Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Termomodernizacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/9ca86951-3ded-418f-92a0-2d87b3214a6b.jpg Najważniejsze warsztaty przeszły remont, a pracownicy mają lepsze warunki pracy. Termomodernizacja budynków gospodarczych w skansenie we Wdzydzach ukończona

Najważniejsze warsztaty przeszły remont, a pracownicy mają lepsze warunki pracy. Termomodernizacja budynków gospodarczych w skansenie we Wdzydzach ukończona

Budynki Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich po przeprowadzonej termomodernizacji

Warsztat stolarski oraz pracownia konserwatorów będą teraz bardziej ekologiczne i cieplejsze. Zakończyła się termomodernizacja budynków w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich.

 

 

Projekt termomodernizacji budynków we Wdzydzach realizowany był w ramach przedsięwzięcia „Termomodernizacja obiektów samorządu województwa pomorskiego”.

 

Stolarnia od nowa

Jednym z ważniejszych obiektów Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gułowskich we Wdzydzach Kiszewskich jest warsztat stolarsko-ciesielski. To w nim naprawiane i odtwarzane są  elementy zabytkowych, drewnianych budynków skansenu. Takie prace muszą się odbywać w odpowiednich warunkach mikroklimatycznych, te jednak nie były dostateczne. Przez nieszczelne okna uciekało ciepło. Piwnice były zawilgocone, a ogrzewanie niewydajne. W ramach przeprowadzonych prac w budynku zamontowany został nowy system grzewczy i kocioł opalany biomasą. Stropy zostały docieplone, a piwnica osuszona. Dzięki systemowi zarzadzania energią koszty ogrzewania budynku są teraz mniejsze. Poprawił się też komfort pracy stolarzy.

 

Lepsze warunki u konserwatorów

Drugim zmodernizowanym budynkiem na terenie skansenu jest pracownia konserwatorska. Jej zadaniem jest zabezpieczanie zabytkowych elementów wyposażenia chałup, ich konserwacja i naprawa, co również wymaga specjalnych warunków. Aby ułatwić specjalistom prace, obiekt podłączono do zainstalowanego w sąsiednim budynku pieca na biomasę. Wymieniono okna i drzwi, a fundamenty zostały osuszone. Ocieplone ściany zapewniają lepsza izolację. Dzięki wykonaniu nowego tynku na ścianach zewnętrznych budynek prezentuje się bardziej estetycznie.

 

Ćwierć miliona złotych

Termomodernizacja budynków zakończyła się pod koniec grudnia 2017 r. Wszystkie prace projektowe i budowlane w stolarni oraz pracowni konserwatorskiej kosztowały około 753 tys. zł. Projekt był w 85 proc. dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Wkład własny samorządu województwa pomorskiego wyniósł 113 tys zł.

 

 

Więcej na temat termomodernizacji budynków samorządu województwa pomorskiego przeczytaj tutaj.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.