Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/przygoda-na-zaglowcu-sts-pogoria.jpg Święta spędzą na morzu. Młodzież z Pomorza wyruszyła na tygodniowy rejs Pogorią

Święta spędzą na morzu. Młodzież z Pomorza wyruszyła na tygodniowy rejs Pogorią

Fot. ze zbiorów PZŻ
29.03.2024
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
29.03.2024

Tajniki sztuki żeglarskiej, zasady nawigacji oraz wymogi bezpiecznego zachowania na wodzie poznają uczniowie i uczennice z naszego regionu podczas zajęć na pełnym morzu. Rejs na pokładzie STS Pogoria to nagroda dla zwycięzców konkursu Pomorskie Żagle Talentów. Uroczysta odprawa uczestników odbyła się 29 marca 2024 r. w Gdańsku.

Po odprawie młodzież wyjechała autokarem do Włoch, aby 30 marca w porcie w Imperii zaokrętować się na pokład żaglowca Pogoria. Rejs po Morzu Śródziemnym potrwa tydzień i zakończy się 6 kwietnia w porcie w Genui. Uczniowie i uczennice będą więc mieli wyjątkową okazję spędzić tegoroczne święta Wielkanocne na morzu.

Nauka na pokładzie żaglowca

Udział w dalekomorskim rejsie jest nagrodą dla 36 laureatów konkursu Pomorskie Żagle Talentów. Konkurs został zrealizowany w ramach projektu Zdolni z Pomorza, dofinansowanego ze środków unijnych. Zadaniem dla uczniów i uczennic pomorskich szkół ponadpodstawowych było przygotowanie krótkich filmów prezentujących pasje oraz osiągnięcia (zawodowe, naukowe, sportowe) osób związanych z morzem lub żeglarstwem.

Co najważniejsze, rejs Pogorią będzie nie tylko żeglarską przygodą, ale i praktyczną nauką takich umiejętności, jak odpowiedzialność za siebie i innych, rozwaga w podejmowaniu decyzji czy praca w zespole.

– Chcemy by młodzi Pomorzanie i Pomorzanki mogli zostać wprowadzeni w rzeczywiste warunki życia na morzu, poznać podstawy sztuki żeglarskiej, w tym zasady nawigacji oraz wymogi bezpiecznego zachowania na wodzie – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Zajęcia w trakcie rejsu uwzględniać będą ponadto wykorzystanie edukacji morskiej i żeglarskiej w przedmiotach szkolnych. Przykładowo, na zajęciach matematyki prowadzone będą obliczenia nawigacyjne, na geografii omówione zostaną zjawiska atmosferyczne i prognozowanie pogody, a na chemii – oddziaływanie wody morskiej na drewno i metale. Młodzież pozna także organizmy wodne żyjące w Morzu Śródziemnym oraz przydatne słownictwo morskie i żeglarskie w języku angielskim.

.

Wsparcie dla edukacji morskiej

Samorząd województwa pomorskiego od lat zaangażowany jest w działania służące upowszechnianiu edukacji morskiej i żeglarskiej.

– Edukacja ta jest dobrym przykładem powiązania morskiej tradycji regionu z atrakcyjną formą kształtowania kompetencji kluczowych uczniów i uczennic – zaznacza Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Dlatego dzięki funduszom europejskim w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województw Pomorskiego na lata 2014-2020 realizowane były projekty pod wspólnym hasłem Pomorskie Żagle Wiedzy.

– W projekty te zaangażowane były 43 gminy. Łącznie wsparciem objęto 8 670 pomorskich uczniów i uczennic, którzy poznawali tematykę morską na wyjazdach i piknikach edukacyjnych oraz uczestniczyli w praktycznych zajęciach na wodzie – dodaje dyrektor Adam Krawiec.

Wsparcie w zakresie włączenia tematyki morskiej w edukację szkolną otrzymało też 1 157 nauczycieli i nauczycielek, w tym 394 osoby przeszły szkolenia umożliwiające zdobycie uprawnień żeglarskich i instruktorskich.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.