Aparat został kupiony na potrzeby Oddziału okulistycznego.

Jaki jest nowy sprzęt?

Aparat jest już na bloku operacyjnym słupskiego szpitala. Jest bardziej nowoczesny i wydajniejszy niż wcześniejszy. Zastąpił wysłużonego poprzednika, który był bardzo zużyty, awaryjny i służył już 12 lat. Zabiegi usuwania zaćmy wykonywane są w trybie ambulatoryjnym i poprawiają widzenie u zdecydowanej większości pacjentów, cechując się bardzo niskim stopniem powikłań.

– Mamy możliwości techniczne i zespół, który takie zabiegi przeprowadza codziennie. W ubiegłym roku wykonaliśmy ich ok. 1400 – mówi ordynator Oddziału okulistyki w słupskim szpitalu Piotr Lasota.

Urządzenie za pomocą bardzo małych narzędzi rozbija zmętniałą soczewkę w oku pacjenta i wysysa ją. Cały zabieg trwa ok. 15 minut, a w jego trakcie pacjent pozostaje przytomny. Na zabieg usunięcia zaćmy pacjent przychodzi na oddział rano, a wychodzi z niego po południu, to tzw. chirurgia jednego dnia. Czas oczekiwania od rejestracji do zabiegu, to od dwóch do czterech tygodni. Warto dodać, że wymagane jest skierowanie z poradni okulistycznej.

–  Profesjonalny zespół i nowoczesny sprzęt gwarantują bezpieczeństwo naszym pacjentom – podkreślają członkowie zarządu słupskiego szpitala Andrzej Sapiński i Anetta Barna-Feszak.

Nowy aparat do operacji zaćmy kosztował prawie 240 tys. zł, środki pochodzą z budżetu województwa pomorskiego. Samorząd województw przekazał też pieniądze na mikroskopu okulistycznego, który trafił na ten sam oddział. Jego koszt to 105 tys. zł.