Umowa na przebudowę drogi wojewódzkiej 231 została podpisana. Chodzi o nowy jej przebieg między Skórczem a węzłem Kopytkowo. Nowy 4,5-kilometrowy fragment połączy skrzyżowanie z DW 222 oraz istniejący odcinek w rejonie Mirotek. Dzięki temu miasto będzie mieć lepsze połączenie z autostradą A1. Planuje się, że kierowcy pojadą tą trasą w połowie 2026 r. Wartość inwestycji to prawie 54 mln zł.
Umowa na nowy przebieg drogi wojewódzkiej nr 231 na odcinku od Skórcza do węzła A1 Kopytkowo została podpisana 28 października 2024 r. przez dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku Grzegorza Stachowiaka oraz przedstawiciela Polimex Infrastruktura sp. z o.o.– Lider. W uroczystości wzięli udział marszałkowie Mieczysław Struk oraz Leszek Bonna, senator Ryszard Świlski, a także samorządowcy z powiatu starogardzkiego.
Dzięki obwodnicy kierowcy ominą centrum miasta
Skórcz to 3,5-tysięczne miasto w powiecie starogardzkim, w którym powstaje obwodnica. Wcześniej powstał fragment obwodnicy Skórcza ułatwiający dojazd do autostrady A1. Właśnie rozpoczyna się kolejny etap przebudowy do węzła Kopytkowo. Jak będzie przebiegać nowa trasa? Początkiem projektowanej drogi będzie rondo ulicy Dworcowej (droga wojewódzka nr 222) z Pomorską w centrum Skórcza. Następnie znaczna część trasy będzie przebiegać po nasypie nieczynnej linii kolejowej nr 218 na odcinku Smętowo – Szlachta. W ten sposób kierowcy ominą południową część Skórcza, a nowa trasa zostanie włączona w istniejący przebieg drogi wojewódzkiej nr 231 przed miejscowością Mirotki. Długość tego odcinka to około 4,5 km.
– Dla mieszkańców Skórcza i powiatu starogardzkiego to ważny dzień – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Na powstaniu nowej trasy zyskają zarówno mieszkańcy, jak i turyści, dzięki wyprowadzeniu ruchu z miasta, wszyscy szybciej dojadą do autostrady A 1 – podkreślił marszałek.
Wartość projektu to prawie 54 mln zł, w tym część środków na tę inwestycję pochodzi z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Fot. Łukasz Tokarczyk
Jaka będzie nowa trasa?
Zgodnie z założeniami, poza jednojezdniową drogą wojewódzką, mają powstać m.in. skrzyżowania, zatoka do kontroli pojazdów i zjazdy.
– Planowane są też ciągi piesze, kanalizacja deszczowa i zbiorniki retencyjne. Nowa trasa zyska oświetlenie oraz kanał technologiczny. Dzięki tym zmianom ma być bezpieczniej – wyjaśnił dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gdańsku Grzegorz Stachowiak.
W trakcie prac, wybudowane i przebudowane zostaną krótkie odcinki dróg powiatowych i gminnych w obszarze wylotów na skrzyżowania. Dotychczas istniejące uzbrojenie podziemne i naziemne zostanie przebudowane, będą też posadzone drzewa i krzewy. Droga zostanie oznakowana. Zakończenie robót na tej trasie planowane jest na kwiecień 2026 r., zaś dopuszczenie do ruchy czerwic lub lipiec tego samego roku.