Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/07/IMG_9436-scaled.jpg Struk: „To była potrzebna inwestycja”. Nowoczesna diagnostyka w szpitalu na Zaspie już działa

Struk: „To była potrzebna inwestycja”. Nowoczesna diagnostyka w szpitalu na Zaspie już działa

Fot. Aleksander Olszak
19.07.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
19.07.2023

Zakład Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku przeszedł gruntowną przebudowę. Został wyposażony w nowoczesny sprzęt m.in.: tomograf komputerowy, aparaty USG i EKG. Wymieniono m.in. okna i drzwi, przebudowano instancje elektryczną i centralnego ogrzewania.

Otwarcie zakładu z udziałem m.in. marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka i członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszki Kapały-Sokalskiej odbyło się 19 lipca 2023 r.

Nowoczesna diagnostyka

Zakład Diagnostyki Obrazowej znajduje się na pierwszym piętrze, w budynku B szpitala na Zaspie. Inwestycja rozpoczęła się w 2021 r. i trwała dwa lata.

 – To bardzo ważna i potrzebna inwestycja, która służy poprawie warunków diagnostyki pacjentów i pracy personelu – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Obecnie wiele dziedzin medycyny nie mogłoby funkcjonować bez badań obrazowych, które służą do: diagnostyki, kontroli postępów leczenia, a także w profilaktyce – dodał marszałek Struk. – Dlatego postanowiliśmy dofinansować ten projekt. Dzięki m.in. środkom unijnym Zakład Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu św. Wojciecha został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt, przez co poprawi się dostępność i jakość badań obrazowych, a tym samym zwiększy bezpieczeństwo i komfort pacjentów – wyjaśniła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kąpała- Sokalska.

W ramach modernizacji przebudowano m.in. trzy gabinety RTG, zostały wymienione okna i drzwi, w tym na takie z osłoną radiologiczną. Postawiono nowe ścianki działowe, zamontowano sufity podwieszane i wymalowano pomieszczenia. Przebudowano instancje: elektryczną, centralnego ogrzewania i gazów medycznych oraz zamontowano nową klimatyzację i wentylację mechaniczną.

Nowy sprzęt i wyposażenie

Zakład Diagnostyki Obrazowej w ramach inwestycji został wyposażony w najnowszy sprzęt medyczny m.in.: tomograf komputerowy, aparat RTG stacjonarny i przyłóżkowy, aparat USG oraz stacje opisowe. ZDO wyposażono też w: stoły i łóżka medyczne, stanowisko do iniekcji oraz meble. Na wyposażeniu ZDO są też TK (kupiony w 2017 r.), mammograf (kupiony w 2020 r.) oraz cztery aparaty USG (kupione w latach 2017-2022 r.).

Ile kosztowały zmiany?

Cała inwestycja to ponad 12,3 mln zł, w tym dokumentacja podwykonawcza, projektowa, roboty budowlane i dodatkowe to ponad 7,2 mln zł, a wyposażenie kosztowało ponad 5,1 mln zł. Środki w wysokości prawie 8,7 mln zł pochodziły z funduszy europejskich, a spółka Copernicus wydała ponad 3,6 mln zł.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.