Gospodarka
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/05/eye-4063134_1920.jpg Samurai ochroni Internet, a roboty badawcze wyruszą w kosmos! Zobacz najciekawsze projekty [HORYZONT2020]

Samurai ochroni Internet, a roboty badawcze wyruszą w kosmos! Zobacz najciekawsze projekty [HORYZONT2020]

Fot. pixabay.com
27.05.2021
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
27.05.2021

Cyfrowe bezpieczeństwo, kosmiczna robotyka i unikalne technologie lotnicze. To tylko kilka przykładów przyszłościowych technologii, jakie rozwijają pomorskie firmy. To również szansa, aby województwo pomorskie stało się jednym z najbardziej innowacyjnych miejsc w Europie.

Siedem lat, ponad 160 projektów o wartości ponad 200 mln zł. Oto #Pomorski Horyzont. Przed tygodniem zaprezentowaliśmy projekty związane z technologiami medycznymi. Dziś, w drugim odcinku cyklu, zerkniemy w obszar zaawansowanych technologii.

Kilka słów o Horyzoncie2020

Jest to ramowy program realizowany przez Unię Europejską, w zakresie badań naukowych i innowacji. Jego łączny, siedmioletni budżet wynosił blisko 80 mld euro. Program stanowi narzędzie wdrażania Unii Innowacji, czyli flagowej inicjatywy strategii wzrostu Europa 2020, mającej na celu zwiększenie konkurencyjności Europy na świecie. Efekty programu były bardzo pozytywne. Dlatego program będzie kontynuowany. Działa już Horyzont Europa na lata 2021-2027. Jego łączna wartość wyniesie ok. 95,5 mld euro.

Łączność satelitarna

Polska Agencja Kosmiczna, która ma siedzibę w Gdańsku realizuje projekt pod nazwą ENTRUSTED.

– To działania mające na celu identyfikację potrzeb i wymogów przyszłych użytkowników systemu łączności satelitarnej. Ten projekt pozwoli na uruchomienie unijnego programu kosmicznego GOVSATCOM – opisuje projekt Ewelina Kaatz-Drzeżdżon, z zespołu projektowego POLSA. Co ważne, projekt ten będzie miał zastosowanie nie tylko w przemyśle kosmicznym. – Dzięki niemu na Pomorzu udoskonalona zostanie infrastruktura łączności np. w zarządzaniu transportem czy zarzadzaniu kryzysowym – dodaje.

Projekt POLSA był dofinansowany kwotą prawie 3 mln euro.

Kosmiczna robotyka

Drugi z projektów POLSA związany jest z zastosowaniem robotów w badaniach przestrzeni kosmicznej.

– PES ASPERA-X to wykorzystanie technologii robotycznych w eksploracji planetarnej, montażu i serwisowaniu satelitów – wyjaśnia Kaatz-Drzeżdżon.

Projekt przyczyni się do wzrostu konkurencyjności i kompetencji technologicznych oraz potencjału badawczego firm nie tylko z Pomorza, ale i z całej Polski.

Bezpieczny Internet Rzeczy

Drugim projektem, jaki zaprezentujemy jest realizowany przez Politechnikę Gdańską projekt  INSECTT. Wbrew nazwie nie chodzi tu o insekty, ale o bardzo zaawansowane i innowacyjne technologie cyfrowe.

– Chcemy opracować bezpieczne technologie dla tzw. Internetu Rzeczy. Tak, aby sieci i dane i ich użytkownicy były odporne na ataki cybernetyczne – mówi Łukasz Kulas z Politechniki Gdańskiej.

Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo portów oraz służby zdrowia. Np. skróci się czas na odnalezienie niezbędnego sprzętu medycznego w szpitalach.

Projekt SAMURAI

O tym, że bezpieczeństwo użytkowników internetu jest bardzo ważne nikogo nie trzeba przekonywać. Ataki cybernetyczne, kradzież danych zdarzają się bardzo często. Przeciwdziałać temu będzie SAMURAI. Projekt o tej nazwie realizuje firma Samurai Labs oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny. Czym takim jest SAMURAI?

– To platforma do wykrywania i zapobiegania cyberprzemocy. Nasza technologia, która dostępna będzie na rynku będzie chronić polskich użytkowników internetu przed cyber-atakami – wyjaśnia Grzegorz Rutkiewicz, kierownik projektu.

Chodzi tu między innymi o portale społecznościowe, fora internetowe czy e-sport i gry on-line.

Aerodynamika skrzydeł

Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk realizuje projekt SMS.

– Ale nie chodzi tu o tekstowe wiadomości w telefonach komórkowych. Nasz SMS to badania skrzydeł samolotów pod kątem aerodynamiki i siły nośnej – wyjaśnia Paweł Flaszyński z IMP PAN.

Badania prowadzone są na skrzydłach samolotów Airbus A320. Co z tych badań będą mieli pasażerowie?

– Jeśli nasza technologia będzie zastosowana, starty i lądowania będą cichsze, a w czasie lotu wibracje mniejsze. Nie bez znaczenia będzie również niższe zużycie paliwa, a co za tym idzie zmniejszenie zanieczyszczeń emitowanych prze samoloty – opisuje.

Warto zaznaczyć, że z rozwijanych technologii skorzystają również studenci uczelni technicznych.

Partnerami zaangażowanymi w przygotowanie kampanii są w szczególności: Agencja Rozwoju Pomorza, Enterprise Europe Network przy Stowarzyszeniu Wolna Przedsiębiorczość, Regionalny Punkt Kontaktowy Programów Ramowych UE przy Politechnice Gdańskiej, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Stowarzyszenie  „Pomorskie w UE” / Biuro Regionalne Województwa Pomorskiego w Brukseli.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.