Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Edukacja i sport
Specjalna gala online dla zawodowców. Poznamy laureatów konkursu „Razem do zawodu”

Specjalna gala online dla zawodowców. Poznamy laureatów konkursu „Razem do zawodu”

Fot. John Schnobrich / unsplash.com

Konkurs to inicjatywa dla uczniów szkół zawodowych. Młodzież wspólnie realizuje projekty, m.in. z zakresu budownictwa, elektroniki czy chemii. Ze względu na epidemię koronawirusa uroczysta gala, podsumowująca tegoroczną edycję, została przeniesiona do sieci. Będzie można na żywo śledzić ją w poniedziałek, 1 czerwca o godz. 14.00 przez Facebook.

 

To już trzecia edycja konkursu „Razem do zawodu”, który w imieniu samorządu województwa pomorskiego prowadzi Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza. Link do gali na dole strony.

 

64 najlepsze projekty

W gali uczestniczyć będą uczniowie pomorskich szkół zawodowych, którzy wzięli udział w konkursie, oraz opiekunowie zespołów. Do konkursu zgłosiło się 108 zespołów, a do etapu prezentacji przed komisją zakwalifikowano 64 projekty. Zespoły liczą od trzech do pięciu uczniów. Komisja konkursowa, złożona z przedsiębiorców, przedstawicieli szkół wyższych i samorządu, oceni każdy z projektów. Opinię będą mogli wyrazić także zaproszeni na galę goście, m.in. prezes Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza Sławomir Halbryt oraz marszałkowie Mieczysław Struk i Józef Sarnowski. Każdy z własnego gabinetu za pośrednictwem aplikacji Zoom.

Nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca jest bon finansowy o wartości 500 zł dla każdego uczestnika, a kolejne miejsca na podium to odpowiednio 300 i 200 zł. Można też uzyskać wyróżnienie, które nagradzane jest bonem 100 zł.

 

Pięć kategorii konkursowych „Razem do zawodu”

Uczniowie konkurują ze sobą w pięciu kategoriach, które odpowiadają tzw. branżom kluczowym dla rozwoju województwa pomorskiego. Są to

  • ICT i elektronika,
  • transport, logistyka i motoryzacja oraz przemysł morski,
  • turystyka, sport i rekreacja oraz przemysł spożywczy,
  • budownictwo, meblarstwo oraz energetyka i ekoenergetyka,
  • chemia lekka oraz środowisko.

Celem konkursu „Razem do zawodu” jest zainspirowanie uczniów szkół zawodowych do podjęcia pracy zespołowej metodą projektu edukacyjnego nad przedsięwzięciem, w którym wykorzystana zostanie wiedza oraz umiejętności nabywane w trakcie nauki w kształceniu zawodowym. Jednocześnie konkurs przyczynia się do podniesienia prestiżu szkolnictwa zawodowego i zachęcenia uczniów szkół podstawowych do podejmowania dalszej nauki właśnie w tego typu szkołach.

Gala wręczenia nagród „Razem do zawodu” dostępna będzie w mediach społecznościowych.

 

W ubiegłych latach wśród nagrodzonych prac konkursu „Razem do zawodu” znalazły się m.in.:

•             w branży ICT i elektronika – „Wykorzystanie rękawicy sterującej bezprzewodowo manipulatorem w celu minimalizacji zagrożenia, w warunkach szkodliwych”– projekt pokazywał, jak można zdalnie, przy pomocy odpowiednio wyposażonej w elektronikę rękawicy, sterować urządzeniem np. dźwigiem.

•             w branży Budownictwo – „Mały pływający dom eco”, czyli ekologiczne domki-barki, które powstawały niskim nakładem kosztów. Projekt pokazywał też symulacje, w których miejscach w Gdańsku na rzece Motławie mogłoby znaleźć się takie osiedle domków.

•             w branży Meblarstwo – „Stół-Pomorze” to projekt, który przedstawiał stół w kształcie województwa pomorskiego wraz z podziałem na powiaty i gminy.

•             w branży Chemia lekka – „Czy wiemy, co pijemy? Czyli o świadomości społeczeństwa” – projekt ukazujący zawartość cukru w różnych napojach oraz wpływ spożywanych przez nas napojów na nasze zdrowie.

•             w branży Transport, logistyka i motoryzacja – „Model wózka widłowego zdalnie sterowanego” pokazywał możliwość zdalnego sterowania wózkiem widłowym bez konieczności zasiadania w nim operatora.

•             w branży Turystyka, sport i rekreacja – „Gdańskie smaki”, czyli interaktywna gra miejska pokazująca, w których restauracjach gdańskich serwuje się dania typowe dla kuchni Pomorza Gdańskiego. Z kolei projekt „Słupskie czarownice i inne tajemnice” to gra promująca atrakcje Słupska, a warsztaty z kuchni kaszubskiej „Sami swoi w koglu-moglu” zostały przeprowadzone przez seniorów dla przedszkolaków.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.