Zdrowie
Stop rakowi piersi! Cztery nowe mammobusy kupione dzięki środkom unijnym

Stop rakowi piersi! Cztery nowe mammobusy kupione dzięki środkom unijnym

Mammobus. Fot. Aleksander Olszak
28.10.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
28.10.2021

Cztery nowe mammobusy będą wykorzystywane do wykonywania badań u mieszkanek województwa pomorskiego w wieku 50-69 lat. Kosztowały ponad 6 mln zł.

Mammobusy przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku zaprezentowała w czwartek, 28 października 2021 r. Geneva Trust Polska.

Luksusowe mammobusy

Mammobusy zostały wyposażone w zaawansowane mammografy cyfrowe, które emitują minimum o 30 proc. mniejsze promieniowanie rentgenowskie od zwykłych mammografów. Ponadto, posiadają specjalne oprogramowanie, które redukuje niepotrzebny ucisk piersi.

Dlaczego tak ważne?

To bardzo potrzebny sprzęt, zwłaszcza że według danych z 2018 r. w województwie pomorskim nowotwory sutka były drugą przyczyną zgonów kobiet. Mammobusy kupiono, aby zwiększyć dostępność do bezpłatnych badań mammograficznych dla mieszkanek województwa pomorskiego w wieku od 50 do 69 lat. Dzięki badaniom profilaktycznym, możliwe będzie wcześniejsze wykrycie zmian nowotworowych, a jak twierdzą onkolodzy, wcześnie wykryty rak piersi daje niemal 100-procentowe wyleczenie. Dzięki temu pacjentki będą mogły pozostawać aktywne zawodowo i społecznie przez dłuższy czas.
Zainteresowane badaniami panie mogą rejestrować się na badanie pod numerem tel. 58 767 34 44.

Ile kosztowały?

Całkowita wartość projektu to prawie 6,1 mln zł, w tym ponad 5,1 mln zł to dofinansowanie unijne, a ponad 600 tys. zł to współfinansowanie z budżetu państwa. Środki z UE przyznane zostały w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Harmonogram pracy mammobusów 23 i 24G – Geneva Trust Polska-1 (PDF)

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.