Strefa Młodzi Wiedzą, to projekt który powstał z myślą o osobach młodych i aktywnych z województwa pomorskiego, a także o tych, którzy nie działają jeszcze publicznie i chcą nadal się rozwijać. Jest to wspólne przedsięwzięcie Europejskiego Centrum Solidarności i Samorządu Województwa Pomorskiego.
Podczas spotkania, które odbyło się 30 października 2024 roku w Europejskim Centrum Solidarności dokonano podsumowania działań projektu SMW w 2024 roku. Były dyskusje, prelekcje i debaty z gośćmi dla których temat zdrowia psychicznego młodych jest bardzo ważny.
Młodzi i ich potrzeby
Projekt dotyczy młodych ludzi i ma na celu pokazanie, że ich głos też się liczy. Co ważne, ma przede wszystkim wzmacniać ich zainteresowania, kompetencje oraz umiejętności: od krytycznego myślenia, przez dyskusje, po umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Młodzież przez cały rok bierze udział w bezpłatnych spotkaniach tematycznych odbywających się w miejscu ich zamieszkania. Organizowane są warsztaty, wspólne spływy kajakowe, akcje takie jak sadzenie drzew czy kulig konny.
– Edukacja jest przyszłością i dzięki niej możemy zbudować silny region. Projekt Strefa Młodzi Wiedzą, który powstał dzięki zaangażowaniu młodzieży, ich rodziców oraz nauczycieli to duże przedsięwzięcie, które stale rozwija się dla młodych ludzi. – mówił zastępca dyrektora ds. naukowych i zbiorów w ECS Przemysław Ruchlewski.
Spotkanie, które było też podsumowaniem działania projektu, skupiło się na tym, czego potrzebuje pomorska młodzież najbardziej. Młodym ludziom zależy na rozmowach i wsparciu zdrowia psychicznego. Jest to bardzo ważny temat i ogromne wyzwanie dla młodego pokolenia. Nie było to jednak pierwsze spotkanie dotyczące sfery psychicznej u młodzieży. SMW jest właśnie odpowiedzią na potrzeby i oczekiwania młodych ludzi.
– I to jest największą wartością tego projektu, że to młodzi ludzie decydują o tematach spotkań. Wsłuchujemy się w ich potrzeby i wspólnie tworzymy inicjatywy, które odpowiadają na ich oczekiwania – mówiła Agnieszka Baranowska, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Zdrowie psychiczne młodych ludzi stało się jednym z kluczowych wyzwań społecznych i leży na sercu nie tylko bliskim im dorosłym, ale całemu województwu – podkreślała Baranowska.
Ważnym elementem całego przedsięwzięcia jest również współpraca z organizacjami, które działają na rzecz zdrowia psychicznego. Podczas wydarzenia w ECS, były spotkania z przedstawicielami fundacji: Pozytywni, Metapomoc, Dobra Porażka oraz Można Zwariować, ale także z pracownikami Wojewódzkiego Szpitala Psychiatryczny im. Tadeusza Bilikiewicza. Szpital we współpracy z samorządem województwa od kilku lat realizuje projekt Lepsza Przyszłość, którego celem jest przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży. Chodzi w nim o budowanie u nieletnich mechanizmów radzenia sobie w sytuacji kryzysowej m.in. poprzez zwiększenie zaangażowania i wsparcia systemowego ze strony nauczycieli oraz pedagogów. Działania te są odpowiedzią na wzrost liczby młodych pacjentów z depresją i zaburzeniami lękowymi, a także wzrost zachowań suicydalnych, które nasiliły się w związku z pandemią COVID-19 oraz wojną w Ukrainie. Warto dodać, że powstała specjalna platforma pomorskiedlaciebie, dzięki której osoby w kryzysie i ich najbliżsi mogą otrzymać pomoc.
Ważne tematy i podsumowanie
Na spotkaniu w ECS skupiono się na kompetencjach psychospołecznych, samoświadomości i budowaniu zdrowych relacji. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpień, które dotyczyły tematu przewodniego – Relacje i emocje. Dr Marcin Szulc tłumaczył, jak wyglądają różnice między pokoleniami oraz skupił się na tym jakie jest aktualnie pokolenie Z. Kto ma wpływ na to, jakie będą kolejne pokolenia i na podstawie badań przedstawił, z czym musi mierzyć się młodzież oraz jak reagują na to pokolenia starsze. Wyjaśnił również, czym rożni się u nich motywacja do pracy, tolerancja i podejście do życia oraz problemów. Dr Wojciech Glac opowiedział o tym, czym jest mózg młodego człowieka i jak różny potrafi być od tego u osoby dorosłej. Omówił też procesy zachodzące w poszczególnych jego częściach. Po wystąpieniach młodzież zadawała wiele pytań oraz uczestniczyła w debacie z psychologami. Na stoiskach fundacji zajmujących się zdrowiem psychicznym można było zdobyć wiele informacji także o miejscach, do których można zwrócić się o pomoc.
Projekt Strefa Młodzi Wiedzą wystartował w maju 2023 roku. Do tej pory udział w projekcie wzięło prawie 1700 osób. Tylko w tym roku odbyło się już 18 spotkań m.in. w Kartuzach, Starogardzie Gdańskim, Kościerzynie, Pucku, Malborku, Bolesławowie, Bytowie, Człuchowie, Chojnicach czy Władysławowie. Projekt odbył się w prawie wszystkich powiatach na terenie województwa pomorskiego. Będą jeszcze spotkania 13 oraz 15 listopada 2024 roku, kolejno w Skórczu oraz Kwidzynie. Dokładne informacje dotyczące całego projektu oraz spotkań dostępne są na oficjalnej stronie Europejskiego Centrum Solidarności.