenie. Obejmuje miejscowości, które obrazują dziedzictwo kulturowe Żuław oraz dzieje osadnictwa na obszarze delty Wisły. Najcenniejszymi obiektami na szlaku są unikalne domy podcieniowe, gotyckie kościółki, tzw. zagrody holenderskie oraz reliktowe już cmentarze mennonickie. Na trasie znajdują się tablice informacyjne prezentujące historię danego obiektu, uzupełnioną archiwalnymi zdjęciami, mapami czy rycinami.

Wśród amatorów kajakarstwa panuje opinia, że Pomorskie to najlepsze miejsce do uprawiania turystyki kajakowej w naszym kraju.

Wśród amatorów kajakarstwa panuje opinia, że Pomorskie to najlepsze miejsce do uprawiania turystyki kajakowej w naszym kraju. Pod względem atrakcyjności i długości szlaków nasz region nie ma sobie równych. Na terenie województwa znajduje się ponad 2 300 km szlaków kajakowych na ponad 30 spławnych rzekach. Najbardziej atrakcyjne szlaki to Słupia, Radunia i Kółko Raduńskie, Wda, Brda, Szkarpawa czy Wierzyca.

Jednym z wiodących produktów turystyki kajakowej w Województwie Pomorskim jest „Słupia – rzeka z prądem”. Na jego atrakcyjność składa się nie tylko liczący 133 km szlak wodny, ale również unikalne w skali Europy elektrownie wodne, które udostępnione są do zwiedzania. Dodatkową atrakcją, są tzw. kamienie papieskie, ustawione wzdłuż rzeki na pamiątkę spływu jaki odbył w 1964 r. ksiądz Karol Wojtyła ze swoimi studentami. Szlak posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę, znajdują się tu wiaty i przystanie kajakowe, nie brakuje bazy noclegowej i gastronomicznej (ośrodki wypoczynkowe, domki letniskowe, agroturystyka). Słupia jest też doskonale oznakowana, na trasie znajduje się blisko 200 znaków i tablic informacyjnych. W okolicach Słupi interesującymi szlakami kajakowymi są jeszcze rzeki Wieprza, Łupawa i Skotowa.

Na Kaszubach markowym produktem turystyki kajakowej jest Kółko Raduńskie. Szlak należy do najatrakcyjniejszych tras kajakowych w Polsce, wiedzie przez kilkanaście malowniczych akwenów połączonych ze sobą kanałami, tworząc 40-kilometrową pętlę. Posiada również dobrą bazę noclegową i gastronomiczną, przy jeziorach zlokalizowane są liczne ośrodki wypoczynkowe, stanice wodne i przystanie. Wypływająca z jezior kaszubskich Radunia to prawdziwy raj dla wodniaków. Rzeka stanowi popularny produkt turystyczny, który oprócz spływów oferuje także zwiedzanie elektrowni wodnych. Warunki na rzece są bardzo urozmaicone: górny bieg jest stosunkowo łatwy, środkowy bieg ma typowo górski charakter, natomiast dolny jest uciążliwy i najmniej popularny. Doskonałe warunki do uprawiania turystyki kajakowej panują także w południowej części Kaszub w rejonie jez. Wdzydze. Przepływająca przez Wdzydzki Park Krajobrazowy i dalej przez Bory Tucholskie rzeka Wda ( zwana także Czarną Wodą) należy do najpiękniejszych szlaków wodnych w naszym kraju, a towarzyszące jej jeziora nadają trasie wyjątkowych walorów krajobrazowych.

Najważniejszym i najpopularniejszym szlakiem na Pomorzu jest płynąca przez Bory Tucholskie Brda, która wraz z Wielkim Kanałem Brdy tworzy wyjątkową w skali kraju trasę kajakową. Ze względu na wybitne walory przyrodnicze, mówi się że to najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce, a nawet w tej części Europy. Szlak Brdy obejmujący województwa Pomorskie i Kujawsko-Pomorskie jest bardzo dobrze oznakowany i posiada doskonale rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Początek trasy znajduje się miejscowości Świeszyno nad jeziorem Głębokim koło Miastka, a kończy w Bydgoszczy. Jego łączna długość wynosi 233 km.. Dopływem Brdy jest Zbrzyca, która z kolei stanowi atrakcyjny szlak na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego o długości 42 km.

„Wierzyca – nurty natury, nurty kultury” to produkt turystyki kajakowej z Kociewia. Szlak oprócz walorów przyrodniczych prezentuje również dziedzictwo kulturowe Kociewia. Na szlaku znajdują się liczne atrakcje historyczne: elektrownie wodne m.in. w Czarnocińskich Piecach, Klinczu, Owidzu, katedra w Pelplinie, ruina warowni krzyżackiej w Zamku Kiszewskim, kościół pocysterski w Pogódkach, zamek krzyżacki w Gniewie oraz zabytki Skarszew i Starogardu Gdańskiego.

Na terenie Żuław budowany jest obecnie nowy produkt turystyki wodnej – Pętla Żuławska.  Obejmuje on obszar Delty Wisły w województwie Pomorskim i Warmińsko-Mazurskim. W ramach etapu I zrealizowano nowe porty żeglarskie, przystanie, pomosty cumownicze i mosty zwodzone. Pętla Żuławska to też doskonałe warunki do uprawiania turystyki kajakowej.

Sieć dróg wodnych dostępnych dla kajakarzy stanowią tu rzeki takie jak Szkarpawa, Wisła Królewiecka, Tuga czy Nogat. Poznawanie Żuław z wody dostarcza niezapomnianych wrażeń, gdyż obszar ten wyróżnia się unikalnymi walorami kulturowymi i specyficznym, równinnym  krajobrazem.

Na odkrycie czekają także inne pomorskie szlaki kajakowe, równie piękne i urokliwe tj. Liwa, Łeba, Reda, Trzebiocha czy Bukowina. Warto też odbyć spływ Motławą, która ukaże gdańskie zabytki zupełnie w innym świetle.

 

Wszystkie niezbędne informacje na temat zabytków i historycznych miejsc Pomorza  lokalizacji, dojazdu oraz cen biletów  znajdziecie na naszym portalu turystycznym Pomorskie.travel

 

Fot. ©Depositphotos Błażej Łyjak; Kzenon; Elena Elisseeva;
Wavebreakmedia; Ron Zmiri; Repozytorium ISIT; Vasiliy Koval