Symbolem tego dnia jest uśmiechnięta buzia namalowana na otwartej dłoni. Jeśli chcesz, namaluj ją i i opublikuj zdjęcie w social mediach

Historia święta

Inicjatorem docenienia trudu i determinacji rodzin adopcyjnych jest Amerykanin Hank Fortener, dzięki któremu w 2014 r. ustanowiono Światowy Dzień Adopcji. Fortener wychowywał się w rodzinie, która zaadoptowała ośmioro dzieci, a dla jeszcze większej liczby była rodziną zastępczą. Na całym świecie tego dnia odbywają się spotkania i konferencje propagujące ideę adopcji. Symbolem święta jest uśmiechnięta buźka namalowana na dłoni. Dłoń oznacza pomoc, a uśmiech – rodzinną radość. Ośrodki adopcyjne zachęcają do promowania i malowania tego znaku właśnie dziś.

Rodzinne święto

Ten wyjątkowy dzień dla osób, które stworzyły rodzinę adopcyjną, przypada 9 listopada. Jest to święto rodziców oraz przysposobionych dzieci. Chodzi o popularyzowanie w społeczeństwie idei adopcji. Adopcja to piękny akt miłości i poświęcenia. Dzieci, które zostają adoptowane, otrzymują szansę na kochający dom i pełne wsparcie emocjonalne. Adopcja daje im możliwość rozwoju, edukacji i spełnienia marzeń. Ważne jest też pokazanie jak ważną rolę pełnią rodzice adopcyjni. Dla nich to szansa na stworzenie rodziny i poświęcenie życia, aby zapewnić dziecku bezpieczny i kochający dom. Poprzez adopcję rodzice uczą się miłości bezwarunkowej, cierpliwości i poświęcenia. Tworzą więź z dzieckiem, które jest tak samo mocna jak ich biologiczne więzi. Światowy Dzień Adopcji Dzieci daje też okazję, aby docenić i celebrować tych, którzy otwierają swoje serca i domy dla dzieci potrzebujących rodziny.

Pomorskie placówki

W województwie pomorskim działają dwa ośrodki adopcyjne. Pomorski Ośrodek Adopcyjny to publiczna placówka. Natomiast, na zlecenie samorządu, ośrodek prowadzi też organizacja pozarządowa – Fundacja Dla Rodziny. Placówki te opiekują się dziećmi do przysposobienia, weryfikują kandydatów na rodziców adopcyjnych oraz wspierają kobiety, które chcą pozostawić dziecko do adopcji. Ponadto, udzielają pomocy psychologiczno-pedagogicznej, prowadzą szkolenia oraz wzmacniają kompetencje wychowawcze rodziców adopcyjnych.

Adopcja w liczbach

W województwie pomorskim w tym roku zgłoszono do adopcji 356 dzieci. W 2022 r. było ich 387. W ub. roku przysposobionych zostało 134, a do 30 września br. 81 małoletnich dzieci. Ośrodki pracują aktualnie z 237 kandydatami na rodziców adopcyjnych. W tym roku szkolenia ukończyło 57 osób.

Zobacz:

Pomorski Ośrodek Adopcyjny

Fundacja Dla rodziny