Edukacja i sport
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/02/Spektakl-Ja-Balwan_6_fot.-Jakub-Wittchen-scaled.jpg Siła przyjaźni a świadomość przemijania. „Ja, Bałwan” wyjątkowy spektakl nie tylko dla dzieci w Szekspirowskim

Siła przyjaźni a świadomość przemijania. „Ja, Bałwan” wyjątkowy spektakl nie tylko dla dzieci w Szekspirowskim

Scena ze spektaklu „Ja Bałwan". Fot. Jakub Wittchen
24.02.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
24.02.2022

Jak przeżyć całe życie w jedną noc? Jak zmieścić zachwyty, odkrycia i piękno tego świata w paru godzinach, które zostały do odwilży? W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w niedzielę, 27 lutego 2022 r. zagości Poznański Teatr Animacji ze spektaklem „Ja, Bałwan” na podstawie sztuki Maliny Prześlugi „A morze nie”.

Spektakl został doceniony zarówno przez dzieci i dorosłych widzów, jak i krytyków, zdobywając aż 7 nagród na 30. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu. To idealna propozycja na zakończenie ferii dla całej rodziny. Polecany dla dzieci od 6. r. ż.

Skazani na siebie

Bałwan jest jak wielkie dziecko. Pragnie żyć do granic możliwości i zdaje się nie myśleć o nieuchronnym końcu. A za towarzysza obrał Marchewkę, co wbrew pozorom nie jest oczywiste. Bałwan kipi radością, Marchewka jest zgorzkniałym i wiecznie niezadowolonym typem, który cudem uniknął śmierci w rosole. Początkowo Bałwanowi i Marchewce trudno jest się dogadać, różni ich wszystko. Są jednak zdani na siebie – wszak Marchewki losem jest bycie bałwanim nosem – i zaczynają łapać nić porozumienia, która z czasem przerodzi się w wielką przyjaźń. Taką prawdziwą, pełną przygód, głębokich rozmów, sprzeczek i poświęceń dla szczęścia drugiego. Ta niespodziewana i trudna przyjaźń nauczy ich (a być może i nas) jak cieszyć się życiem, radzić sobie z przemijaniem, a także… jak uniknąć nieuniknionego.

Moc przyjaźni

„Ja, Bałwan” w reżyserii Artura Romańskiego to poruszająca i dowcipna opowieść o przygodach Bałwana i Marchewki, którzy przypadkowo połączeni (dosłownie i w przenośni) przez los, uczą się życia od siebie wzajemnie i odkrywają wspólnie moc przyjaźni. To wyjątkowa historia o poświęceniu, uważności oraz umiejętności cieszenia się drobnymi rzeczami.
Twórcy spektaklu poruszają ważne i niełatwe tematy, jak: poszukiwanie celu egzystencji, świadomość przemijania i potrzeba bliskości drugiego człowieka. Balansują między powagą tematu a humorem i lekkością tekstu. Młodszych widzów z pewnością zachwyci pomysłowa scenografia Marty Marii Madej, łącząca tradycyjne techniki origami i kirigami ze współczesną technologią i efektami multimedialnymi. Z kolei dorośli będą mogli odnaleźć znajome brzmienia w muzyce Tomasz Lewandowskiego.

„Ja, Bałwan”, Teatr Animacji w Poznaniu:

 • reżyseria: Artur Romański
 • dramaturgia: Malina Prześluga
 • muzyka: Tomasz Lewandowski
 • scenografia: Marta Maria Madej
 • współpraca scenograficzna: Igor Fijałkowski
 • obsada: Marta Berthold, Magdalena Dehr, Aleksandra Leszczyńska, Igor Fijałkowski, Artur Romański

Spektakl „Ja, Bałwan”

 • 27 lutego 2022 r., niedziela, godz. 11.00 i 14.00.
 • Gdański Teatr Szekspirowski
 • ul. Bogusławskiego 1
 • Gdańsk

Bilety:

 • 40 zł  – normalny 35 zł – ulgowy – parter, miejsca siedzące
 • 35 zł – normalny, 30 zł – ulgowy – I i II poziom galerii, miejsca siedzące
 • 30 zł – III poziom galerii, miejsca siedzące

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.