Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/07/MZ207589-scaled.jpg Strefa Młodzi Wiedzą w wakacje też działa. W sierpniu następny spływ

Strefa Młodzi Wiedzą w wakacje też działa. W sierpniu następny spływ

Lipcowy spływ Motławą w ramach Strefy Młodzi Wiedzą. Fot. materiał prasowy ECS
01.08.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
01.08.2023

Projekt Strefa Młodzi Wiedzą to spotkania aktywnych i młodych ludzi z województwa pomorskiego, którzy podczas dyskusji i warsztatów rozwijają swoje zainteresowania i pasje. Rozmawiają o rynku pracy, przedsiębiorczości, wykluczeniu transportowym, prawach kobiet, zdrowiu psychicznym i ekologii. Razem lubią też pływać kajakami. Tym razem strefa zaprasza na spływ po Redzie.

W planach wiele kolejnych spotkań i warsztatów w różnych miejscach naszego regionu.

Skąd pomysł?

Projekt trwa od maja 2023 r. i powstał z myślą o młodych mieszkańcach Pomorza, zwłaszcza aktywistach młodzieżowych rad gmin, miast, powiatów i Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego, a także samorządów szkolnych i organizacji młodzieżowych. Mogą w nim brać też udział społecznicy, wolontariusze oraz wszyscy, którzy chcą rozpocząć działalność obywatelską. Do tej pory odbyły się trzy wydarzenia w Lęborku, Słupsku i Gdańsku.

– Spotykając się z młodzieżą czy obserwując prace Młodzieżowego Sejmiku Województwa Pomorskiego, widzę potencjał drzemiący w młodym pokoleniu. Wiem, że jest twórcze, zaangażowane i chętne do pomocy. Poprzez spotkania w ramach Strefy Młodzi Wiedzą, chcemy, aby poradzili sobie jak najlepiej. Chcemy również wysłuchać ich głosu, dowiedzieć się, co ich boli, o czym marzą i jakiej przyszłości oczekują – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Koordynatorka projektu Wiktoria Krezymon cieszy się, że w projekcie tak wielu młodych ludzi tak licznie uczestniczy.

– Wielu z nich ma świetne pomysły i często wie lepiej od nas, co jest ważne, na czym warto się skupić – dodaje Krezymon.

Wspólne spotkania to też doskonała okazja dla ludzi młodych do poznania innych kreatywnych osób, wymiany poglądów, a być może w przyszłości stworzenia wspólnego projektu.

– Naszym zadaniem jest zapewnienie narzędzi i przestrzeni, wysłuchanie potrzeb i wspólnie kreowanie czegoś nowego. My zachęcamy, ale też chcemy się od nich uczyć – tłumaczy Krezymon.

Spotkania trwają cztery godziny i składają się z dwóch części. W pierwszej przedstawiana jest aktualna sytuacja w regionie na podstawie badań prowadzonych przez IBRIS, w drugiej odbywają się warsztaty. Zajęcia prowadzą osoby aktywne i twórcze, których postawa i dorobek inspirują do działania na rzecz dobra wspólnego przy poszanowaniu wszystkich różnic. Uczestnicy każdego wydarzenia otrzymują certyfikaty.

Trzy spotkania za nami

Na razie były trzy spotkania. W Lęborku rozmawiano o lokalnym rynku pracy, szczególnie, że zgodnie z wynikami badań IBRIS w powiecie jest on mało atrakcyjny. Podczas spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami młodzi ludzie dowiedzieli się, jakie umiejętności są ważne dla pracodawcy, a przedsiębiorcy poznali oczekiwania młodych. Kolejny wyjazd był do Słupska. Tematem zajęć w Muzeum Pomorza Środkowego była kreatywność. Chodziło zwłaszcza o to, co daje kreatywność, jak zmienia punkt widzenia oraz jak pomaga w codziennym życiu.

– To był świetnie spędzony czas. Nie tylko poznałem ciekawych i inspirujących ludzi. Strefa Młodzi Wiedzą to idealne miejsce dla osób, które wspólnie chcą dyskutować na temat regionu, w którym żyją. Można się tu wiele nauczyć oraz dowiedzieć – opowiada Kacper Smotrycki z Młodzieżowej Rady Miasta Słupska.

W trakcie wakacji, w lipcu, uczestnicy projektu spotkali się w Gdańsku, by od strony rzeki zwiedzić historyczną część miasta. Kajakami pływali po Motławie. Nie mogło także zabraknąć integracji i grilla, a następnie rozmów na ważne tematy w ramach hyde parku.

Integracja w trakcie spływu kajakowego

Najbliższe spotkanie w ramach projektu odbędzie się w Wejherowie w czwartek, 17 sierpnia. Będzie to spływ kajakowy, ale w innych okolicznościach przyrody, uczestnicy płynąć będą po rzece Redzie. Do udziału w spływie kajakowym i integracji przy ognisku mogą zapisywać się osoby z województwa pomorskiego w wieku od 16 do 30 lat. Linki do zapisów na stronie projektu Europejskiego Centrum Solidarności.
Uczestniczki i uczestnicy w wieku 16-17 lat potrzebują pisemnej zgody opiekuna prawnego. Druk do pobrania ze strony ECS. Podpisaną zgodę na przetwarzanie danych osobowych i udział w wydarzeniu należy przesłać  mailem na adres: w.krezymon@ecs.gda.pl, a oryginał zabrać ze sobą na wydarzenie.

A co dalej?

Stoisko Strefy Młodzi Wiedzą można będzie znaleźć podczas Campusu Polska Przyszłości w Olsztynie 29 sierpnia.

– W ramach strefy NGO chcemy pokazać młodym z całej Polski, co dzieję się u nas w województwie. Na uczestników czeka m.in. loteria z nagrodami. We wrześniu wracamy do naszych wydarzeń w formie warsztatów, debat, sesji Q&A. Planujemy też zwiększyć częstotliwość naszych spotkań do dwóch razy w miesiącu. Na pewno będziemy Was na bieżąco informować – zapowiada koordynatorka projektu.

Natomiast 24 października w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się spotkanie z młodymi.

Więcej informacji na stronie Europejskiego Centrum Solidarności oraz   Facebooku i Instagramie.

 

 

 

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.