Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/10/249897287_4808138109277829_2759722276233211464_n.jpg Senior coraz młodszy? Targi pracy i aktywności w środę w AmberExpo

Senior coraz młodszy? Targi pracy i aktywności w środę w AmberExpo

Fot. źródło: Facebook/Gdański Urząd Pracy
18.10.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
18.10.2022

Masz 50 lub więcej lat, szukasz pracy, a może chcesz poznać nowinki technologiczne? Dodatkowo możesz skorzystać z zabiegów pielęgnacyjnych czy badań. Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Gdańsk w środę, 19 października 2022 r.

Festiwal po raz pierwszy odbył się w 2018 r. Jego ideą jest zachęcenie dojrzałych mieszkańców do aktywności, społecznej i kulturalnej. Organizatorem wydarzenia jest Gdański Urząd Pracy, a wstęp jest bezpłatny.

O kontaktach z seniorami opowiada członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Bardzo zmienił się wizerunek seniora w ciągu kilkunastu lat. To już nie siwa, starsza, schorowana osoba. Ale aktywna i uśmiechnięta, która wie, czego chce i do tego dąży. Jaki jest, według Pani, współczesny senior?

– Jest coraz młodszy (śmiech)… duchem. Na pewno jest dużo bardziej aktywny niż ten 20 bądź 30 lat temu. Często wciąż pracuje lub angażuje się w działania wolontariackie. Nie zamyka się w czterech ścianach. Chętnie spotyka się nie tylko z dziećmi i wnukami, ale także z przyjaciółmi, nierzadko znacznie młodszymi od siebie. Chodzi do kina, teatru, kawiarni, na grzyby. Spaceruje i pływa, gimnastykuje się, a nie rehabilituje. Wygląda młodo, bo dba o siebie. Chodzi do fryzjera czy kosmetyczki. Nie nosi szaroburych ubrań, a takie w żywych kolorach. Często korzysta z nowinek technologicznych. Jest aktywny w sieci, przez co może komunikować się ze zdecydowanie młodszymi od siebie. Oczywiście nie wszystkich seniorów to dotyczy…

Często spotyka się Pani z osobami starszymi. Co Pani myśli po takich wizytach?

– Myślę, że w ich wieku chcę być aktywna, sprawna umysłowo i fizycznie. Należy jednak pamiętać, że o tym, czy będziemy zdrowi i sprawni w starszym wieku decyduje w znacznym stopniu nasz styl życia, który prowadziliśmy wcześniej, gdy byliśmy młodzi… Ja z pewnością będę chciała cały czas pracować, rozwijać się i robić rzeczy ważne. To dla mnie esencja życia.

A co z tymi, którzy mają problemy ze zdrowiem?

– Oczywiście staramy się aktywizować osoby zmagające się z problemami zdrowotnymi. Najszerzej w tym zakresie działamy poprzez nasze podmioty lecznicze, których aktualnie jest ich 14. Prowadzą m.in.: zakłady opiekuńczo-lecznicze, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze, oddziały psychogeriatryczne, a w Pomorskim Centrum Reumatologicznym w Sopocie znajduje się Centrum Opieki Geriatrycznej, gdzie działa poradnia psychogeriatryczna i oddział geriatryczny. Oczywiście szereg innych oddziałów szpitalnych i poradni również wspiera seniorów. Realizujemy ponadto specjalne programy, w tym szczepienia przeciwko pneumokokom, a także organizujemy badania diagnostyczne. Ważne było w ostatnim czasie przekazanie środków unijnych na zakup czterech nowoczesnych mammobusów, które jeżdżą po całym Pomorzu, umożliwiając badania paniom w wieku 50-69 lat. Istotne jest, aby pomimo choroby starać się w miarę możliwości wychodzić z domu, nie wyłączać się z życia społecznego oraz zawodowego. Otaczanie się innymi osobami zwykle działa na nas pozytywnie, również w kontekście zdrowia psychicznego. Bardzo zachęcam do tego, aby jak najdłużej pozostać aktywnym zawodowo i korzystać z uroków życia.

O festiwalu – praca dla seniora

Podczas festiwalu ofertę pracy zaprezentuje ponad 100 wystawców, wśród których będzie 40 poszukujących nowych pracowników. Oferty pracy będą skierowane m.in. do: mechaników, elektryków, ślusarzy, osób sprzątających, pracowników ochrony. Będą można wykonać zdjęcie do CV czy skorzystać z konsultacji dotyczących pisania CV, a także odbyć symulację rozmowy kwalifikacyjnej.

Coś dla ciała

Na terenie AmberExpo ofertę zaprezentują podmioty i firmy medyczne. Seniorzy będą mogli wykonać bezpłatne badania np. morfologię, EKG, a także skorzystać z konsultacjach z psychologiem, seksuologiem, dietetykiem, diabetologiem, fizjoterapeutą i optykiem. Na hali AmberExpo zaparkują też specjalistyczne pojazdy diagnostyki medycznej – kardiobus, spirobus, mammobus, słuchobus, trychobus, osteobus i dermobus. Odbędą się prelekcje i prezentacje dotyczace np. udzielania pomocy w sytuacjach nagłych. Ponadto, wystawcami będą firmy z branży beauty. Dzięki temu osoby powyżej 50. r. ż. będą mogły skorzystać m.in. z zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich, porad wizażystów i makijażystów.

Coś dla ducha i żołądka

Festiwalowi towarzyszą pokazy i występy artystyczne. Harmonogram zbliżających się wydarzeń zaprezentuje m.in. Opera Bałtycka i Teatr Wybrzeże, a Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna przedstawi najciekawsze książki. W tym roku dla seniorów zaśpiewają gwiazdy popularnego show, a do wspólnego gotowania na żywo zaprosi jeden z najlepszych trójmiejskich kucharzy. W menu znajdą się toskański krem pomidorowy, ziołowy stek ze schabu na kolorowej papryce z boczniakiem, czerwoną cebulą i gnocchi. A na amatorów dań z rusztu czekać będzie jesienny grill, na którym królować będą kiełbaski.

Z nowymi technologiami i prawem za pan brat

Ofertę dla uczestników targów przygotowały też firmy działające w obszarze nowych technologii. Podczas wydarzenia będzie można wypróbować elektryczny rower lub hulajnogę. Jak co roku wśród wystawców znajdą się przedstawiciele urzędów i instytucji. Doświadczeni funkcjonariusze policji będą przestrzegać seniorów przed oszustami, a eksperci doradzać m.in. w sprawie spadków, podatków, przechodzenia na emeryturę, a także świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej i bezpłatnych leków.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.