Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Turystyka
Szlak EuroVelo10 (R-10)

Szlak EuroVelo10 (R-10)

Od granicy z województwem zachodnio – pomorskim trasa prowadzi dawnym nasypem kolejowym w okolicy miejscowości Zaleskie do Ustki mijając po drodze malownicze wsie  Krainy w Kratę. W tym rejonie planowane jest również poprowadzenie łącznika komunikacyjnego do Słupska. Poprzez połączenia z innymi szlakami rowerowymi (np. Dolina Moszczeniczki czy Droga Książęca) dotrzeć można także do stolicy Krainy w Kratę – Swołowa, gdzie zwiedzimy fascynujące Muzeum Kultury Ludowej Pomorza.

Szczególnie interesujący dla rowerzystów jest tu szlak Pierścień Gryfitów, tworzący pętlę wokół Słupska, na trasie którego zwiedzimy liczne miejscowości obfitujące w przykłady unikalnej architektury wiejskiej. Warto dojechać także do samego Słupska, miasta turystycznie bardzo atrakcyjnego z licznymi zabytkami (m.in. Zamek Książąt Pomorskich, gotycki kościół św. Jacka, średniowieczne mury obronne wraz  z bramami i basztami). Szlak główny  R-10 prowadzi jednak w kierunku Ustki – popularnego nadmorskiego uzdrowiska, odwiedzanego w sezonie letnim przez rzesze turystów. 

 
Kontynuując wyprawę trasą R-10 udajemy się na wschód w kierunku osady Przewłoka, skąd wiedzie tzw. Szlak Zwiniętych Torów.  Dojeżdżając do otuliny Słowińskiego Parku Narodowego możemy dojechać do nadmorskiej miejscowości letniskowej Rowy, położonej na zachodnim brzegu jez. Gardno.  Jeden z najpiękniejszych i najbardziej dziewiczych odcinków szlaku wiedzie właśnie wzdłuż tego akwenu, jesteśmy już bowiem na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.  Po drodze można podziwiać wspaniałą i bujną przyrodę oraz rozkoszować się wszechobecną ciszą.  Z Gardny Wielkiej kierujemy się do Smołdzina, gdzie szlak R-10 krzyżuje się z rzeką Łupawą, będącą elementem przedsięwzięcia „Pomorskie Szlaki Kajakowe”. Smołdzino coraz częściej zaczyna być kojarzone z turystyką. To wymarzone miejsce na urlop dla turystów szukających swojej „oazy spokoju”. Oprócz typowego wypoczynku na plaży czy też w gospodarstwie agroturystycznym gmina stawia na turystykę aktywną, głównie rowery i kajaki ale też konie. Ze Smołdzina udajemy się na południe w kierunku Główczyc. Istnieje też możliwość kontynuowania trasy ze Smołdzina na wschód do Kluk, gdzie koniecznie zwiedzić trzeba Muzeum Wsi Słowińskiej. Niestety z Kluk należy wrócić z powrotem do Smołdzina, gdyż odcinek do Izbicy dla rowerów jest często nieprzejezdny.

W  gminnej miejscowości Główczyce wyróżnia się okazały kościół ze strzelistą wieżą pochodzący z końca XIX stulecia. Szlak R-10 następnie odbija na północ i wzdłuż jez. Łebsko przez wsie Izbica, Gać i Żarnowska dociera do Łeby. Odcinek ten w części przebiega przez Słowiński Park Narodowy, dlatego też należy zachować szczególną uwagę i przestrzegać przepisów dotyczących ruchu turystycznego na tym terenie. W słynnym nadmorskim kurorcie Łeba warto zatrzymać się na dłużej by zażyć prawdziwego nadmorskiego wypoczynku. Koniecznie trzeba udać się stąd na wydmy do Słowińskiego Parku Narodowego. Z Łeby udajemy się na wschód do Nowęcina i przez Osetnik jedziemy do Lubiatowa. W Osetniku zobaczyć możemy unikalną trójkolorową latarnię morską Stilo, z której roztacza się niezwykły widok na Bałtyk i okoliczne lasy. Z Lubiatowa niedaleko już do Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, na terenie którego będziemy mogli rozkoszować się rybackimi i morskimi krajobrazami. Mijamy najpierw Białogórę a potem Karwię, z której możemy udać się przez Władysławowo na Półwysep Helski bądź atrakcyjną drogą rowerową po dawnym nasypie kolejowym do Swarzewa.

Półwysep Helski z takimi miejscowościami jak: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata i Hel to prawdziwe eldorado turystyczne naszego regionu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie a wszechobecna kultura kaszubska jest tu szczególnie widoczna i mocno pielęgnowana. Trasa główna R-10 ze Swarzewa wiedzie brzegiem Zatoki Puckiej do Trójmiasta. Spośród wielu ciekawych miejsc na tym odcinku, uwagę należy zwrócić na prastary Puck z cennym kościołem gotyckim i historycznym miejscem Zaślubin Polski z Morzem w 1920 r. oraz na Rzucewo, gdzie swój pałac miał sam król Jan III Sobieski. Nieopodal na brzegiem zatoki znajduje się natomiast Park Kulturowy Osada Łowców Fok.

Do Gdyni wjeżdżamy od strony Kosakowa szeroką drogą rowerową o nawierzchni asfaltowej. Jedziemy w okolicy terenów stoczniowych i dostajemy się do śródmieścia ze słynnym w całym kraju Skwerem Kościuszki i Molo Południowym. Tutaj dominują dwa monumentalne obiekty muzealne: okręt ORP Błyskawica i Dar Pomorza. W Sopocie jedziemy tuż przy samym brzegu Bałtyku, uczęszczaną przez spacerowiczów i rowerzystów nadmorską promenadą. Stąd wejść można na molo lub udać się na sławny „ Monciak”. Przejeżdżając przez Gdańsk, najpierw mijamy nadmorskie dzielnice, by potem dostać się do samego śródmieścia i na wyciągnięcie ręki mieć wszystkie najcenniejsze zabytki tysiącletniego miasta.

Z Gdańska przez Wyspę Sobieszewską jedziemy na Mierzeję Wiślaną. W miejscowości Jantar mamy możliwość podróży przez nadmorskie miejscowości wypoczynkowe Stegnę i Sztutowo do  Krynicy Morskiej lub pojechać na południe w kierunku Nowego Dworu Gdańskiego do granicy z województwem warmińsko-mazurskim, gdzie łączymy się ze szlakiem Green Velo. 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.