Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/04/8792a4ba-03df-48af-b276-689b750a1cff.jpg Sprawdź, czy nie masz raka jelita grubego. Skorzystaj z badań przesiewowych w Copernicusie

Sprawdź, czy nie masz raka jelita grubego. Skorzystaj z badań przesiewowych w Copernicusie

Fot. materiał prasowy szpitala
08.05.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
08.05.2023

Jeśli masz 50-65 lat albo 40-49 i w rodzinie kogoś, kto chorował na nowotwór jelita grubego, zapisz się na kolonoskopię w Szpitalu św. Wojciecha lub Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

Na badanie nie mogą zarejestrować się osoby, które mają kliniczne objawy raka lub takie, które w ciągu ostatnich 10 lat miały wykonaną kolonoskopię.

Dla kogo i gdzie?

Na badania przesiewowe wykrywające raka jelita grubego mogą zapisać się osoby w wieku 50-65 lat lub 40-49-latkowie, których krewny pierwszego stopnia np. rodzice, rodzeństwo, dzieci chorował na ten rodzaj nowotworu. Program trwa do 2027 r. i nie jest określona liczba pacjentów. Ważne jest to, aby spełniali kryteria programu.
Badania wykonywane są w Gdańsku w Szpitalu św. Wojciecha i Szpitalu im. M. Kopernika. Rejestracja pod numerami tel.: 58 76 40 525 (Kopernik w godz. 8.00-13.30) oraz 58 76 84 3 83/428 (Zaspa w godz. 8.00-14.30).

– W przypadku wykrycia nieprawidłowości kierujemy pacjent na dalsze badania. Jeśli rozpoznamy nowotwór i pacjent wyrazi zgodę, oczywiście kierujemy go do Wojewódzkiego  Centrum Onkologii – mówi Mirosława Chełstowska, kierownik Pracowni Endoskopowej w Szpitalu św. Wojciecha. – Niestety większość pacjentów trafia w trzecim i czwartym stopniu zaawansowania raka do lekarza – podkreśla zaniepokojona lekarka.

Rak jelita grubego

To jeden z najczęściej występujący na świecie nowotworów. Co roku, w Polsce diagnozuje się ok. 18 tys. przepadków. To trzeci najczęściej występujący rak złośliwy u mężczyzn i drugi (po raku piersi) u kobiet. Rak jelita grubego przez długi okres może przebiegać bezobjawowo. Ten nowotwór rozwija się w aż 90. proc. przypadków ze zmian łagodnych (polipów). Proces najczęściej trwa kilkanaście lat. Dzięki badaniom przesiewowym i usuwaniu polipów, możliwe jest znaczące obniżenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego, a także skuteczne leczenie już istniejących, bezobjawowych nowotworów we wczesnym stadium choroby.
Na zachorowanie najbardziej narażone są osoby po 50. roku życia (90 proc.) i cierpiące na wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Crohna. Ryzyko wzrasta również, gdy w rodzinie pacjenta występowały zachorowania na nowotwory jelita (10 proc.).
Rak jelita grubego rozwija się bardzo długo i również bardzo długo nie daje żadnych objawów, czasem pojawiają się niespecyficzne bóle brzucha lub wzdęcia oraz zmiana rytmu wypróżnień. Może także pojawić się chudnięcie, brak apetytu, a nawet gorączka.

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.