Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/hand-g639be9cb2_1920.jpg Światowy Dzień Słuchu. Bezpłatne badania słuchu dla młodzieży w Słupsku

Światowy Dzień Słuchu. Bezpłatne badania słuchu dla młodzieży w Słupsku

Fot. Pixabay.com
01.03.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
01.03.2023

Jesteś młody, a mimo to gorzej słyszysz? Nie wstydź się, skorzystaj z bezpłatnych badań przesiewowych. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka zaprasza w piątek, 3 marca 2023 r. młodych mieszkańców Słupska i okolic na badania słuchu. To szansa na skuteczną terapię zwłaszcza, że problem niedosłyszenia dotyka coraz młodsze osoby.

Akcja ta organizowana jest z okazji przypadającego właśnie wtedy Światowego Dnia Słuchu.

Kto i gdzie się przebada?

Z badań w poradni otorynolaryngologicznej znajdującej się przy oddziale, na parterze w budynku A, w godz.13.00-16.00 może skorzystać młodzież oraz studenci.

– Aby sprawdzić słuch osoby niepełnoletnie muszą przyjść z rodzicem lub opiekunem prawnym. Mogą też przynieść pisemne upoważnienie do badania z podpisem rodzica lub opiekuna prawnego – informuje rzecznik szpitala Marcin Prusak.

Badania słuchu są nieinwazyjne i bezpieczne dla pacjentów, a wczesna diagnoza ułatwia dobranie odpowiedniej terapii.

Historia święta

Światowy Dzień Słuchu został ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia. Co roku obchodzony jest 3 marca. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat zapobiegania głuchocie i utracie słuchu oraz promocja profilaktyki słuchu. Szacuje się, że różne zaburzenia słuchu ma ponad miliard ludzi. Większość z nich mieszka w krajach o niskim lub średnim dochodzie, w których brakuje dostępu do niezbędnych usług medycznych. Z danych WHO wynika także, że średnio na świecie 83 proc. osób, które powinny używać aparatów słuchowych, nie korzysta z nich. Jeśli nie zostaną podjęte skuteczne działania w obszarze profilaktyki i leczenia, to do 2050 r. liczba osób tylko z dużymi uszkodzeniami słuchu wzrośnie do ponad 900 milionów. Tego dnia w różnych placówkach zdrowotnych organizowane są bezpłatne badania słuchu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.