Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/11/touch-2579147_1280.jpg Światowy Dzień Adopcji. 9 listopada pomyśl o dzieciach, które szukają domu

Światowy Dzień Adopcji. 9 listopada pomyśl o dzieciach, które szukają domu

Fot. Pixabay.com
09.11.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
09.11.2023

Na Pomorzu są dwa, prowadzone przez samorząd województwa pomorskiego, ośrodki adopcyjne. Obecnie pod ich opieką przebywa 163 dzieci, które czekają na nowych rodziców. W tym roku nowy dom zyskało 81 podopiecznych.

Symbolem tego dnia jest uśmiechnięta buzia namalowana na otwartej dłoni. Jeśli chcesz, namaluj ją i i opublikuj zdjęcie w social mediach

Historia święta

Inicjatorem docenienia trudu i determinacji rodzin adopcyjnych jest Amerykanin Hank Fortener, dzięki któremu w 2014 r. ustanowiono Światowy Dzień Adopcji. Fortener wychowywał się w rodzinie, która zaadoptowała ośmioro dzieci, a dla jeszcze większej liczby była rodziną zastępczą. Na całym świecie tego dnia odbywają się spotkania i konferencje propagujące ideę adopcji. Symbolem święta jest uśmiechnięta buźka namalowana na dłoni. Dłoń oznacza pomoc, a uśmiech – rodzinną radość. Ośrodki adopcyjne zachęcają do promowania i malowania tego znaku właśnie dziś.

Rodzinne święto

Ten wyjątkowy dzień dla osób, które stworzyły rodzinę adopcyjną, przypada 9 listopada. Jest to święto rodziców oraz przysposobionych dzieci. Chodzi o popularyzowanie w społeczeństwie idei adopcji. Adopcja to piękny akt miłości i poświęcenia. Dzieci, które zostają adoptowane, otrzymują szansę na kochający dom i pełne wsparcie emocjonalne. Adopcja daje im możliwość rozwoju, edukacji i spełnienia marzeń. Ważne jest też pokazanie jak ważną rolę pełnią rodzice adopcyjni. Dla nich to szansa na stworzenie rodziny i poświęcenie życia, aby zapewnić dziecku bezpieczny i kochający dom. Poprzez adopcję rodzice uczą się miłości bezwarunkowej, cierpliwości i poświęcenia. Tworzą więź z dzieckiem, które jest tak samo mocna jak ich biologiczne więzi. Światowy Dzień Adopcji Dzieci daje też okazję, aby docenić i celebrować tych, którzy otwierają swoje serca i domy dla dzieci potrzebujących rodziny.

Pomorskie placówki

W województwie pomorskim działają dwa ośrodki adopcyjne. Pomorski Ośrodek Adopcyjny to publiczna placówka. Natomiast, na zlecenie samorządu, ośrodek prowadzi też organizacja pozarządowa – Fundacja Dla Rodziny. Placówki te opiekują się dziećmi do przysposobienia, weryfikują kandydatów na rodziców adopcyjnych oraz wspierają kobiety, które chcą pozostawić dziecko do adopcji. Ponadto, udzielają pomocy psychologiczno-pedagogicznej, prowadzą szkolenia oraz wzmacniają kompetencje wychowawcze rodziców adopcyjnych.

Adopcja w liczbach

W województwie pomorskim w tym roku zgłoszono do adopcji 356 dzieci. W 2022 r. było ich 387. W ub. roku przysposobionych zostało 134, a do 30 września br. 81 małoletnich dzieci. Ośrodki pracują aktualnie z 237 kandydatami na rodziców adopcyjnych. W tym roku szkolenia ukończyło 57 osób.

Zobacz:

Pomorski Ośrodek Adopcyjny

Fundacja Dla rodziny

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.