Podczas Jarmarku św. Dominika w strefie Przystanek Smaków, w okolicy skweru Świętopełka Wielkiego w weekend 5 i 6 sierpnia 2023 r. swoją kulturę będzie promować region Środkowej Frankonii w Niemczech. Chętni będą częstowani winem, a folkową muzykę zagra kapela dęta.
Województwo pomorskie łączy ze Środkową Frankonią porozumienie o współpracy podpisane 5 kwietnia 2000 r.
Frankońska kultura
Stoisko będzie znajdowało się na rogu ulic Szerokiej i Szklary. Na nim zaprezentują się: Pojezierze Frankońskie, Środkowofrankońska Dolina Wina, Skansen Frankoński w Bad Windsheim. Będzie można spróbować frankońskiego wina pochodzącego z terenów Szwajcarii Frankońskiej (Środkowofrankońskiej Doliny Wina). Kosztowanie kultury frankońskiej uświetni muzyka folklorystyczna, którą zagra orkiestra dęta Zeitvertreib z Ulsenheim. Frankońskiego zespołu będzie można wysłuchać w sobotę w godz.: 10.-11, 16.30-17.00 oraz 18.00-18.30. Natomiast w niedzielę w godz.: 10.00-11.00, 14.00-14.30, 15.30-16.00 oraz 18.00-18.30.
Turystyczny i raj winiarski
Środkowa Frankonia jest położona w północno zachodniej części Bawarii. To region bardzo zróżnicowany geograficznie. Są w nim tereny górzyste (Szwajcaria Frankońska) i pojezierze (Fränkische Seeplatte). Frankonię zamieszkuje ponad 1,7 mln ludzi, a stolicą jest Ansbach. Obszar jest jednym z najładniejszych regionów turystycznych Niemiec. Warto dodać, że panuje w nim prawie śródziemnomorski klimat, gleba jest bogata w minerały, a klimat łagodny. To wszystko sprawia, że od wieków są tam doskonałe warunki do uprawy winogron. Jedną z charakterystycznych odmian winorośli jest Silvaner, wytrawne wino białe o łagodnym lekko owocowym posmaku. We Frankonii uprawia się też takie odmiany jak: Mueller-Thurgau, Bacchus, Domina i Dornfelder. W ofercie winiarzy są też delikatne wina różowe i musujące. Regionalne wina rozlewane są do butelek zwanych bocksbeutel. Jej okrągły, lecz zarazem spłaszczony kształt, przypomina kroplę i jest zastrzeżony wyłącznie do win z Frankonii.
Orkiestra dęta Zeitvertreib z Ulsenheim
Zespół został założony w 1922 r. przez Georga Rothkircha, który prowadził go przez 45 lat. Wtedy grupa składała się z czterech muzyków, a strojem obowiązującym podczas oficjalnych występów był niedzielny garnitur. Obecnie zespół tworzy 60 muzyków występujących w strojach typowych dla Frankonii (panowie w spodniach skórzanych do kolan) i grających m. in. na puzonie, saksofonie, klarnecie, trąbkach i perkusji. W repertuarze przeważają marsze i polki. Grupa występuje na festiwalu wina w Ulsenheim, w skansenie, na paradach, dorocznych uroczystościach, urodzinach, weselach, koncertach bożonarodzeniowych i noworocznych. Zespół gościł także we Belgii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, we Włoszech i w Ameryce. Na jarmarku wystąpi 18 muzyków. Najstarszy urodził się 80 lat temu w Elblągu, a najmłodsza osoba ma 20 lat.