Już po raz 17. w Starogardzie Gdańskim odbędzie się wielki festyn stowarzyszenia Szwadron Kawalerii 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. Nie zabraknie widowiskowych pokazów musztry paradnej i inscenizacji historycznych. Będzie można zobaczyć w akcji ciężki sprzęt wojskowy. Województwo Pomorskie jest współorganizatorem tej imprezy.
Święto Kawalerii odbędzie się 10 i 11 czerwca 2023 r.
Co, gdzie, kiedy?
W czasie festynu i młodzi i starsi znajdą dla siebie coś ciekawego. Będzie prezentowane uzbrojenie i wyposażenie Sił Zbrojnych RP, w tym pojazdy i wozy bojowe, wojskowy sprzęt, wyposażenie i ekwipunek. Będzie ekspozycja dotycząca Międzynarodowego Komponentu Wojsk NATO, będzie można obejrzeć bron historyczną oraz wyposażenie Wojska Polskiego z 1939 r.
Tradycyjnie, pierwszego dnia o godz. 16.00 w starogardzkim kinie Sokół przy ul. Jana Pawła II 2 odbędzie się uroczysta akademia i otwarcie święta pułkowego,
W niedzielę, 11 czerwca o godz. 13.30 w kościele pw. św. Wojciecha, w intencji poległych szwoleżerów odprawiona zostanie msza św. z udziałem Wojska Polskiego i Kawalerii Ochotniczej.
O godz. 12.00 w starogardzkim Stadzie Ogierów przy ul. Mickiewicza 13 otwarta zostanie ekspozycja sprzętu wojskowego i potencjału Sił Zbrojnych RP oraz wojsk międzynarodowego komponentu NATO.
Natomiast o godz. 15.00 w Stadzie Ogierów startuje Festyn Kawaleryjski. Będzie można zobaczyć w akcji ciężki sprzęt wojskowy. Zaplanowano widowiskowe pokazy musztry paradnej czy władania białą bronią w wykonaniu kawalerzystów. W programie nie zabraknie inscenizacji historycznych przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne, oddziały szwoleżerów i ułanów, a także przez współczesnych żołnierzy.
Święto Kawalerii potrwa do godziny 18.00.
Trochę historii
Stowarzyszenie Szwadron Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim działa od 2006 r. Kontynuuje tradycje i barwy 2. Pułku Szwoleżerów, który wsławił się udziałem w bitwie pod Rokitną. Szwadron wchodzi w skład Federacji Kawalerii Ochotniczej Rzeczypospolitej Polskiej, ma zgodę na używanie mundurów, nazewnictwa i stopni kawaleryjskich zaakceptowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
Stowarzyszenie posiada pododdział skupiający 4 sekcje kawalerii oraz 2 sekcje kolarzy w barwach 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i skupia w swych szeregach 125 członków, w tym również Rodzinę Pułkową. Szwadron, 13 czerwca 2007 r. podczas święta pułkowego, organizowanego po raz pierwszy od zakończenia wojny, otrzymał sztandar, który jest wierną kopią sztandaru pułku z okresu międzywojennego.