Samorząd województwa pomorskiego właśnie przystąpił do programu, który ma zapewnić opiekę nad ciężarnymi. O programie tele KTG Dorocie Kulce opowiada lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Tadeusz Jędrzejczyk.

Dlaczego pomorski samorząd przystąpił do pilotażu?

– Chodzi nam o zapewnienie opieki i poczucia bezpieczeństwa kobietom w ciąży, zwłaszcza tym, które mieszkają na terenach, gdzie nie ma oddziałów położniczych, tzn. w Pucku i Bytowie. I tak szpital w Wejherowie będzie pomagać mieszkankom powiatu puckiego, a w Kościerzynie – powiatu bytowskiego. Program dotyczy pań od 36. tygodnia ciąży. Pierwszeństwo mają kobiety z czynnikami ryzyka powikłanego przebiegu poprzednich ciąż oraz chorobami przewlekłymi m.in. cukrzyca, nadciśnienie. Co ważne badanie gwarantuje dostęp do całodobowej opieki medycznej.

Czym jest KTG?

– Kardiotokografia (KTG) to jedno z najważniejszych badań wykonywanych kobietom w ciąży. Pozwala określić i kontrolować akcję serca płodu i tętno przyszłej mamy. Badane są też skurcze macicy i ruchy płodu. Warto podkreślić, że badanie pozwala na sprawdzenie, w jakim stanie jest dziecko i w razie jakichkolwiek nieprawidłowości (np. zaburzenia czynności serca płodu w wyniku niedotlenienia) na szybką reakcję.

Czy każda kobieta w ciąży musi mieć wykonane to badanie?

– Praktycznie tak. O tym, kiedy powinno być wykonane badanie, decyduje ginekolog prowadzący ciążę. Oczywiście do tego typu zdalnej obserwacji kwalifikuje się ciężarne w ostatnich tygodniach ciąży.

A na czym w takim razie polega tele KTG?

– Usługa tele KTG to mobilny system do wykonywania KTG w dowolnym miejscu i czasie, czyli mama bez wychodzenia z domu może mieć takie badanie. Wówczas ciąża jest monitorowana przy pomocy przenośnego aparatu. Wykonanie pomiaru jest proste i bezpieczne. Jakość badania jest taka sama jak to wykonane w szpitalu czy gabinecie.

Czyli kobieta dostaje aparat do domu?

–  Dokładnie. Po kwalifikacji do pilotażu położna przeprowadza instruktaż korzystania z urządzenia, który także jest dostępny w formie filmu. Badanie wykonuje się w domu ciężarnej i w razie potrzeby powtarza się z dowolną, zgodną z potrzebami, częstotliwością. Zapis jest zdalnie przesyłany do centrum monitoringu i analizowany przez personel medyczny. Wynik badania jest oczywiście udostępniany pacjentce. Usługa monitorowania badań KTG dostępna jest całodobowo 7 dni w tygodniu, w tym także w dni świąteczne. Jeżeli wynik jest niepokojący, tzn. świadczy o zagrożeniu zdrowia, życia i porodu, personel medyczny informuje pacjentkę o konieczności zgłoszenia się na SOR lub izbę przyjęć. W większości przypadków właściwa interpretacja i proste zalecenia pozostają w kompetencji centrum monitoringu.

Fot. Marcin Józefowicz

 

Kiedy ruszy?

– Program już ruszył. W tej edycji, podkreślając, że jest to projekt pilotażowy, kwalifikacje będą się odbywały do grudnia.

Ile kosztuje?

– Wartość projektu to 150 tys. zł i pochodzi w całości z budżetu samorządu województwa pomorskiego. Realizatorami programu na terenie województwa pomorskiego są Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie oraz Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. Za analizę i interpretację badania KTG odpowiada firma Carebits, z którą, po przeprowadzeniu konkursu ofert, szpitale zawarły umowę.

Dziękuję za rozmowę


Jak zakwalifikować się do programu pilotażowego?

Jak informuje rzeczniczka Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz z programu skorzystają mieszanki powiatu puckiego, które chcą uczestniczyć w projekcie, powinny zgłosić się przez stronę www.carebits.pl. Dotyczy to zarówno pacjentek szkoły rodzenia 3 Planety, kobiet w 36. tygodniu ciąży, jak i pań, które są lub będą pacjentkami Oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala w Wejherowie. Natomiast panie z powiatu wejherowskiego, pozostające pod opieką Oddziału położniczo-ginekologicznego w szpitalu Wejherowie lub szkoły rodzenia, które ze względu na ciążę powikłaną zostaną włączone do projektu przez personel oddziału.

W przypadku szpitala w Kościerzynie:

– Do programu należy zgłosić się pod nr tel. +48 22 308 03 00 (Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-19.00) lub przesłać zgłoszenie na e-mail: szpital.koscierzyna@carebits.pl  – mówi Marta Lorek z kościerskiej placówki.