Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/11/woman-gd3eabaa83_1920.jpg Specjalna oferta dla Pomorzanek w ciąży. Badanie KTG bez wychodzenia z domu!

Specjalna oferta dla Pomorzanek w ciąży. Badanie KTG bez wychodzenia z domu!

Fot. Pixabay.com
07.11.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
07.11.2022

Specjalny pilotażowy program dla mieszkanek powiatów bytowskiego i puckiego od 36. tygodnia ciąży pojedynczej właśnie ruszył. Jeśli kobieta nie jest pod opieką oddziału położniczego, to do domu zostanie jej wypożyczone urządzenie, które m.in. zbada tętno płodu. Odczyt zostanie przeanalizowany i wysłany do przyszłej mamy. W razie nieprawidłowego wyniku, pacjentka zostanie skierowana do szpitala.

Samorząd województwa pomorskiego właśnie przystąpił do programu, który ma zapewnić opiekę nad ciężarnymi. O programie tele KTG Dorocie Kulce opowiada lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk.

Dlaczego pomorski samorząd przystąpił do pilotażu?

– Chodzi nam o zapewnienie opieki i poczucia bezpieczeństwa kobietom w ciąży, zwłaszcza tym, które mieszkają na terenach, gdzie nie ma oddziałów położniczych, tzn. w Pucku i Bytowie. I tak szpital w Wejherowie będzie pomagać mieszkankom powiatu puckiego, a w Kościerzynie – powiatu bytowskiego. Program dotyczy pań od 36. tygodnia ciąży. Pierwszeństwo mają kobiety z czynnikami ryzyka powikłanego przebiegu poprzednich ciąż oraz chorobami przewlekłymi m.in. cukrzyca, nadciśnienie. Co ważne badanie gwarantuje dostęp do całodobowej opieki medycznej.

Czym jest KTG?

– Kardiotokografia (KTG) to jedno z najważniejszych badań wykonywanych kobietom w ciąży. Pozwala określić i kontrolować akcję serca płodu i tętno przyszłej mamy. Badane są też skurcze macicy i ruchy płodu. Warto podkreślić, że badanie pozwala na sprawdzenie, w jakim stanie jest dziecko i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości (np. zaburzenia czynności serca płodu w wyniku niedotlenienia) na szybką reakcję.

Czy każda kobieta w ciąży musi mieć wykonane to badanie?

– Praktycznie tak. O tym, kiedy powinno być wykonane badanie, decyduje ginekolog prowadzący ciążę. Oczywiście do tego typu zdalnej obserwacji kwalifikuje się ciężarne w ostatnich tygodniach ciąży.

A na czym w takim razie polega tele KTG?

– Usługa tele KTG to mobilny system do wykonywania KTG w dowolnym miejscu i czasie, czyli mama bez wychodzenia z domu może mieć takie badanie. Wówczas ciąża jest monitorowana przy pomocy przenośnego aparatu. Wykonanie pomiaru jest proste i bezpieczne. Jakość badania jest taka sama jak to wykonane w szpitalu czy gabinecie.

Czyli kobieta dostaje aparat do domu?

–  Dokładnie. Po kwalifikacji do pilotażu położna przeprowadza instruktaż korzystania z urządzenia, który także jest dostępny w formie filmu. Badanie wykonuje się w domu ciężarnej i w razie potrzeby powtarza się z dowolną, zgodną z potrzebami, częstotliwością. Zapis jest zdalnie przesyłany do centrum monitoringu i analizowany przez personel medyczny. Wynik badania jest oczywiście udostępniany pacjentce. Usługa monitorowania badań KTG dostępna jest całodobowo 7 dni w tygodniu, w tym także w dni świąteczne. Jeżeli wynik jest niepokojący, tzn. świadczy o zagrożeniu zdrowia, życia i porodu, personel medyczny informuje pacjentkę o konieczności zgłoszenia się na SOR lub izbę przyjęć. W większości przypadków właściwa interpretacja i proste zalecenia pozostają w kompetencji centrum monitoringu.

Fot. Marcin Józefowicz

 

Kiedy ruszy?

– Program już ruszył. W tej edycji, podkreślając, że jest to projekt pilotażowy, kwalifikacje będą się odbywały do grudnia.

Ile kosztuje?

– Wartość projektu to 150 tys. zł i pochodzi w całości z budżetu samorządu województwa pomorskiego. Realizatorami programu na terenie województwa pomorskiego są Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie oraz Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. Za analizę i interpretację badania KTG odpowiada firma Carebits, z którą, po przeprowadzeniu konkursu ofert, szpitale zawarły umowę.

Dziękuję za rozmowę


Jak zakwalifikować się do programu pilotażowego?

Jak informuje rzeczniczka Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz z programu skorzystają mieszanki powiatu puckiego, które chcą uczestniczyć w projekcie, powinny zgłosić się przez stronę www.carebits.pl. Dotyczy to zarówno pacjentek szkoły rodzenia 3 Planety, kobiet w 36. tygodniu ciąży, jak i pań, które są lub będą pacjentkami Oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala w Wejherowie. Natomiast panie z powiatu wejherowskiego, pozostające pod opieką Oddziału położniczo-ginekologicznego w szpitalu Wejherowie lub szkoły rodzenia, które ze względu na ciążę powikłaną zostaną włączone do projektu przez personel oddziału.

W przypadku szpitala w Kościerzynie:

– Do programu należy zgłosić się pod nr tel. +48 22 308 03 00 (Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-19.00) lub przesłać zgłoszenie na e-mail: szpital.koscierzyna@carebits.pl  – mówi Marta Lorek z kościerskiej placówki.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.