Wręczenie stypendiów z udziałem m.in. marszałków Mieczysława Struka i Józefa Sarnowskiego odbyło się 8 lutego 2024 r.

Najlepsi z najlepszych

Z 303 wniosków kapituła rozpatrzyła 152, które spełniały wymogi formalne. Przyznano 50 stypendiów – 20 w kategorii młodzieżowiec (kapituła rozpatrzyła 46 wniosków), 15 w kategorii junior (kapituła rozpatrzyła 60 wniosków) oraz 15 w kategorii junior młodszy (kapituła rozpatrzyła 46). Wśród nagrodzonych dominują żeglarze, których jest aż 21. Pozostali wyróżnieni to: szermierze (8), lekkoatleci (5), kickbokserzy (4). Natomiast po trzech przedstawicieli mają: pływacy, zapaśniczki i wioślarze. Dwóch stypendystów to kolarze, a po jednym przedstawiciele orientacji sportowej i tenisa stołowego.

– Jako absolwent Akademii Wychowania Fizycznego i żeglarz jestem z Was ogromnie dumny, tym bardziej, że wiem, jak wiele czasu musicie poświęcać na treningi. Jesteście najlepszymi z najlepszych – mówił podczas gali stypendialnej marszałek Mieczysław Struk. – Niech wasze osiągniecia będą wzorem dla młodszych sportowców, jak ważne są: ambicje, samozaparcie i wola walki. Bądźcie ambasadorami waszych dyscyplin i zdobywajcie medale, tym bardziej, że wśród was są tegoroczni uczestnicy Igrzysk Olimpijskich w Paryżu! – życzył marszałek Struk.

Stypendyści pochodzą z Gdańska (20), powiatu kartuskiego (7), Gdyni (5), Sopotu (5), powiatów gdańskiego (3), wejherowskiego (3), chojnickiego (2), kościerskiego (1), tczewskiego (1), człuchowskiego (1), Malborka (1) i Słupska (1). Najwięcej stypendystów, bo 18 trenuje w Klubie Sportowym Akademickiego Związku Sportowego Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. W sumie wśród stypendystów są przedstawiciele 17 klubów sportowych z całego województwa. Jest też przedstawicielka osób z niepełnosprawnościami z klubu UKS Olimpijczyk Skorzewo Najmłodszy z wyróżnionych ma 13, a najstarszy 23 lata.

Już 15. edycja

Sportowe stypendia marszałka województwa pomorskiego przyznawane są od 2009 r., czyli po raz 15. Mogą się o nie ubiegać sportowcy, którzy uprawiają dyscyplinę olimpijską, paraolimpijską lub objętą systemem współzawodnictwa dzieci i młodzieży uzdolnionej sportowo. Ważne są wysokie wyniki na mistrzostwach świata, Europy i Polski w danej kategorii wiekowej. Co miesiąc od 1 lutego do 30 listopada 2024 r. młodzieżowcy otrzymują stypendium w wysokości 1100 zł, juniorzy dostają po 700 zł, a juniorzy młodsi po 500 zł. Łącznie na ten cel z budżetu województwa wydawanych jest 400 tys. zł.
Przypomnijmy, że w poprzednich latach stypendystami byli późniejsi wybitni sportowcy tacy jak: mistrz olimpijski Patryk Dobek (lekkoatletyka), mistrzowie świata i olimpijczycy (Irmina Mrózek- Gliszczyńska – żeglarstwo, Szymon Sajnok – kolarstwo, Paulina Wrońska – strzelectwo czy olimpijczycy Mateusz Biskup – wioślarstwo, Angelika Cichocka – lekkoatletyka, Paweł Kaczmarek – kajakarstwo, czy dwukrotny  medalista paraolimpiad w Londynie i Rio Daniel Pek).