Na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku wystawiona zostanie sztuka jednej z najsłynniejszych francuskich dramatopisarek Yasminy Rezy. Polska prapremiera spektaklu „Bella Figura" odbędzie się w czwartek, 1 marca 2018 r. na Dużej Scenie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy plakatów Wiesława Wałkuskiego.
Mężczyzna i kobieta na parkingu przed restauracją. Ona, Andrea, samotna matka i farmaceutka i jej kochanek, przedsiębiorca Boris, który właśnie wspomniał, że restaurację tę poleciła mu jego żona… Chwilę później na scenę wkracza kolejna para: Eric i Françoise w towarzystwie matki Erica, Yvonne. Szybko okazuje się, że los splótł ich z pierwszą parą w niezwykle niefortunny sposób…
Jedna z najsłynniejszych francuskich dramatopisarek Yasmina Reza tworzy słodko-gorzki obraz świata, którego fundamenty się rozpadają. Każdy z bohaterów robi dobrą minę aż do rychłego upadku.
„Bella Figura”
- prapremiera: 1 marca 2018 r., czwartek, godz. 19.00
- kolejne spektakle:
2 marca 2018 r., piątek, godz. 19.00
3 marca 2018 r., sobota, godz. 17.00
4 marca 2018 r., niedziela, godz. 17.00 - Teatr Wybrzeże
- Duża Scena
- ul. Świętego Ducha 2
- Gdańsk
Autorka sztuki: Yasmina Reza
Przekład: Barbara Grzegorzewska
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Inspicjent, sufler: Katarzyna Wołodźko
W spektaklu występują:
- Agata Bykowska – Andrea
- Katarzyna Dałek – Françoise Hirt
- Katarzyna Figura – Yvonne Blum
- Michał Jaros – Boris Amette
- Jakub Nosiadek – Eric Blum
Spektakl zalecany dla widzów od 16 roku życia.
Yasmina Reza (ur. 1959) – francuska dramatopisarka, prozaiczka, scenarzystka i aktorka. Z wykształcenia jest socjologiem, ale jeszcze w czasie studiów rozpoczęła karierę teatralną jako aktorka. Pierwsza napisana przez nią sztuka teatralna „Rozmowy po pogrzebie” pojawiła się na scenie w 1987 r. i odniosła sukces (otrzymała m.in. prestiżowe nagrody SACD i Molière). Kolejna – „Przypadkowy człowiek” – spotkała się z równie dużym uznaniem krytyków i publiczności. W 1994 r. powstał jeden z jej najgłośniejszych dramatów „Sztuka”. Został on przetłumaczony na ponad 30 języków, przyniósł jej światową sławę i liczne nagrody (m.in. ponownie nagrodę Molière). W 2000 i 2003 r. powstały kolejne utwory sceniczne: „Życie: trzy wersje” i „Sztuka hiszpańska”. W 2006 r. napisała sztukę „Bóg mordu”, na podstawie której Roman Polański nakręcił w 2011 r. film „Rzeź”. Reza jest również autorką adaptacji „Przemiany” Franza Kafki (którą w Théâtre du Gymnase wyreżyserował Roman Polański) oraz zbioru opowiadań „Hammerklavier” (1997), dwóch powieści: „Désolation” (1999) i „Adam Haberberg” (2003), a także scenariusza filmu „Le Pique-Nique de Lulu Kreutz” (reż. Didier Martiny). W 2007 r. opublikowała książkę „Świt, wieczór lub noc”, poświęconą Nicolasowi Sarkozy’emu i jego kampanii prezydenckiej.
