Szynka, ser, obwarzanki, pasztet i zupa to m.in. produkty i potrawy z województwa pomorskiego, które podbiły kulinarne gusta jurorów i zostały nagrodzone Perłami w Poznaniu. Ponadto, medal zdobyła beza z rokitnikiem, a wyróżnienie syrop z borówki brusznicy. Targi Smaki Regionów 2024 odbyły się w Poznaniu w dniach 27-29 września 2024 r.
Nagrody w Poznaniu w sobotę, 28 września wręczyli wicemarszałek Leszek Bonna, członek Zarządu Województwa Pomorskiego Adam Gawrylik i dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP Krzysztof Pałkowski.
Sześć Pereł, medal i wyróżnienie dla Pomorza
Podczas sobotniego finału 23. edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów pomorskie produkty, które brały udział w Konkursie o Bursztynowy laur Marszałka Województwa Pomorskiego, otrzymały sześć nagród. Perły przypadły takim produktom jak: szynka rzeźnika jak dawniej (Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska), ser dojrzewający Czarna perła z Radostowa (serowarnia Radostowskie Rarytasy), obwarzanki pomorskie – (Karola Bober), machandel (Arkadiusz Onasch Gdańska Wytwórnia Historycznych Smaków) oraz pasztet z kaczki z kasztanami – Stowarzyszenie Kociewie je psiankne), a z dań zupie rybnej Rebionka (Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne Kościerska Chata). Natomiast medalem targów nagrodzono bezę z rokitnikiem (Capuccino Cafe), a wyróżnienie przypadło syropowi z borówki brusznicy (Fungopol).
A jak było na targach?
Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, jak co roku, w jednej z hal wystawienniczych stoiska miały województwa. Jedno z nich należało już tradycyjnie do Pomorza. Na regionalnych stoiskach lokalni producenci prezentowali wysokiej jakości żywności, a także wyjątkowe receptury charakterystyczne dla różnych części Polski.
– Tradycyjnie targi były miejscem do próbowania i poznawania nowych, wyjątkowych smaków. Była to też idealna okazja, aby nawiązać nie tylko kontakty biznesowe, ale i porozmawiać z producentami, poznać historię produktu i tego, co go wyróżnia na rynku – mówił członek Zarządu Województwa Pomorskiego Adam Gawrylik.
Na stoisku województwa pomorskiego prezentowało się 10 wystawców. Chodzi o: ekologiczne gospodarstwo rolno-szkółkarskie ze Starego Pola, Sopocki Młyn, Capuccino Cafe z Sopotu, Bytów Browar, Fungopol z Brus, Fundacja izba Regionalna w Zgorzałem, Gryfon Manufaktura z Jastarni, Kaszubskie Stowarzyszenie Agroturystyczne Kościerska Chata, Winne Grono Arkadiusz Onasch oraz gospodarstwo rolne Arkadiusz Kropidłowski z nowego Barkoczyna. Wystawcy promowali m.in. słodkości, sery i produkty runa leśnego.
Kolejne targi już za rok.