Codziennie, od 17 czerwca do 26 lipca 2019 r. w godz. 9.00-17.00 pracownik Teatru Wybrzeże oprowadzać będzie gości po dostępnych pomieszczeniach Starej Apteki, wskaże części zabytkowe tego budynku, dziedziniec oraz taras z punktem widokowym, a także odpowie na wszelkie pytania.

Z oferty mogą skorzystać wycieczki zorganizowane, a także osoby indywidualne. Wstęp – wolny.

 

Stara Apteka

Jak wykazały badania archeologiczne, najstarszymi elementami, na których powstały obecne budynki teatru, są pozostałości średniowiecznego sytemu obwarowań miejskich. Odkryte relikty zostały zachowane i wkomponowane w nowe obiekty. We wnętrzu pokazano przekrój przez mur obronny, na którym widać jego konstrukcję: kamienny fundament i ceglaną ścianę. W piwnicy zachowały się także pozostałości gotyckiej baszty.

W latach 1600-1609, na miejscu dawnych średniowiecznych obwarowań, wybudowano Wielką Zbrojownię, a 30 lat później (w 1636 r.) – prochownię. Budynek ten został żartobliwie przez gdańszczan nazwany Starą Apteką, gdyż wytwarzano tu proch i wszelkiego rodzaju „wybuchające” piguły, m.in. kule armatnie, granaty i kartacze. Pełnił on swoją rolę do końca XVIII w.

W okresie międzywojennym w Starej Aptece założono transformatorownię zasilającą w elektryczność Główne Miasto. Z tego powodu doszło do znacznej przebudowy jego wnętrza. Podczas działań wojennych w 1945 r. budynek został całkowicie zrujnowany. W 1966 r. odbudowano go jako jedno z pomieszczeń gospodarczo-magazynowych Teatru Wybrzeże. Z okresu przedwojennego zachowały się jedynie zewnętrzne mury.

Obecnie Stara Apteka to nowa scena Teatru Wybrzeże, otwarta pod koniec 2018 r. Projekt jej przebudowy i przystosowania do współczesnych zadań został współfinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Polska na plakacie

Ryszard Kaja (zm. 17 kwietnia 2019 r.) był znanym i cenionym malarzem oraz scenografem. Jego plakaty towarzyszyły licznym premierom operowym, baletowym i teatralnym na scenach całego kraju. Kaja stworzył też serię „Plakat – Polska”, wydawaną regularnie przez Wrocławską Galerię Polskiego Plakatu. Na ponad 150 pracach artysta sportretował wielkie obszary i miasta, jak również najmniejsze zakątki naszego kraju.

Pierwsza część zbioru „Pół Polski” prezentowana jest we foyer sceny Stara Apteka, natomiast drugą, a zarazem pośmiertną odsłonę „Pół Polski” można oglądać we foyer Dużej Sceny w Gdańsku.

 

Pół Polski - część 1
Pół Polski - część 2