Analiza powstała na podstawie danych z 23 stycznia 2025 r. za pośrednictwem Systemu Analitycznego Temida uzyskanych z Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku. Dane za 2024 r. dotyczyły całego kraju z podziałem na województwa.

Spadek o ponad 20 proc.

Według najnowszych policyjnych danych w 2024 r. najwięcej skutecznych prób samobójczych na milion mieszkańców odnotowano w województwach podlaskim (5,11/1 mln) i łódzkim (4,92/1 mln), a najmniej w lubuskim (0,99/1 mln). W województwie pomorskim, które znalazło się na siódmym miejscu, odnotowano 3,84 samobójstw na milion osób.

Najwięcej procentowo skutecznych prób samobójczych w stosunku do wszystkich jest w województwach kujawsko-pomorskim (15,3 proc.) i wielkopolskim (12,2 proc.), a najmniej w lubuskim (2,2 proc.). Województwo pomorskie znalazło się na trzeciej pozycji (2,7 proc.), tuż za województwem świętokrzyskim (2,5 proc.). Na Pomorzu w 2023 r. było 405 prób samobójczych, a w ubiegłym roku 319.

Z analizy opracowanej przez dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku dr n. ekon. Mariusza Kaszubowskiego, wynika, że sytuacja w naszym regionie w ostatnich latach znacznie się poprawiła się. Widoczny jest spadek zarówno wszystkich, jak i skutecznych prób samobójczych. W przypadku wszystkich prób samobójczych jest to największy w Polsce spadek bo aż o 21,2 proc.

–  Mimo że te liczby wciąż są alarmujące, widoczny spadek pokazuje, że działania edukacyjne i inne czynności podejmowane przez Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku zaczynają przynosić efekty – mówi dyrektor placówki dr n. ekonom. Dariusz Kaszubowski. – W minionym roku skupiliśmy się na realizacji programów wsparcia psychicznego i prewencji, które obejmowały szkolenia dla nauczycieli, rodziców i młodzieży, warsztaty promujące zdrowie psychiczne oraz zwiększenie dostępności pomocy psychologicznej – wyjaśnia dyrektor.

Ważnymi działaniami szpitala na Srebrzysku były również kampanie społeczne, których celem było przełamywanie tabu wokół zdrowia psychicznego i zachęcanie młodych ludzi do szukania wsparcia w trudnych momentach.

Skąd taka zmiana?

Warto przypomnieć, że troska o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży jest dla samorządu województwa pomorskiego niezwykle istotna. Stąd realizowanych jest wiele inicjatyw. Wśród nich warto wymienić projekt Lepsza przyszłość, którego celem jest przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży. W ramach projektu powstała m.in. platforma informacyjno-edukacyjno-koordynująca pomorskiedlaciebie.pl. Dzięki niej młode osoby w kryzysie psychicznym, a także ich rodzice i nauczyciele mogą uzyskać niezbędną pomoc np. w przypadku depresji. Ponadto, poza istniejącymi do tej pory całodobowymi oddziałami psychiatrycznymi (III poziom), powstały ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży (I poziom – oferują bezpłatne wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne, udzielają pomocy bez skierowania) oraz centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży (w ich ramach są 3 oddziały dzienne w szpitalach i poradnie zdrowia psychicznego – II poziom).
Co ważne, w podległych samorządowi szpitalach psychiatrycznych w  Gdańsku i Starogardzie Gdańskim realizowane są inwestycje, które mają podnieść jakość i bezpieczeństw udzielanych świadczeń. Na przykład na Srebrzysku został zmodernizowany Oddział dzienny dla dzieci i młodzieży i szkoła przyszpitalna. Powstała Poradnia zdrowia psychicznego i Poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.