Zdrowie
Torty na 50. przeszczep. Fot. materiał prasowy szpitala

Słupsk. Zadowolony pacjent ufundował torty. Był 50. osobą, która otrzymała nowy szpik

Torty na 50. przeszczep. Fot. materiał prasowy szpitala
04.09.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
04.09.2021

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku do tej pory wykonano 50 przeszczepów komórek macierzystych. W czwartek, 2 września transplantacji poddano 50-letniego pacjenta chorującego na nowotwór złośliwy krwi. Mężczyzna przed zabiegiem miał bardzo dobry nastrój, a w dowód uznania dla personelu zamówił torty.

Na Oddziale Hematologii i Transplantacji Szpiku szpitala w Słupsku wykonywanie autoprzeszczepów komórek krwiotwórczych rozpoczęto na początku 2020 r. Niestety, pandemia COVID-19 popsuła plany lekarzy i na prawie pół roku trzeba było zawiesić wykonywanie tych procedur.

Przeszczepy ratują życie

W ciągu roku zrobiono 50 autotransplantacji szpiku.

– To tyle, ile wykonują duże ośrodki transplantacyjne w kraju – mówił ordynator oddziału dr Wojciech Homenda. – Jeszcze jest za wcześnie, by mówić o wyzdrowieniu naszych pacjentów, ale są oni pod stałą kontrolą naszych specjalistów. Cały czas monitorujemy ich stan zdrowia. Jesteśmy zadowoleni z funkcjonowania ośrodka tym bardziej, że udało nam się przeszczepić kilku bardzo trudnych pacjentów, po kilku wznowach choroby oraz po przebytym zakażeniu COVID-19. Podnosimy też wiek pacjentów kwalifikowanych do przeszczepów, mamy już takich, którzy przekroczyli 70 lat – tłumaczył lekarz.

50. szczęśliwcem leczonym na słupskim oddziale był 50-letni pacjent chorujący na szpiczaka plazmocytowego. Pacjent, który w czwartek miał podawane komórki macierzyste, spędzi jeszcze od 7 do 10 dni na oddziale w celu regeneracji komórek.

– Myślę, że potem wyjdzie do domu i będzie kontrolowany ambulatoryjnie. To osoba aktywna zawodowo, która nawet w trakcie leczenia pracowała – wyjaśniał dr Homenda.

Pacjent: „50 jest dla mnie szczęśliwa”

Pacjent przyznaje, że jest pozytywnie nastawiony do leczenia.

– Wiem, że jestem 50. pacjentem zakwalifikowanym do przeszczepu w tym szpitalu, a 50-ka jest dla mnie szczęśliwa. Obchodziłem 50. urodziny, gdy tu na oddziale pobierano ode mnie komórki macierzyste do przeszczepu – mówił chory. – Jestem w dobrym nastroju, bo wiem, że jestem pod świetną opieką i bardzo dziękuję całemu personelowi za to, co dla mnie robią – dodał szczęśliwy mężczyzna.

W dowód wdzięczności, w dniu przeszczepu, pacjent ufundował pracownikom oddziału torty.

Uznania dla lekarzy hematologów nie ukrywał też prezes szpitala.

– Przeszliśmy długą drogę, by uzyskać możliwość przeprowadzania przeszczepów szpiku w naszym szpitalu. Musieliśmy stworzyć warunki, mieć sprzęt i specjalistów. To się udało. 50. pacjentowi, tak jak wszystkim innym życzę szybkiego powrotu do zdrowia – powiedział prezes słupskiego szpitala Andrzej Sapiński.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.