Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/10/covid-19-mloda-kobieta-w-sterylnej-ochronnej-medycznej-maseczce-na-zewnatrz-dezynfekuje-telefon-antybakteryjna-serwetke-koncepcja-koronawirusa_149384-67.jpg mloda kobieta w maseczce na zewnątrz dezynfekuje telefon antybakteryjną serwetką-

Sopot w czerwonej strefie, a Gdańsk i Gdynia w żółtej. Aż 11 pomorskich powiatów trafiło do stref

Fot. freepik.com
01.10.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
01.10.2020

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od soboty, 3 października w województwie pomorskim w czerwonej strefie będą Sopot i powiat kartuski. Natomiast w żółtej strefie znajdą się Gdańsk, Gdynia oraz powiaty: bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, słupski i wejherowski. Na liście powiatów zagrożonych znalazł się Słupsk. Co oznacza to wprowadzenie kolejnych obostrzeń?

Według informacji z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku na 1 października od początku pandemii zakażenie potwierdzono u 5130 osób, z czego 83 zmarły. Najwięcej zakażeń w stosunku do liczby mieszkańców odnotowano w Gdańsku, Gdyni, Sopocie oraz powiatach wejherowskim, kartuskim i kościerskim. Cały czas powstają nowe ogniska. Większość dotyczy szpitali, zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pracy, szkół, wesel i imprez towarzyskich.

Które powiaty w Polsce są w strefach?

Lista stref powstaje na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ostatnich 14 dniach. Jeśli nowych zachorowań było w tym okresie powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat trafia do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej.

Według rozporządzenia w całej Polsce do strefy czerwonej wejdzie 17 powiatów: aleksandrowski i żniński (kujawsko-pomorskie), białostocki (podlaskie), działdowski (warmińsko-mazurskie), gostyński, krotoszyński i międzychodzki (wielkopolskie), głubczycki (opolskie), kartuski i Sopot (pomorskie), kłobucki (śląskie), limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański (małopolskie), łęczyński (lubelskie) oraz otwocki (mazowieckie).

Natomiast żółta strefa będzie obejmować aż 34 powiaty: bartoszycki, iławski i nidzicki (warmińsko-mazurskie), bełchatowski, piotrkowski i wieluński (łódzkie), brzeski i oleski (opolskie), w tym bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, Gdańsk, Gdynia, pucki, słupski i wejherowski (pomorskie), dębicki, Rzeszów i mielecki (podkarpackie), janowski (lubelski), kielecki i Kielce (świętokrzyskie), nowosądecki, Nowy Sącz, suski i wadowicki (małopolskie), Szczecin (zachodniopomorskie), ostrowski i wolsztyński (wielkopolskie), przasnyski i żyrardowski (mazowieckie), trzebnicki (dolnośląskie) oraz wysokomazowiecki (podlaskie).

Lista powiatów z obostrzeniami_grafika

Jakie obostrzenia obowiązują?

Przypomnijmy, że 29 września minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej poinformował, że wkrótce zostanie przedstawiony projekt rozporządzenia w sprawie nowych wytycznych. Waldemar Kraska dodał 1 października, że zmiany prawdopodobnie wejdą w życie od połowy października. Będą dotyczyły wszystkich stref, tzn. zielonej, żółtej i czerwonej. W zielonej strefie w weselach będzie mogło uczestniczyć do 100 gości, w żółtej do 75, a w czerwonej do 50 osób. Ponadto, w strefie żółtej będzie obowiązek noszenia maseczek lub przyłbic w przestrzeni publicznej. W strefie czerwonej punkty gastronomiczne, restauracje, puby i bary będą czynne do godziny 22.00.

W strefie czerwonej obowiązuje noszenie maseczek lub przyłbic w przestrzeni publicznej. W weselach i inne imprezach rodzinnych odbywających się w pomieszczeniach może uczestniczyć maksymalnie do 50 osób. Natomiast w imprezach plenerowych do 150 osób. W restauracjach i kościołach trzeba zakrywać usta i nos, obowiązuje też limit osób (maksymalnie 1 osoba na 4 mkw). W kinach może być zajęte 25 proc. miejsc. W siłowniach, klubach może przebywać 1 osoba na 10 m kw. Wydarzenia sportowe odbywają się bez publiczności. Parki rozrywki i wesołe miasteczka są nieczynne, targi i konferencje nie są organizowane.
Natomiast w strefie żółtej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic. Obowiązuje jednak 1,5-metrowy dystans społeczny. W weselach i inne imprezach rodzinnych odbywających się w pomieszczeniach może uczestniczyć maksymalnie do 100 osób. W restauracjach obowiązuje zakrywanie ust i nosa oraz limit osób (maksymalnie 1 osoba na 4 mkw). W kinach może być zajęte 25 proc. miejsc. W siłowniach i klubach fitness może przebywać 1 osoba na 7 mkw., a w wydarzeniach sportowych może być zajęte 25 proc. widowni. W parkach rozrywki i wesołych miasteczkach może przebywać 1 osoba na 5 mkw. Mogą odbywać się też targi i konferencje przy limicie osób (1 osoba na 1 mkw).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.