Grzegorz Wiśniewski (ur. 1968) – etatowy reżyser Teatru Wybrzeże. Jeden z najciekawszych i najlepszych polskich reżyserów średniego pokolenia. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie (1996). Zadebiutował w 1997 r. w Krakowskim Teatrze Scena „Stu babińcem” Czechowa, przygotował tam jeszcze „Prezydentki” Schwaba (1999). Reżyserował w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego („Zdarzenia na brygu Banbury” Gombrowicza, 1999; „Płatonow” Czechowa, 2000), w teatrach wrocławskich: Współczesnym („Rzeźnia” Mrożka, 2000) i Polskim („Jan Gabriel Borkman” Ibsena, 2005), w warszawskim Powszechnym („Prezydentki” Schwaba, 2001; „Kształt rzeczy” LaBute’a, 2002; „Białe małżeństwo” Różewicza, 2003; „Letnicy” Gorkiego, 2004), w Narodowym („Królowa Margot” Dumas, 2012) oraz Studio („Józef i Maria” Turriniego, 2011), w Teatrze im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy („Plastelina” Sigariewa, 2005), w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu („Mewa” Czechowa, 2007), w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi („Brzydal” von Mayenburga, 2007 – polska prapremiera; „Zagłada ludu albo moja wątroba jest bez sensu” Schwaba, 2008; „Przed odejściem w stan spoczynku” Bernharda, 2010; „Król Ryszard III” Shakespeare’a, 2012), w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu („Maria Stuart” Schillera, 2008; „Śnieg” Witkacego, 2010). Od 2001 r. jest etatowym reżyserem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie zrealizował „Jana Gabriela Borkmana” Ibsena (2001), „Mewę” Czechowa (2002), „Matkę” Witkacego (2003), „Przed odejściem w stan spoczynku” Bernharda (2004), „Księżną d’Amalfi” Webstera (2006), „Słodkiego ptaka młodości” Williamsa (2008), „Zmierzch bogów” Viscontiego (2009), „Personę” Bergmana (2010), „Płatonowa” Czechowa (2013), „Kto się boi Virginii Woolf?” Albee’ego. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród teatralnych, m.in. Nagrody im. Konrada Swinarskiego za reżyserię „Zmierzchu bogów”, Złotego Yoricka w konkursie na najlepszą polską inscenizację dzieł Willama Shakespeare’a za reżyserię „Ryszarda III” oraz Feliksa Warszawskiego za reżyserię „Królowej Margot”.
Mirek Kaczmarek (ur. 1970) – scenograf, absolwent Wydziału Komunikacji Wizualnej poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od debiutu w 2001 r. stworzył scenografie, kostiumy i oprawę multimedialną do ponad 100 przedstawień. Jest stałym współpracownikiem reżyserów: Piotra Kruszczyńskiego (m.in. „Odejście głodomora” Tadeusza Różewicza, „Nie/Boska komedia. Rzecz o krzyżu” Zygmunta Krasińskiego), Jarosława Tumidajskiego (m.in. „Kreacja” Ireneusza Iredyńskiego, „G®upa Laokoona” Tadeusza Różewicza, „Pan Tadeusz” wg Adama Mickiewicza, „Solaris” wg Stanisława Lema), Wiktora Rubina (m.in. „Orgia” Passoliniego oraz „Tak powiedział Michael” J. Jolanty Janiczak), Jana Klaty (m.in. „Sprawa Dantona” Stanisławy Przybyszewskiej i „Do Damaszku” Strindberga) i Marcina Libera (m.in. „Być jak Steve Jobs” Michała Kmiecika oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego). W 2012 r. był nominowany do Paszportów Polityki. Laureat wielu nagród artystycznych m.in. nagrody za scenografię do „Sprawy Dantona” na 33. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Klasyka Polska, na I Międzynarodowym Festiwalu Teatrów „Boska komedia” oraz na Festiwalu Kontakt.
* * *
Figury piękne. I niepiękne też
Prapremierze spektaklu „Bella Figura” będzie towarzyszyło otwarcie wystawy z cyklu Autorzy naszych plakatów: „Wiesław Wałkuski. Figury piękne. I niepiękne też”. Wystawę będzie można oglądać codziennie w godz. 12.00-17.00 we foyer Dużej Sceny Teatru Wybrzeże. Wstęp – wolny.
Wiesław Wałkuski (ur. 1956) – autor plakatów do najnowszych marcowych premier Teatru Wybrzeże: „Śmierć białej pończochy” i „Bella Figura”, poprzednio zaś do „Wyspy Marivaux”, „Orkiestry Titanic” i „Słodkiego ptaka młodości”, to odrębna, osobna figura w pejzażu naszej rodzimej twórczości plakatowej. Wybitny malarz i grafik. Po ukończonych w 1981 r. studiach na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pod kierunkiem prof. Teresy Pągowskiej – malarstwo i prof. Macieja Urbańca – projektowanie graficzne) od razu zwracał uwagę swym odrębnym, indywidualnym charakterem plakatowego pisma. Jest autorem kilkuset plakatów, ale także cenionym malarzem i ilustratorem, laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Meksyku i Warszawie, Międzynarodowej Wystawie Art Directors Club w Nowym Jorku, Hollywood Reporter’ Awards, Międzynarodowych Konkursach Plakatu Teatralnego w Osnabruck i Rzeszowie, Film’s Poster Festival w Chicago oraz katowickiego Biennale Plakatu Polskiego.