Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/08/EPW-20-e1598912974419.jpg Sinéad Morrissey Europejską Poetką Wolności 2020. Gala z wręczenia nagrody z operą w tle

Sinéad Morrissey Europejską Poetką Wolności 2020. Gala z wręczenia nagrody z operą w tle

Wręczenie Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020. Fot. Karol Stańczak

Irlandzka autorka Sinéad Morrissey została uhonorowana Nagrodą Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 31 sierpnia 2020 r. w Gdańsku w ramach obchodów 40-lecia Solidarności. Podczas gali w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej przedstawiona została opera „ahat-ilī – siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk.

Jury doceniło Sinéad Morrissey za jej tom poezji „O równowadze” w tłumaczeniu Magdy Heydel. Nagrodę poetce wręczyła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

 

Gala w Dzień Solidarności i Wolności

Komisja zwróciła uwagę na sposób, w jaki poetka podróżuje między różnymi kulturami, jej imponującą wiedzę o świecie oraz umiejętność mówienia językami różnych form poetyckich, w których pobrzmiewa zarówno fascynacja wyobraźnią ludową, jak i nowoczesną nauką.

Sinéad Morrissey, statuetkę oraz 100 tys. złotych odebrała w Gdańsku w rocznicę 40-lecia powstania „Solidarności”. – Gdańsk jest najznamienitszym ze stoczniowych miast Europy, znanym na całym świecie z odważnego oporu „Solidarności” przeciwko nieustępliwej sowieckiej władzy – powiedziała Sinéad Morrissey. – Spośród wszystkich nagród, jakie otrzymałam, tytuł Europejskiej Poetki Wolności nadany mi teraz i w tym mieście, znaczy dla mnie więcej niż umiem wypowiedzieć – dodała poetka.

Za przekład zwycięskiego tomu na język polski Magdalena Heydel otrzymała statuetkę i 20 tys. zł. – Co niezmiernie ważne ta nagroda dotyczy zawsze pary. Doceniamy pracę dwóch osób: twórcy – magika, malarza słowa, ale i tłumacza, który przekłada to słowo na język polski – zaznaczyła prezydent Dulkiewicz.

 

Laudację na cześć poetki wygłaszają: przewodniczący jury Krzysztof Czyżewski oraz Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla

Laudację na cześć poetki wygłosili: przewodniczący jury Krzysztof Czyżewski oraz Olga Tokarczuk, laureatka Literackiej Nagrody Nobla. Fot. Karol Stańczak

 

Uroczystość wręczenia nagrody autorce tomu „O równowadze” odbyła się podczas biletowanego wydarzenia, ale już 1 września 2020 r. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na otwarte spotkanie w Gdańsku z laureatkami – poetką i jej tłumaczką. Szczegóły wydarzenia dostępne będą na stronie internetowej www.europejskipoeatawolnosci.pl.

 

Dotychczasowi laureaci i laureatki

Obecna edycja Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności jest szóstą z kolei. Jury tegorocznej edycji Nagrody Europejski Poeta Wolności pracowało w składzie: Krzysztof Czyżewski (przewodniczący), Paweł Huelle, Andrzej Jagodziński (sekretarz), Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska i Olga Tokarczuk.

Dotychczasowymi laureatami i laureatkami byli: Uadzimir Arłou (Białoruś) tłumaczony przez Adama Pomorskiego, Durs Grünbein (Niemcy) w przekładzie Andrzeja Kopackiego, Dorta Jagić (Chorwacja) tłumaczona przez Małgorzatę Wierzbicką, Ana Blandiana (Rumunia) w przekładzie Joanny Kornaś-Warwas oraz Linda Vilhjálmsdóttir (Islandia) tłumaczona przez Jacka Godka.

 

Opera „ahat-ilī – siostra bogów”

W stylistykę i rozważania wierszy Morrissey wpisuje się skomponowana przez Aleksandra Nowaka w 2018 r. opera „ahat-ilī – siostra bogów”. Powstała ona do libretta Olgi Tokarczuk na podstawie powieści polskiej noblistki „Anna In w grobowcach świata”. Opowieść interpretuje na nowo jeden z najstarszych mitów – historię o zejściu do podziemi, o stoczonej tam walce oraz o konsekwencjach tych wydarzeń. Operę przedstawiono w wersji koncertowej.

Bohaterami opowieści byli bogowie, demony i ludzie. Przedstawiciel tych ostatnich odgrywał główną rolę poprzez uwikłanie go w sprawy boskie. Człowiek za wszelką cenę chciał zapobiec zagładzie świata przez istoty wyższe. Ostatecznie, by panowanie bogów i wprowadzony przez nich ład nie został zachwiany, ofiarę ponosi śmiertelnik.

Na scenie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpili uznani polscy artyści. W rolę tytułową Ninszubur wcieliła się Urszula Kryger. Joanna Freszel wystąpiła jako bogini życia Inanna, Ewa Biegas jako siostra Inanny, bogini śmierci Ereszkigal, a Jan Jakub Monowid jako kochanek Inanny, Dumuzi. Sebastian Szumski, Bartłomiej Misiuda i Szymon Kobyliński to w operze bogowie-ojcowie. Towarzyszył im Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia przygotowany przez Annę Szostak-Myrczek oraz AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

 

_______________________________________________________________________________________________

 

Sinéad Morrissey urodziła się w 1972 r. w Irlandii. To jedna z najważniejszych dziś postaci tamtejszej sceny poetyckiej, laureatka wielu krajowych i zagranicznych nagród (m.in. Nagrody im. T. S. Eliota oraz nagrody Forward Prize for Poetry – właśnie za tom „O równowadze”). Jest absolwentką Trinity College w Dublinie, mieszkała przez pewien czas w Japonii i w Nowej Zelandii, a obecnie jest profesorką kreatywnego pisania na Uniwersytecie Newcastle. W Polsce do tej pory jej wiersze znane były z antologii „Sześć poetek irlandzkich”, wydanej w 2012 roku w wyborze i przekładzie Jerzego Jarniewicza.

Magda Heydel (1969) jest tłumaczką literatur języka angielskiego. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie kieruje Centrum Badań Przekładoznawczych oraz przekładoznawczymi studiami magisterskimi na Wydziale Polonistyki. Ma w swoim dorobku tłumaczenia dzieł m.in. Josepha Conrada (Nagroda „Literatury na Świecie” 2011 za przekład „Jądra ciemności”), Virginii Woolf czy Seamusa Heaneya. W 2018 roku tom angielskiej poetki Alice Oswald „Zapadać w jawę” w jej tłumaczeniu był nominowany do Nagrody Europejski Poeta Wolności.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.