Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/11/m_toporowski_23_wyd.jpg Scena muzyki polskiej. Zagrają Łukasz Długosz i Marek Toporowski

Scena muzyki polskiej. Zagrają Łukasz Długosz i Marek Toporowski

Marek Toporowski. Fot. materaił prasowy PFB
30.11.2023
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
30.11.2023

Polska Filharmonia Bałtycka w sobotę, 2 grudnia 2023 r. zaprasza na koncert. Melomani usłyszą utwory m.in. poloneza Ogińskiego i Kurpińskiego.

  • Łukasz Długosz – flet
  • Marek Toporowski – pianoforte

Program:

  • Karol Kurpiński – Polonez D-dur na flet i fortepian historyczny [5′]
  • Wojciech Sowiński – Variations Concertantes sur La Romance de L’Éclair na flet i fortepian historyczny op. 42 [4′]
  • Józef Elsner – Rondo à la Krakowiak na fortepian historyczny [4′]
  • Ignacy Feliks Dobrzyński – Introduction et Variations na flet i fortepian historyczny op. 18 [10′]
  • Edward Wolff – Souvenirs de Boulogne na flet i fortepian historyczny [10′]
  • Franciszek Lessel – Fantazja C-dur na fortepian historyczny op. 8 [9′]
  • Michał Kleofas Ogiński – Polonez a-moll na flet i fortepian historyczny [4′]
  • Michał Bergson – Grand Sonata na flet i fortepian historyczny [18′]

Łukasz Długosz

Jeden z najwybitniejszych i najliczniej uhonorowanych polskich flecistów. Artysta nagrał 58 albumów płytowych zawierających głównie muzykę polską, za które otrzymał wiele prestiżowych międzynarodowych nagród fonograficznych, w tym International Classical Music Award (ICMA), Pizzicato Supersonic Award oraz Fryderyki. Absolwent Hochschule für Musik und Theater w Monachium, Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu oraz w Yale University w New Haven. Jest zwycięzcą kilkunastu konkursów międzynarodowychm.in. w Paryżu, Odense, Monachium oraz Viggiano. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Carnegie Hall, w Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthauswe Wiedniu, Shanghai Concert Hall, Opera House w Katarze i hin Kobe OrientalHall w Kobe. Grał pod batutą takich gwiazd jak: Zubin Mehta, James Levine, Mariss Jansons, Jerzy Maksymiuk, Gabriel Chmura i Agnieszka Duczmal. Był wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora. W 2010 r. miał debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez rozgłośnie radiowe m.in.: BBC Radio 3, NDR, Deutschland Radio Kultur i RMF Classic. Do tej pory powstało ponad 200 utworów dedykowanych jemu oraz żonie Agacie Kielar-Długosz. Większość powstałych dzieł to dzieła symfoniczne, które po prawykonaniu nadal są promowane i uwieczniane fonograficznie. Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków przyznał artyście statuetkę Orfeusz 2016 za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie wykonawstwa muzyki fletowej. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej został odznaczony zaszczytnym Orderem Odrodzenia Polski, medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz otrzymał tytuł profesora sztuki. Prowadzi klasę fletu w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Marek Toporowski

Klawesynista, organista, kameralista i dyrygent. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych wykonawców muzyki dawnej w Polsce. Szczególnie ceniony jest jako wirtuoz – klawesynista oraz dyrygent specjalizujący się barokowej muzyce oratoryjnej. Jego bogate, improwizowane realizacje basso continuo sprawiają, że często uczestniczy w koncertach i nagraniach studyjnych wybitnych wirtuozów. Po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie, doskonalił umiejętności we Francji, Niemczech i Holandii. Otrzymał pierwsze nagrody konserwatorium w Strasbourgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz dyplom koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy). Następnie studiował improwizację organową w Akademii Muzycznej w Katowicach. Ogromny wpływ na ukształtowanie się osobowości Marka Toporowskiego miało zetknięcie ze znakomitym pianistą Kajetanem Mochtakiem. Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985). Założyciel i dyrygent czołowych polskich zespołów specjalizujących się w wykonywaniu muzyki XVII i XVIII w. – orkiestry Concerto Polacco i chóru kameralnego Sine Nomine. Czterokrotnie otrzymywał nagrodę Fryderyka. Koncertuje w Polsce i za granicą.

Scena muzyki polskiej – Łukasz Długosz, Marek Toporowski

  • 2 grudnia 2023 r., sobota, 18.00
  • Polska Filharmonia Bałtycka
  • ul. Ołowianka 1
  • Gdańsk
  • Sala Koncertowa
  • Bilety: 16-32 zł

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.