Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/04/SPR-Gdansk-2.jpg Sprzęt i środki do walki z COVID-19 za 21 mln zł trafiły do 30 pomorskich podmiotów leczniczych

Sprzęt i środki do walki z COVID-19 za 21 mln zł trafiły do 30 pomorskich podmiotów leczniczych

Fot. materiał prasowy
12.05.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
12.05.2022

Dofinansowanie w ramach projektu Pomorscy medycy – bezpieczni w pracy, bezpieczni dla pacjentów dostały m.in. szpitale i stacje pogotowia ratunkowego. W sumie 21 mln zł zostało przeznaczonych na zakup sprzętu medycznego, środków ochrony osobistej i preparatów do dezynfekcji. Z pomocy skorzystało 30 instytucji.

Projekt był współfinansowany ze środków europejskich. Konkurs grantowy był realizowany w 2021 r.

Bezpieczny personel, bezpieczny pacjent

Celem realizowanego przez samorząd województwa pomorskiego projektu była poprawa warunków pracy personelu i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów. Chodziło o zminimalizowanie u medyków ryzyka wynikającego z kontaktu z pacjentami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2. Ze wsparcia skorzystało prawie 9,5 tys. osób.

– W sumie dzięki temu wsparciu 30 podmiotów medycznych z całego województwa kupiło sprzęt medyczny, preparaty do ochrony osobistej i dezynfekcji o wartości prawie 21 mln zł – mówi dyrektor DZ UMWP Tadeusz Jędrzejczyk. – Bardzo się cieszymy, że w tym trudnym czasie udało się zabezpieczyć personel medyczny i pacjentów, a szpitale nie musiały dodatkowo oszczędzać na wydatki w zakresie bezpieczeństwa medyków – zaznacza Jędrzejczyk.

O granty wnioskowały: podmioty lecznicze, zespoły ratownictwa medycznego, stowarzyszenia, fundacje, przedsiębiorcy prywatni prowadzący leczenie psychiatryczne i terapie uzależnień w formie stacjonarnej. Za przyznane środki kupowano: sprzęt medyczny (np. defibrylatory), wyroby medyczne jednorazowego użytku (np.: gogle, maseczki, rękawiczki, kombinezony), urządzenia do dezynfekcji (np. aparat do dekontaminacji pomieszczeń, dozowniki i środki do dezynfekcji, zamgławiacze) oraz wyposażenia obiektowego i budowlanego (np.: instalacje tlenowe, powietrzne, próżniowe, agregaty, nagrzewnice).

Kto dostał najwięcej?

Podmioty medyczne, które ubiegały się o granty musiały wnieść wkład własny. Całkowita wartość projektu wyniosła prawie 21 mln zł, w tym dofinansowanie z funduszy europejskich to prawie 19 mln zł. W ramach konkursu z 30 podmiotów z województwa pomorskiego, które otrzymały dofinansowanie najwięcej uzyskały m.in.: Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie (ponad 1,7 mln zł), Szpitale Pomorskie (ponad 1,7 mln zł), Szpitale Tczewskie (ponad 1,5 mln zł), Copernicus (1,5 mln zł), Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (prawie 1,3 mln zł), Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. St. Kryzana w Starogardzie Gdańskim (prawie 930 tys. zł), Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku (850 tys. zł) i Szpital Pucki (prawie 830 tys. zł).

Projekt był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.