Kultura
Dlaczego pszczoły są tak ważne? Mobilny spektakl w pomorskich miastach

Dlaczego pszczoły są tak ważne? Mobilny spektakl w pomorskich miastach

Mała Oj-czy-zna, spektakl Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Fot. mat. prasowe Miniatury
21.08.2020
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
AUTOR
Bożena  Micun-Gusman
Bożena
Micun-Gusman
21.08.2020

Dlaczego owady są tak ważne dla nas i naszej planety? Co zrobić w małych ojczyznach, aby w łatwy i skuteczny sposób przyczynić się do ocalenia nas samych? Ratujmy pszczoły!

 

Ziemia jest mocno eksploatowana, jedzenie jest marnowane i jest go coraz mniej. Jak dbać o środowisko? Co możemy zrobić, by nasza planeta była piękna? Opowiada o tym „Mała Oj-czy-zna”, czyli znakomita zabawa z lalkowymi bohaterami dla widzów w wieku od 4 do 10 lat. Spektakl wyprodukowany przez Fundację Pomysłodalnia zostanie pokazany w dziewięciu miastach województwa pomorskiego. Wstęp jest bezpłatny.

 

Mobilna „Mała Oj-czy-zna”

Sierpniowo-wrześniowe pokazy spektaklu zaplanowano w ramach zadania Mobilna „Mała Oj-czy-zna”. Projekt wychodzi naprzeciw zapotrzebowaniu na nowoczesne metody edukacji kulturalnej dla najmłodszego widza, z uwzględnieniem zagadnień związanych z ekologią oraz globalną kwestią ochrony owadów zapylających. Spektakl dotyka spraw związanych z budowaniem małych społeczności, koncentruje uwagę na sprawach najistotniejszych w całościowym ujęciu poprzez małe wspólnoty – w poczuciu aktywnej współpracy oraz odpowiedzialności za środowisko i zasoby, które są nadmiernie eksploatowane. Na projekt składają się: pokaz spektaklu, rozmowa, warsztaty animacyjne związane z tematyką przedstawienia (po każdym pokazie), scenariusze lekcyjne, w tym propozycje działań edukacyjnych i wychowawczych.

 

„Mała Oj-czy-zna”

To bajka dla każdego, kto myśli globalnie o środowisku i losach naszej planety. To również spektakl dla tych, którzy działają lokalnie, ucząc siebie i innych nabierać nawyków poszanowania przyrody i jej mieszkańców. Główną bohaterką przedstawienia jest dzielna Pszczoła, która podczas wypełniania misji w pomorskich lasach albo w każdym innym miejscu w Polsce i na świecie, spotyka na swojej drodze różne stworzenia. Czy uda się im rozwiązać problem, o którym opowie im przybyszka? Czy podejmą ryzyko wspólnego działania i wykażą się gotowością do niebanalnych akcji? Jak bardzo mała bohaterka może wpłynąć na myślenie człowieka o przyszłości? O tym wszystkim będzie można dowiedzieć się i zaśpiewać podczas spektaklu.

 

Owady zapylające

Dla współczesnego człowieka rozmowa na temat pszczół i owadów zapylających powinna być wstępem do masowych działań na rzecz ocalenia tych, dzięki którym nasza planeta funkcjonuje. Globalne zagrożenie wyginięcia zapylających to problem nas wszystkich, których los zależy od pracowitości owadów. Nic nas nie może usprawiedliwić przed niewiedzą na temat skali problemu, skutkami bierności i wyłącznie konsumpcją. Nadszedł czas na działania w przestrzeniach domowych i lokalnych, w małych ojczyznach, aby w łatwy i skuteczny sposób przyczynić się do ocalenia nas samych. Ziemia jest za mocno eksploatowana, jedzenie jest marnowane i jest go coraz mniej. Ratujmy pszczoły!

 

 

„Mała Oj-czy-zna” spektakl dla widzów od 4 do 10 lat

Mała Oj-czy-zna, plakat z pszczołą i globusem

Mała Oj-czy-zna. Fot. mat. prasowe Pomysłodalni

  • reżyseria, scenariusz: Magdalena Olszewska
  • scenografia, projekt i wykonanie lalek: Karolina Górska
  • muzyka: Krzysztof Wojciechowski
  • plakat: Jacek Staniszewski
  • obsada: Hanna Łubieńska, Grzegorz Miller/Dariusz Czarniecki
  • produkcja: Fundacja Pomysłodalnia
  • premiera: 2018 rok

 

Terminarz bezpłatnych pokazów spektaklu na Pomorzu
22 września 2020 r., wtorek, Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie
23 września 2020 r., środa, Żuławski Ośrodek Kultury
24 września 2020 r., czwartek, Gminny Dom Kultury w Lini
25 września 2020 r., piątek, Żuławski Ośrodek Kultury i Sportu w Cedrach Wielkich
27 września 2020 r., niedziela, Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie
29 września 2020 r.,  wtorek, Teatr Lalki Tęcza w Słupsku
30 września 2020 r., środa, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Pucku

19 sierpnia 2020 r., środa,  Kościerski Dom Kultury
22 sierpnia 2020 r., sobota, Kosakowskie Centrum Kultury w Pierwoszynie

 

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej projektu Mała Oj-czy-zna.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.