Zdrowie
Słupski szpital kupił robot, który ma pomóc pacjentom kardiologicznym

Słupski szpital kupił robot, który ma pomóc pacjentom kardiologicznym

Personel Oddziału Kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku z Corpulsem CPR. Fot. materiał prasowy szpitala
16.10.2020
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
16.10.2020

Oddział Kardiologiczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku wzbogacił się o nowy sprzęt do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Chodzi o Corpuls CPR, który trafił do Pracowni Hemodynamicznej/ Pracowni Elektrofizjologii i Elektrostymulacji.

Urządzenie zostało kupione za 54 tys. zł ze środków szpitala.

Do czego służy sprzęt?

Corpuls CPR służy do jednoczasowego wykonywania zabiegów z zakresu kardiologii inwazyjnej/elektrostymulacji u pacjentów znajdujących się w krytycznym stanie z prowadzoną resuscytacją z użyciem mechanicznego ramienia. Budowa urządzenia umożliwia dostęp do obrazowania radiologicznego we wszystkich koniecznych projekcjach, skuteczną i długotrwałą automatyczną kompresję klatki piersiowej z wyeliminowaniem czynnika ludzkiego (aparat nigdy się nie męczy i nie szkodzi mu promieniowanie X). – W dobie globalnej pandemii urządzenie to umożliwia bezpieczne ograniczenie liczby narażonego personelu na ewentualną ekspozycję na SARS CoV-2 – mówi koordynator Oddziału Kardiologicznego Damian Sendrowski. – W przypadku koniecznego transportu pacjenta aparat posiada pełne wielogodzinne zasilanie akumulatorowe i przystosowane do zasilania karetek specjalistycznych. Inteligentny aparat analizuje w sposób ciągły opór klatki piersiowej, dostosowuje automatycznie siłę ucisku, koryguje ustawienia wyjściowe, zapisuje w pamięci przebieg resuscytacji. Prosty, ale jednak robot dla naszych pacjentów kardiologicznych. Cały czas się rozwijamy z użyciem najnowszych technologii – wyjaśnia  Sendrowski.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.