Podstacja zespołu ratownictwa medycznego znajduje się w budynku ochotniczej straży pożarnej w Stężycy przy ulicy Królewskiej 6 a. Dzięki stacjonowaniu karetki w gminie skróci się czas dojazdu do pacjenta, a tym samym poprawi się bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców i turystów. Karetka będzie wyjeżdżać do pacjentów ze Stężycy, Sulęczyna, Sierakowic, Kartuz i Kościerzyny
Uroczyste otwarcie odbyło się 1 lipca 2024 r.
W trosce o bezpieczeństwo pacjentów
W gminie Stężyca mieszka ok. 10 tysięcy ludzi. Ze względu na malownicze położenie gmina, zwłaszcza latem, jest doskonałym miejscem do wypoczynku dla tysięcy turystów. Do tej pory średni czas dotarcia karetki do pacjenta wynosił ok. 15 minut. Od 1 lipca dzięki porozumieniu Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie z gminą Stężyca nad bezpieczeństwem zdrowotnym mieszkańców oraz turystów będzie czuwał całorocznie przez siedem dni w tygodniu (12h/doba) nowo uruchomiony podstawowy zespół ratownictwa medycznego w nowej podstacji w Stężycy.
– Cieszymy się, że możemy ogłosić tę inicjatywę, która poprawi bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców gminy Stężyca oraz gości, którzy przyjeżdżają do tej części Kaszub – mówi prezes szpitala w Kościerzynie Marzena Mrozek.
W przyszłości planowane jest zapewnienie całodobowej obsługi pogotowia. W załodze karetki będą dwie osoby (ratownik medyczny lub pielęgniarz specjalista oraz ratownik medyczny kierowca).
Podstacja będzie udzielać pomocy w gminach: Stężyca, Sulęczyno, Sierakowice, Kartuzy i Kościerzyna. Ponadto, w nagłych wypadkach karetka może zostać zadysponowana do np. gminy Dziemiany, Lipusz czy Nowa Karczma. Utworzenie podstacji zespołu ratownictwa medycznego w Stężycy pozwoli na szybszą i skuteczniejszą reakcję na nagłe i zagrażające życiu i zdrowiu zdarzenia. Co ważne, skróci się czas dojazdu do pacjentów, co poprawi jakość opieki medycznej i bezpieczeństwa mieszkańców i odwiedzających tę część Kaszub turystów.
Karetki w liczbach
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie do tej pory w ramach systemu miał trzy karetki systemowe, które wchodziły w skład państwowego ratownictwa medycznego. Jedna to karetka typu „S” (specjalistyczna) z obsadą trzech osób (lekarz, pielęgniarz specjalista lub ratownik medyczny oraz ratownik medycznego kierowca) oraz dwie karetki typu „P” (podstawowe) z obsadą dwóch osób (ratownik medyczny lub pielęgniarz specjalista oraz ratownik medyczny kierowca). Warto dodać, że jeden z tych zespołów obsługiwał podstację w Starej Kiszewie. Rocznie karetki kościerskiego szpitala pokonują ponad 120 tys. km ratując zdrowie i życie mieszkańców powiatów kościerskiego, kartuskiego, bytowskiego, chojnickiego i starogardzkiego.
– W 2023 r. nasze zespoły ratownictwa medycznego zrealizowały ponad 600 wyjazdów ratunkowych na tereny gminy Stężyca/powiatu kartuskiego, z czego znaczna część dotyczyła nagłych wypadków podczas aktywności turystycznych i rekreacyjnych – informuje Marta Lorek ze szpitala w Kościerzynie
Jak dodaje rzecznika placówki od 1 stycznia 2024 r. w rejonie Stężycy karetki wyjeżdżały już 295 razy.
Karetki na Pomorzu
W wyniku zmian w Wojewódzkim Planie Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego liczba karetek w naszym regionie wzrosła z 102 do 112. Nowe ambulanse od 1 lipca będą stacjonować także w gdańskim Ujeścicku-Łostowicach (24h/doba) i Osowej (12h/doba), a także Kosakowie (12h/doba), Czarnej Dąbrówce (12 h/doba), Luzinie (12h/doba) oraz Stężycy (12h/doba).