Zdrowie
Ambulans w Kościerzynie. Fot. materiał prasowy

Stara Kiszewa. Nowy ambulans dla pacjentów powiatu kościerskiego został kupiony dzięki środkom UE

Fot. materiał prasowy
11.10.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
11.10.2021

Zespół Ratownictwa Medycznego w podstacji w Starej Kiszewie otrzymał nowy ambulans. Karetka jest wyposażona w systemy zwiększające komfort i bezpieczeństwo pracy ratowników medycznych i pacjentów, którym udzielana jest pomoc. Ambulans zastąpił 8-letni wysłużony pojazd.

Karetka kosztowała ponad 315 tys. zł, z czego ponad 250 tys. zł pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, a prawie 60 tys. zł ze środków własnych Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Świetnie wyposażona karetka

Nowa karetka to pojazd marki Renault Master rocznik 2021 z silnikiem o pojemności 2300 cm³ i mocy 165 KM w kolorze żółtym z odblaskowym oznakowaniem. Ambulans posiada m.in. system wspomagania nagłego hamowania i toru jazdy oraz system ostrzegający o nagłym pojawieniu się przeszkody przed pojazdem w martwym polu czy punkcie. Karetka ma też kamerę cofania, wbudowaną funkcję asystenta ruszania na wzniesieniu i liczne czujniki np. cofania, świateł czy zmierzchu. Ponadto, zostało wyposażona w niezależnie ogrzewany przedział medyczny, który spełnia normy bezpieczeństwa i komfortu pracy personelu i transportu pacjenta.

– Obecnie karetki szybko ulegają eksploatacji, gdyż wyjeżdżają do pacjentów z zakażonych koronawirusem. W czasie pandemii było więcej zgłoszeń i karetki pokonywały znacznie większe odległości, żeby dowozić pacjentów  do odległych szpitali (np. szpital w Chojnicach) – tłumaczy koordynator Zespołów Ratownictwa Medycznego szpitala w Kościerzynie i Jarosław Osypiuk. – Na stan karetek wpłynęły też częste dezynfekcje przy użyciu silnych środków chemicznych zwalczających wirusa SARS CoV-2. Dlatego konieczna była wymiana wyeksploatowanego 8-letniego ambulansu. Chodzi o to, aby mieszkańcy powiatu kościerskiego mogli liczyć na szybką i fachową pomoc oraz transport do szpitala –wyjaśnia Jarosław Osypiuk.

Karetka dla mieszkańców i turystów

W Starej Kiszewie karetka podstawowa stacjonuje od stycznia 2010 r. W 2020 r. ratownicy brali udział w prawie tysiącu interwencji. Nowy ambulans będzie obsługiwał gminy: Stara Kiszewa Nowa Karczma, Liniewo, Kaliska, Zblewo oraz obszary wiejskie Czerska i Kalisk. Ponadto, w razie nagłej konieczności, karetka może udzielać pomocy w Dziemianach, Kościerzynie, Lipuszu i Stężycy, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo mieszkańców i turystów tych terenów.
Wymiana karetek transportowych SOR i karetek dla ZRM przyczynia się do poprawy komfortu pacjentów oraz poprawy warunków pracy dla personelu. Ponadto, zmniejszają się awaryjność i koszty eksploatacji pojazdów.

To już czwarty pojazd

Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie ma cztery karetki wchodzące w skład państwowego ratownictwa medycznego. Jedna to karetka typu „S” (specjalistyczna z obsadą trzech osób, w tym: lekarza, pielęgniarza specjalisty lub ratownika medycznego oraz ratownika medycznego kierowcy) oraz trzy karetki typu „P” (podstawowa z obsadą dwóch osób, w tym: o ratownika medycznego lub pielęgniarza specjalisty oraz ratownika medycznego kierowcy). Nowy ambulans będzie stacjonować w podstacji w Starej Kiszewie przy ul. Wyzwolenia, gdzie znajduje się zespół wyjazdowy karetek pogotowia, działający w ramach struktur Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.