W Gniewie rozpoczęła działanie sieć detektorów pomiarowych smogu. Mieszkańcy mogą na bieżąco monitorować ilość pyłu zawieszonego w powietrzu. Wszystko po to, aby czuć się bezpiecznie podczas zimowych spacerów.
Detektory zostały rozmieszczone w trzech częściach miasta: na rynku Starego Miasta oraz na dwóch budynkach szkolnych – SP nr 1 przy ul. Gdańskiej i SP nr 2 przy ul. 27 Stycznia.
Wyniki obserwacji zanieczyszczenia powietrza każdy mieszkaniec będzie mógł na bieżąco odczytywać na wyświetlaczach umieszczonych na detektorach, na elektronicznych tablicach umieszczonych w Urzędzie Miasta i Gminy Gniew, w witrynie pracowni Orange na pl. Grunwaldzkim oraz na stronie internetowej Systemu Obserwacji Zanieczyszczenia Powietrza. Niedługo będzie można również pobrać specjalną aplikację na telefon komórkowy.
Na co warto zwrócić uwagę?
Występowanie smogu zawsze jest związane ze zjawiskami pogodowymi. Mroźne, bezwietrzne dni i noce sprzyjają występowaniu zastoisk powietrza w ulicach miasta. Dlatego informacje umieszczone na stronie SOZP pokazują nie tylko aktualne stężenia pyłów, ale także temperaturę, wilgotność powietrza i ciśnienie atmosferyczne.
– Wierzymy, że samodzielne obserwacje pokażą nam, że w pewnych stanach pogody warto zwrócić szczególną uwagę na to, jakiej jakości paliwa używamy w naszych piecach. Właśnie wtedy mieszkańcy powinni być czujni, ponieważ pogoda niesprzyjająca przewietrzaniu miasta sprzyja koncentracji zanieczyszczeń w powietrzu, co wpływa na nasze zdrowie – mówi Jakub Makarewicz, prezes firmy Geofabryka, będącej realizatorem inwestycji w Gniewie.
Detektory pokazują stężenie pyłów zawieszonych dwóch frakcji 2,5 i 10 mikrogramów na 1 metr sześcienny powietrza. Pyły zawieszone to powszechnie stosowany wskaźnik smogu. Ich szkodliwe dla zdrowia działanie polega na tym, że płuca człowieka nie są w stanie zatrzymać tak drobnych cząsteczek przed wnikaniem do krwioobiegu. Ponieważ pył składa się często z substancji szkodliwych dla zdrowia, wdychanie zanieczyszczonego powietrza może prowadzić do wielu groźnych chorób. |