Zdrowie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/50426517-e3ae-470f-82bf-f66ed09c1fb5.jpg Słupski szpital trafił do sieci onkologicznej. Co to oznacza dla pacjentów?

Słupski szpital trafił do sieci onkologicznej. Co to oznacza dla pacjentów?

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku. Fot. materiał prasowy szpitala
10.09.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
10.09.2020

Chory otrzyma kompleksową opiekę bez względu na miejsce zamieszkania. Będzie miał koordynatora, który zaopiekuje się nim na wszystkich etapach leczenia od diagnostyki, poprzez terapię aż po rehabilitację. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku, dołączając do krajowej sieci onkologicznej, stał się siódmym tego typu ośrodkiem na Pomorzu.

W województwie pomorskim do sieci należą: Copernicus PL, Szpitale Pomorskie, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie, Szpital Specjalistyczny w Chojnicach, Kociewskie Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim oraz Szpital Specjalistyczny w Prabutach

Kto skorzysta?

Z pomocy placówek, które są w sieci korzystają pacjenci, u których rozpoznano nowotwór złośliwy: gruczołu krokowego, jajnika, jelita grubego, płuca oraz piersi.

Co oznacza sieć?

Przypomnijmy, że założenia sieci opracował zespół ekspertów powołanych przez ministra zdrowia. Pilotaż rozpoczął się w 2019 r. Celem sieci jest wprowadzenie zmian w zakresie organizacji opieki onkologicznej. Chodzi m.in. o szybką i precyzyjną diagnozę, dobranie odpowiedniej terapii, zwiększenie wykrywalności nowotworów we wczesnych stadiach i zmniejszenie powikłań oraz obniżenie śmiertelności. Chorzy mają być sprawnie prowadzeni przez cały proces leczenia, od momentu podejrzenia nowotworu na wszystkich etapach począwszy od diagnostyki, poprzez terapię i rehabilitację. Nowa struktura ma  zapewnić kompleksową i koordynowaną opiekę onkologiczną w oparciu o jednolite standardy diagnostyki i leczenia. Pacjenci, niezależnie od miejsca zamieszkania, mieliby równy dostęp do świadczeń onkologicznych. Byliby też monitorowani pod względem postępów i jakości leczenia.

Zaplanowano trzy poziomy

Funkcjonowanie w sieci oznacza podział na trzy poziomy referencyjności. Na najwyższym poziomie są krajowe ośrodki wiodące. Na drugim znajdą się wojewódzkie ośrodki koordynujące, a na trzecim – ośrodki satelitarne i współpracujące. Procedury wysokospecjalistyczne dotyczące diagnostyki i terapii m.in. leczenie chirurgiczne są realizowane przez ośrodki wyspecjalizowane i doświadczone – pierwszego i drugiego stopnia referencyjności. Natomiast z radioterapii i chemioterapii pacjenci skorzystają w ośrodkach o trzecim stopniu referencyjności, czyli najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta. Nad nimi kontrolę pełnią wojewódzkie ośrodki koordynujące. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku trafił do ośrodków współpracujących II poziomu w województwie pomorskim. Jak wyjaśniał rzecznik słupskiej palcówki Marcin Prusak: „Słupski szpital już wcześniej realizował wszystkie te zadania w ramach szybkiej ścieżki onkologicznej – DILO”. – Wprowadzenie sieci onkologicznej w województwie pomorskim może pomóc w dostępie do świadczeń, których nie realizujemy na naszym terenie – dodał Prusak.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.